
A hála megtölti az életet széppel és boldoggá teszi a szívet.” – Albert Schweitzer
A történet egészen 1965-re nyúlik vissza, amikor Hawaii szigetén, az ENSZ találkozón megfogalmazták, hogy itt az ideje, megbecsülnünk és hálát adnunk mindazért a sok jóért, ami körülvesz minket. Azóta minden évben szeptember 21-én ünnepeljük a hála világnapját, talán azért is, mert a nemzetközi békenappal azonos dátumra esik, és az egyik legmegfizethetetlenebb dolog, amiben az ember élhet, és amiért hálás lehet, az a béke.
A hála az egyik legjobb orvosság. Javítja lelki egészségünket és ezáltal testünket, szívünket is.


Világszerte közel 50 millió, hazánkban mintegy 250 ezer ember él demenciával. A demencia a tévhittel ellentétben nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak, ezért is fontos foglalkozni az agy egészségével. Az Egészségügyi Világszervezet kiemelt népegészségügyi prioritásként kezeli a demenciát. Az érintettek száma - a hozzátartozókkal együtt - meghaladja az 1 millió főt is, ami a teljes magyar lakosság 10%-át jelenti. A családokat nemcsak fizikai-anyagi, de lelki téren is rendkívül megterheli a betegség. Alapvetően két fajtáját különböztethetjük: elsődleges és másodlagos forma. A demencia formái közül az elsődleges esetében nincs kimutatható ok, maga a memóriaromlás a fő jellemző. E forma esetében a hatékony kezelés még nem ismert, de bizonyos gyógyszerek néhány évre kitolják a teljes ápolást igénylő szakaszt. A másodlagos formákat a krónikus betegségek (pl. diabétesz, hipertónia, elhízás, inzulinrezisztencia stb.) okozhatják, melyek különösen a vascularis demencia kockázatát növelik. Becslések szerint a cukorbetegségben szenvedők esetében 1,5-szer, hipertóniás betegekben 4,8-szor nagyobb valószínűséggel tapasztalhatunk kognitív károsodást és demenciát.




• Az agy egészségének megőrzése: A MIND étrendben található antioxidánsok, omega-3 zsírsavak és B-vitaminok hozzájárulhatnak az agysejtek védelméhez és a kognitív funkciók fenntartásához.
• Szív-érrendszeri betegségek megelőzése: Az étrend alacsony nátriumtartalma és magas kálium- és rosttartalma segíthet a vérnyomás csökkentésében és a szívbetegségek kockázatának minimalizálásában.
• Súlykontroll: A MIND étrend segíthet az egészséges testtömeg fenntartásában.
• Egyéb egészségügyi előnyök: Az étrend csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, valamint egyes rákfajták kialakulásának kockázatát.”

Létezik DEMENCIA PREVENCIÓ?
Az Alzheimer-kór és más demenciák napjainkban egyre súlyosabb kihívást jelentenek a társadalom számára. A korai megelőzés kulcsfontosságú agyunk mentális hanyatlás késleltetésében és az életminőség javításában.
Tudta, hogy nagyon rövid játékokkal megállapítható a memóriazavar és figyelemzavar?
Ezekkel lehet akár az Alzheimer-kór előjelei is mérni, illetve fontos szerepük van az idősebb felnőttek, a demenciában és Alzheimer-kórban szenvedő betegek és más kognitív zavarokkal élő egyének kognitív állapotának felmérésében.
Az Alakzat visszaidéző játék és a Betűszín felismerő stroop tesztek gyakran alkalmazott eszközök a neuropszichológiai terápiában és diagnosztikában.


KOGNITIVTESZTEK.HU célja felhívni a figyelmet a demencia megelőzésének fontosságára, és segítse a lakosságot abban, hogy aktívan részt vegyenek saját kognitív egészségük védelmében. Olyan digitális eszközt kínálnak, amely segít a kognitív állapot figyelésében és a fejlesztő játékok révén a mentális agilitás fenntartásában. Ezáltal az emberek könnyedén nyomon követhetik saját kognitív egészségüket, és időben észlelhetik az esetleges változásokat, amelyekre figyelmet kell fordítani. Ezzel a HOSSZÚTÁVÚ PREVENCIÓS ÁLLAPOTFIGYELÉSSEL és TERÁPIÁVAL az idős emberek jobb életminőségét és egészségét segíthetjük elő.
Egy szuper podcast a témában : https://podcasters.spotify.com/pod/show/medit-podcast/...


Források, érdekességek: