Sík Sándor: Szürke délután  osz02
 
A ködök napja. Ólmos szürke ég.
Az ősz sír ma az álmos ködön át. 
Lelkembe lopja fájó dallamát,  
És rám borul lankasztó szürkeség.
 
Ma fáj kinézni. Köd az ablakon. 
A szó nekem ma durva, színtelen. 
Karomra hajtom álmodó fejem,  
S a némaság meséit hallgatom.
 
Lehúnyt szemem lát rezgő képeket.
Elém lebeg sok imbolygó alak,
(Megéledt parázs hűlt hamu alatt),
S hallok halk, elmosódó éneket.
 
Ott kint a ködben valaki zokog.
Neked is fáj az élet, bús rokon?
– szótlan benéz az ősz az ablakon
S halványan, könnyesen rám mosolyog.
 
Igen, novemberben már gyakrabban találkozunk szürke, ködös és borongós napokkal, de ne hagyjuk, hogy ez a borongósság rátelepedjen a hangulatunkra! Álmodjunk, mozogjunk, beszélgessünk, olvassunk, hallgassunk zenét, énekeljünk, igyunk finom meleg teát,….Önöknek milyen tippük van borongósság ellen?
 
🍁November az év tizenegyedik hónapja a Gergely-naptárban. Neve a latin novem szóból származik, melynek jelentése kilenc, mivel eredetileg az év kilencedik hónapja volt a római naptárban, mielőtt a január és február hónapokat hozzáadták az évhez. A 18. századi nyelvújítók a novembernek a gémberes szót javasolták. A népi kalendárium Szent András havának nevezi.
 
Eddigi jeles napok a hónapban: november 1. #WorldVeganDay, a fahéj napja, november 2. a D-vitamin világnapja. Csak írják be honlapunk, facebook oldalunk keresőjébe miről olvasnának!
 
🍁November a daganatos betegek hónapja. Idén november 6-án tartották Budapesten a Daganatos Betegek Napját a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság és a Gyógyulj Velünk Egyesület szervezésében. Az orvostársaság küldetésének tekinti, hogy a legújabb tudományos ismeretek a szakorvosok mellett hitelesen, közérthetően eljussanak a daganatos betegekhez és hozzátartozóikhoz is. Hisznek abban, hogy együtt többet lehet tenni az életért, az életévekért, az életminőségért, az életörömért. A betegegyesületeknek, civil szervezeteknek nagyon nagy szerepe van mind a betegek, mind a hozzátartozóik számára a betegséggel való megküzdésben, az elfogadásban, az életminőség javításában. Forduljanak hozzájuk bizalommal!
 
🍁MOVEMBER kapcsán a prosztatarákról kiadott betegtájékoztatók és egy előadás:
- 50 kérdés – 50 válasz a prosztararákról: https://rakgyogyitas.hu/prosztatarak50/
- Mi a Prosztatarák? Betegtájékoztató az ESMO klinikai gyakorlatának irányelvei alapján: https://www.esmo.org/.../HU-Prosztatarak-Betegtajekoztato...
- Prosztatarák kezelése: esélyek és remények - dr. Maráz Anikó online előadása: https://www.facebook.com/egyesulet.gyogyuljvelunk/videos/905903570542674/
További, a Gyógyulj Velünk Egyesület támogatásával megjelent ESMO - European Society for Medical Oncology által kiadott európai betegtájékoztatók és egyéb kiadványok: https://gyve.hu/kiadvanyaink/
 
🍁November a cukorbetegség hónapja is. A cukorbetegség népbetegség, több mint 500 millió embert érint, de ez a szám várhatóan 2025-ig megduplázódik. Jelenleg 10 emberből 1 cukorbetegséggel él, de 2030-ban már 9 emberből 1 ember lesz cukorbeteg. Az érintettek közel fele nem is tud arról, hogy cukorbetegsége van. Ha nem vagyunk tudatában a betegségnek, később tudunk cselekedni, ami a társbetegségek gyorsabb kialakulásához vezethet! Olyan súlyos szövődmények kialakulásának kockázatnövekedését eredményezheti, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, a stroke és a szívroham, a veseelégtelenség, a májkárosodás, az alsóvégtag-amputáció, a szexuális funkciók károsodása, a látásromlás/látásvesztés. A fertőzésekre való hajlamot is növeli.
 
A cukorbetegség elleni küzdelemben kiemelt szerepet játszik a megelőzés és a korai felismerés.
A 2.típusú formája a nem fertőző krónikus betegségek közé tartozik, és 80 %-ban megelőzhető lenne a megfelelő, egészségmegőrző életmóddal, melynek része a táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a mentális egészség is.
 
Korai felismerését a szűrővizsgálatok, mint a vérvizsgálat és a Findrisk kérdőív segítik. Nagyon fontos, hogy 45 éves kor felett mindenkinél, és az alábbi kockázati tényezők meglétekor korábban és gyakrabban is indokolt elvégezni:
családi halmozódás, elhízás, kóros vérzsírszint, ismert magasvérnyomás betegség, ismert érbetegség, közvetlen családtagok korai halála keringési betegség következtében (férfiak 50, nők 45 éves kor alatt), gesztációs diabétesz.
További rizikótényezők: egészségtelen táplálkozás, inaktív életmód, a növekvő életkor.
 
A Diabétesz Világnapot minden évben november 14-én ünnepeljük, és ez a nap a cukorbetegségre való figyelemfelhívás globális eszköze. Célja, hogy megismerjük mit kell tennünk, illetve mit tehetünk közösen és egyénileg is a betegség jobb megelőzése, diagnosztizálása és kezelése érdekében. A héten és a jövő héten is sok színes és tartalmas programmal, rendezvényekkel várják az érdeklődőket országszerte. Honlapunkon is sok hasznos információt találnak!
 
🍁S bár a túlsúly, az elhízás mind a felnőtt lakosság, mind a gyermekek közel 2/3-át érinti, és több betegség kialakulásának rizikótényezője, sajnos az alultápláltak aránya is növekszik. „Az alultápláltság sokkal több, mint a vékony testalkat - ide tartozik minden olyan állapot, ahol a tápanyagbevitel és a testösszetétel megváltozik, ennek következtében pedig romlik az egyén életminősége, és csökken a betegségek legyőzésének esélye. Hazai adatok szerint az alultápláltság Magyarországon a kórházban, ápolási intézményekben és otthon kezelt/ápolt páciensek 15-30 százalékát érinti és évente legalább 135 milliárd forint többletkiadást okoz, többek közt a hosszabb kórházi tartózkodások, szövődmények és a lassabb gyógyulási folyamatok miatt."
 
November 11-15. között a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) is csatlakozik az ESPEN Alultápláltság Hete, #MAW2024 kampányához social média felületeiken, Facebook, Instagram és LinkedIn oldalaikon. Ezzel szeretnék felhívni a figyelmet a betegellátásban dolgozók nagyon fontos munkájára a betegségekhez fűződő alultápláltság leküzdésében. Tartsanak önök is velük jövő héten, és tanulják meg, hogyan ismerhetik fel az alultápláltságot, és melyek az első lépések annak érdekében, hogy minél hamarabb kezeljék ezt a problémát!” https://www.facebook.com/teritekenazegeszseg
 
🍁Egy szuper összefoglalót hoztam az év utolsóként érő vadgyümölcséről, a kökényről, melyről úgy tartották, akkor lesz igazán jó ízű, ha már megcsípte a dér. Fanyar íze mérséklődik, cukortartalma is megnő, és sokoldalúan felhasználhatóvá válik. Nos megvolt az első fagy. Valójában azonban nem a fagy, hanem a hosszú érési idő érleli. Érdemes szedni (régen Mindenszentek után kezdték), enni, főzni, mert beltartalmában rendkívül értékes gyümölcsünkről van szó. Bővebben „Erdőkóstoló” blogspot-jában olvashatnak: https://erdokostolo.blogspot.com/.../a-kokeny-az-ev...?
 
🍁A hideg tehát ne szegje kedvüket! Öltözzenek jól fel és irány a természet! Szép hetet kívánunk!
 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.