“Ősz… az évszak, mely arra tanít, hogy a változás is lehet gyönyörű.-'Ne siess. - Pihenj. Hallod a fák zúgását? Valamit üzennek.’ Az ember megáll, hallgatja a zúgást, s egyszerre megérti, hogy kár volt sietni." /Márai Sándor/
 
🍁„Aki úgy írt az őszről, ahogy senki más: Márai Sándor
Az évszakok körforgását, váltakozását egy európai embernek el kell fogadnia, meg kell szoknia, sőt annál is jobb, ha meg is szereti. Ez utóbbiban segíthetnek az úgynevezett őszi olvasmányok, vagy ha úgy tetszik, az őszi hangulatot igazán megragadni képes írók, akiknek műveiből árad a szeptembertől november végéig tartó szüreti mulatsággal, őszi fáradtsággal, melankóliával és elmúlással teli évszak szépséges szomorúsága.
 
🍁Márai Sándor amolyan igazi őszi író. Négy évszak cím alatt összeállított életbölcsességei, gondolatai át- és végigvezetnek a hónapok és évszakok váltakozásán. Az író e három őszi hónap hangulatában minden benne felmerülő kérdésről, kétségről, érzésről ír. Az akár naplóként is olvasható rövid írások egy minden szépre és különösre fogékony ember magával ragadó életérzései. Márai Sándor őszi életképei bepillantást engednek az esős, októberi pesti szerkesztőségekben dolgozó, majd az utcán sétáló író világába is, aki a kávéházi pillanatképeket vagy éppen egy mozifilm utolsó perceinek meghökkentő képi világát is megörökíti. Magunk előtt látjuk megelevenedni a sarki kocsmában a nőkről vitatkozó férfiakat vagy az őszi, napfényes sasadi
 
Márai Sándor: A négy évszak - https://pim.hu/marai-sandor/marai-evszakai
 
🍁Gyönyörű őszi hétvégénk volt. Önök merre jártak, mit csináltak? Ki sütött illatozó sütőtököt vagy gesztenyét? Ki készített birsalmasajtot? Vagy valami almás finomságot? Osszák meg velünk most önök a kedvenc őszi receptjüket! És jutalmul részt vehetnek egy testösszetétel mérésen.
 
🍎Nálunk volt sült sütőtök köretnek, birs-almaszószos meggyes palacsinta. Tegnap pedig részt vettem egy nagyszerű programon, mert szeretek sétálni nagyon. Hallottak már róla?
 
seta01🚶‍♂️VILÁG GYALOGLÓ (HÓ)NAP
🚶‍♀️A Világ Gyalogló Nap 2024 nem csupán egy egyszerű séta, hanem a TAFISA nemzetközi versenykiírása alapján a Magyar Szabadidősport Szövetség koordinálásával a gyaloglást népszerűsítő országos programsorozat. Célja, hogy népszerűsítse a gyaloglás egészségre gyakorolt jótékony hatásait, hogy minél több embert szerte az országban megmozgasson, hogy kiszakadjunk a digitális világ fogságából, és élvezzük a természetet.
 
🚶‍♂️A gyaloglás az egyik legegyszerűbb és legősibb mozgásforma, amit minden ember, aki nincs akadályoztatva, tud és talán szeret is űzni. Ez a legelemibb mozgásunk. Az inaktivitásnál mindenféle mozgás jobb választás, és talán a legegyszerűbben megvalósítható és legolcsóbb a gyaloglás. Nem igényel különösebb felszerelést (kivéve egy megfelelő cipőt), és nincs időhöz kötve. Gyalogolni szinte bárhol lehet, és a séta intenzitását mindenki – állóképességétől függően – saját magára szabhatja. A kiválasztott helyszín lehet néhány kör a háztömb vagy munkahely körül, a hazafelé út a munkából (érdemes akár pár megállóval korábban leszállni egy sétára), esetleg zöld környezetben egy ösvény; rossz időben pedig futópadon is lehet sétálni. Az intenzitást a sebesség mellett befolyásolja a terep adottsága is, hiszen emelkedőn több energiát és izommunkát igényel a haladás.
 
