A víz világnapját minden évben március 22-én ünnepeljük, 1993 óta. Ez a nap amiatt is fontos, mert felhívja a figyelmet arra, hogy jelenleg is 2 milliárd ember él biztonságos vízhozzáférés nélkül. A világnap egyik fő célja, hogy cselekvésre buzdítson. A cél, hogy 2030-ig legyen hozzáférhető a tiszta víz és a biztonságos szennyvízkezelés mindenki számára. A víz világnapjának idei egyik fő üzenete a felszín alatti vizek védelmére helyezi a hangsúlyt. A felszín alatti víz a lábunk alatt észrevétlenül rejtőző kincs, mely gazdagítja életünket. Biztosítja ivóvizünket, élelmiszer-ellátásunkat, személyes szükségleteinket, segít fenntartani természeti környezetünket. A vízkincs, amellyel bolygónk rendelkezik, óriási értéket képvisel. Minden földlakó közös és egyéni felelőssége, hogy óvja és megbecsülje ezt! Mit tehetünk?

-        „ Csökkentsük a háztartási hulladékok mennyiségét, mivel ezek könnyen szennyezhetik a természetes vizeket. Amit lehet, azt gyűjtsük szelektíven!

-        Csökkentsük a felesleges vízhasználatot a háztartásokban! Ne folyassuk feleslegesen a vízcsapot kézmosás, mosogatás, tisztálkodás során! Inkább zuhanyozzunk, mint kádfürdőben fürödjünk (ez lehet a ritka luxus az életünkben)

-        A használt étolajat ne öntsük a mosogatóba, WC-kagylóba! Szelektíven gyűjtsük egy üvegben, majd adjuk le az erre szolgáló gyűjtőpontokon!

-        Használjunk környezetkímélő mosószert! Erre számos alternatíva létezik, válasszuk a nekünk megfelelőt, és kerüljük el a felesleges mosást! 1-2 ruhadarabért ne indítsuk be a mosógépet!

-        Igyunk minél gyakrabban csapvizet! Ezzel is csökkentjük a műanyag palackok mennyiségét.”  Schmidt Judit dietetikus (Youteefool)

A víz lételemünk, nemcsak ezzel oltjuk a szomjunkat, de testünk nagy része is ebből áll. A víz segít többek között a vérünk által a tápanyagok szállításában is, hidratálja a bőrünket és az egész szervezetünket, emellett a felesleges anyagcsere-termékek, káros anyagok kiürítésében is nagy szerep jut neki. Szervezetünk a nap során izzadással, bőrön át történő párologtatással, légzéssel és ürítéssel vizet veszít. A szervek megfelelő működésének érdekében az elvesztett vízmennyiséget folyamatosan pótolni kell.

Ha szomjasak vagyunk, azt kevesebb ideig bírjuk, mint az éhezést. Bár gyakran összekeverjük a két érzést, mivel a szomjúságot könnyű összekeverni az éhséggel. Ha nem iszunk eleget, kiszárad a szánk, a nyelvünk, a bőrünk, lelassul a gondolkodásunk, romlik a memóriánk, a figyelmünk. Ezek azonban már megkésett jelzések a testünktől. Már azelőtt igyunk, mielőtt ezeket éreznénk!

Mennyi folyadékot kell fogyasztani egy nap alatt?viz2

💧CSECSEMŐK

0-6 hónap között: 680 ml/nap (anyatejen keresztül)

6-12 hónap között: 800-1000 ml/nap

💧GYERMEKEK

1-3 év között: 1100-1200 ml/nap

4-8 év között: 1600 ml/nap

9-13 év között

🚺 lányok: 1900 ml/nap

🚹 fiúk: 2100 ml/nap

14 év felett ugyanaz, mint a felnőtteknél

💧FELNŐTTEK

🚺 nők: 2000 ml/nap

🚹 férfiak: 2500 ml/nap

FONTOS! Ezek általános ajánlások. A napi folyadékszükségletet a nemen és életkoron túl befolyásolja a fizikai aktivitás, a hőmérséklet, az egészségi állapot számos egyéb körülmény.

💧KISMAMÁK számára például ez az ajánlás:

várandósság alatt: 2300 ml/nap

szoptatás ideje alatt: 2600-2700 ml/nap

„EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) ajánlása”

A folyadékfogyasztásról FB oldalunkon több cikket is olvashatnak, csak írják be a keresőbe: folyadék!

A mennyiség mellet a minőség is számít! Nem mindegy azonban, milyen vizet iszunk! Hazánk igen jó természeti adottságokkal rendelkezik, így az ország számos pontján kiváló minőségű a csapvíz. Azonban nem mindenhol, mivel a talaj, ill. az elöregedett vízvezeték-hálózat miatt több helyen az ivóvíz szennyezett lehet, így nem, vagy csak külön tisztítás után iható. Erről részletesebben itt!

Az OGYÉI kiemelten foglalkozik azzal, hogy felhívja a figyelmet a víz élettani jelentőségére és a megfelelő folyadékpótlásra. Az ország számos nevelési-oktatási intézményében jelenleg is zajlik az intézet által életre hívott #happyhét és tavaly már 2. alkalommal került meghirdetésre az #aquachallenge. Az OGYÉI szakértői, dietetikusai oktatási anyagokkal, plakátokkal, programötletekkel segítik a pedagógusokat abban, hogy a HAPPY-hét folyamán (illetve a teljes tanévben) hatékonyan népszerűsítsék a vízivást az óvodások és iskolások körében.

https://merokanal.hu/happy-het/letoltheto-segedanyagok/,

https://merokanal.hu/happy-het-tarsasjatek/?fbclid=IwAR1eesg0BrVxvSJqOVLbD6H1TC4wipVvxBr9pBXAnumKrhI0XwAu5vyj8FM.

viz3

 

Forrás cikkek és egyéb hasznos olvasnivalók:

-       https://www.facebook.com/merokanal.hu/posts/3113611262213008

-       http://vizvilagnap.hu/?fbclid=IwAR2aIG6bA_2s6VVENNJPD2StCd72q5SBiye5pa_MU7EV6OKtAJbBY0Fzc6E

-       https://www.facebook.com/vizvilagnap

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.