"...volt valami, ami megvédte az embert az érzelmek viharaiban, és ez a valami mindenki számára hozzáférhető volt. Ez volt a művészet, a költészet, a dal, a muzsika. Azért született meg, hogy feloldja a szorongást, kimondja a bánatot, megfogalmazza a gyászt, azért is, hogy kikiáltsa az örömöt, a boldogságot, a szerelmet, a büszke dacot, a "csak azért is-t". Mert a dal szükségletből született; az emberi lélek egészségének biztosítéka. Nem műsor, nem szórakozás vagy szórakoztatás, hanem emberi igény, kenyér a lélek éhségére." Andrásfalvy Bertalan


„A zene életünk szerves része: kikapcsol, megnyugtat, vagy éppen felpörget. Művészet, dallam, ritmus és harmónia. Victor Hugo szavaival élve: „A zene kifejezi mindazt, ami szavakkal elmondhatatlan, mégsem maradhat kimondatlanul.” Így nem csoda, hogy a zene ünnepe külön helyet kapott a kalendáriumban.


„A zene a szellemi élet közvetítője az érzéki élethez.” Ludwig van Beethoven (1770-1826) zeneszerző.
Különböző korok gondolkodói – filozófusok, esztéták, művészek – különböző módon próbálják a fogalmat megragadni, meghatározni: http://beethovenszimfoniak.hu/Szemel.../14_Mi%20a%20zene.htm
Minél több választ megismerünk, annál teljesebb a kép. Minél többet tudunk meg a zene természetéről, az emberi lélek érzelmeinek rejtelmeiről, annál közelebb kerülünk az igazsághoz, a zene lényegéhez. Az igazsághoz sem vezet egyetlen út, a zene meghatározásához sem. A titkot megfejteni talán soha senkinek nem fog sikerülni, mert magában a z e n e szóban rejlik. Olyan, mint az atommag. Mélyen őrzi titkait.
SENKI NEM TUDJA, MÉGIS MINDENKI TUDJA, DE MÁSKÉNT.”






• Szédülés vagy ájulás
• Túlzott izzadás
• Hűvös, sápadt, nyirkos bőr
• Hányinger vagy hányás
• Gyors, gyenge pulzus
• Izomgörcsök

• Húzódjunk hűvösebb, légkondicionált helységbe
• Igyunk vizet, vagy itassunk vizet a bajbajutottal
• Egy hideg zuhany vagy borogatás segítségünkre lesz

• Lüktető fejfájás
• Nincs izzadás
• Testhőmérséklet 39 fok felett, vörös, forró, száraz bőr
• Hányinger vagy hányás
• Gyors, erős pulzus
• Eszméletvesztés






A folyadékfogyasztásnak kiemelt szerepe van meleg időben, de érdemes nemcsak vizet és más folyadékot inni, hanem a leveseket is megtartani az étrendben. A nyár nem feltétlenül a forró levesek időszaka, de egy gazdag zöldségleves langyosan is jólesik. A főtt (de nem szétfőzött) zöldségekből készült levesek, párolt zöldségek, szószok remek alternatívát kínálnak a testnedvek táplálására. A nyári hőségben izzadunk, mivel a meleg megnyitja a bőr pórusait. A bőr pórusain keresztül a test izzadás által hűti magát. Ez egyrészt nagyon jó, mivel a test hőháztartása szabályozza saját magát. A testnedvek pótlása azonban pont emiatt nyáron rendkívül fontos! Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ne jéghideg italokat és ételeket együnk. A test a jéghideg italok és levesek hatására azt érzékeli, hogy hideg van, és melegítésre van szükség. Kinyitja tehát a test pórusait, kiver minket a hideg veríték. Ez kellemetlen ugyan, de általában nem tulajdonítunk neki nagy jelentőséget. A kinyílt pórusokon keresztül azonban a kinti meleg be tud hatolni a testbe, így melegítve a lehűlt testet.
A jéghideg italoktól tehát csak még inkább melegünk lesz. A gyümölcsleveseket szobahőmérsékleten, a zöldségleveseket pedig langyosan fogyasszuk inkább. A sivatagban élő népek a forróságban mindig meleg italokat készítenek és szürcsölgetnek. Olyan alapanyagokból főzik a teákat – például fekete tea, menta, zöld tea, hibiszkusz –, amelyek hűtő hatásúak, és ezeket melegen fogyasztják el, ezzel ellensúlyozva a hűtő alapanyagok hatását.





A friss saláták és gyümölcsök mellett a tökfőzelék (például kaprosan, tejföllel), a zöldbabfőzelék, a tejfölös vagy savanykás krumplileves, zöldbableves, karalábéleves, gyümölcslevesek (pl. meggyleves pici fahéjjal, szegfűszeggel), a lecsó, a kovászos uborka és belőle készült leves. Nézzenek körül honlapunk RECEPTTÁRÁBAN, ahol sok frissítő zöldséges és gyümölcsös finomságot találnak!
ITT A VAKÁCIÓ

Vége a reggeli rohanásoknak, a szendvicskészítésnek, a közös tanulásnak, kicsit nyugisabb időszak következik. Vagy mégsem?! Mit fog enni a gyermek, mit fog csinálni, mire figyeljek? Jó, ha tudjuk, hogy az aktív, egészséges életmód fontos és tanulható, a szünetben is! Ehhez találnak ötleteket honlapunkon és FB oldalunkon:

Források, érdekességek:
- https://www.facebook.com/omszalapitvany/posts/5395276900510838/?paipv=0&eav=AfYuhn9diul6laEZaSkdBix8VPpyAyxZboQVDQAG7OLKSBxnN_RQmsTiHDMPgWYJNLY&_rdr
- https://www.facebook.com/omszalapitvany/posts/5365242370180958/?paipv=0&eav=AfbjAuRlqC4CYz_0LN3Orp9Dksxw3LMdzKkqxDDtvo3adFosU9OcFvk1bGfqJ3I6GiI&_rdr