🚶‍♀️Az aktívabb életmód jelentős egészségvédő hatásokkal bír. Az intenzív séta közepes intenzitású mozgásnak számít, és nem terheli meg túlságosan a csípő-, térd- és bokaízületeket. A gyaloglás során a teljes testsúlyunkat megmozgatjuk, így a keringésre gyakorolt pozitív hatások mellett az izmokra és a csontrendszerre is erősítő hatással van, és természetesen a súlycsökkentésben is komoly szerepe lehet. Tudományosan igazolt, hogy a napi rendszerességgel végzett tempós gyaloglás is (pl. munkahelyre, iskolába) kedvezően befolyásolja a vérnyomást, a test zsírtartalmát, a koleszterinszintet és a hangulatot. A legalább napi 30 percet rendszeresen, lendületesen sétálóknál is jelentősen csökken a szív és érrendszeri betegségből eredő halálozás esélye. Ez a hatás idősebb korban elkezdett rendszeres gyaloglásnál is jelentkezik. Minél hosszabb távokat gyalogolunk, annál inkább csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek, a demencia és bizonyos daganatfajták kialakulásának esélyét. A kutatások arra is rávilágítottak, hogy súlyfelesleg esetén a rendszeres mozgással megszerzett fittség akkor is védő hatású a szív- és érrendszeri betegségek ellen, ha fogyás nem társul vele. Gyermek- és fiatalkorban is kedvezőbb az egészségi állapota a rendszeresen és lendületesen gyaloglóknak. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) ajánlása szerint a mozgás egészségvédő hatásai heti 150 perc közepesen intenzív, dinamikus mozgással már elérhetőek, amit akár a mindennapos tempós gyaloglással is teljesíthetünk.
 
🤝Világ Gyalogló Nap 2024 nem csak az egészségről szól, hanem a közösségi élményekről és a helyi természeti értékekről is. A program kiváló lehetőségeket kínál arra, hogy közösségi kapcsolatokat ápoljunk, új embereket ismerjünk meg, miközbenvgyaloglonap egy más nézőpontból fedezzük fel újra közvetlen környezetünket. A gyaloglás eszközével (újra) megismerhetjük a helyi nevezetességeket, látványosságokat.
 
🐦Mi tegnap a volt kisvasút útvonalát jártuk végig. A Kis-Konda patak völgyén át, a Szállásréti tavat megkerülve eljutottunk a csodálatos Tüskei tóhoz, ahol a MADÁRVÁRTA táborhelyén pihentünk meg. Itt egy kis madárgyűrűzési bemutatóval leptek meg bennünket. Kedves barátom, Juhász Rita vezetésével lelkes fiatalok mutatták meg nekünk a gyűrűzés folyamatát, megtudtuk jelentőségét, a feladat fontosságát. Láthattunk kék és széncinegét, sisegő füzikét, barátposzátát, erdei szürkebegyet. A legkisebb tömege 7 g volt! Egy élmény volt, pedig már nem először vehettem részt! Hálásan köszönjük a ránk fordított figyelmet és időt!
 
🫶Szívességért szívesség, az én köszönetem, hogy bemutatom őket!🥰
🐦A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 28.sz. Dombóvári Csoportját 1980-ban alapította Nagy Sándor, aki a kezdetektől titkára és irányítója is. Dél-Dunántúl első madárvártáját 1984-ben avatták. A táborhely szaktáborként és erdei iskolaként is működik, gazdag növény-és állatvilággal. Évről évre fejlődik, bővül a terület a támogatásokból, adókból. Rendszeresen szerveznek táborokat, kirándulásokat, „Madármegfigyelő napot”, gyűrűzéseket, kiállításokat. Munkájuk önkéntes, alapítványi keretekből fedezik költségeiket, mely meghatározza működésüket. Tolna megye természeti értékeinek megóvása érdekében végzett tevékenységük felbecsülhetetlen és példaértékű. Kérjük önöket, ha tehetik, támogassák őket: „Tolna megye Természeti Értékeiért” Alapítvány!
 
🫵Működésükről, munkásságukról bővebben honlapjukon olvashatnak: http://www.madarvarta.atw.hu/
madarvarta
🚶‍♀️Ha idén lemaradtak, ne csüggedjenek, lesz jövőre is! És ami fontosabb, sétálni, mozogni bármikor lehet, csak csináljuk. Naponta. Ha kell egy kis biztatás, egy szervezett program, akkor figyeljék honlapunkat, fb oldalunkat, hamarosan jövünk a részletekkel.
 
 
Október 26-án volt a sütőtök világnapja. Ki szereti és hogyan? Összegyűjtöttem önöknek cikkeinket, melyek erről a csodás, bár nem mindenki által kedvelt növényről szólnak. Hátha valaki mégis szeretne vele közelebbről megismerkedni?!
tokjotok
 
🍁VÁRJUK RECEPTJEIKET AZ ŐSZ JEGYÉBEN!
 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.