Hogy vannak kedves Olvasóink? Érzik a karácsony hívogató szavát? A hit, a remény és az öröm után megérkeztünk a szeretet vasárnapjához. Advent 4. vasárnapja van, egy hét múlva már ünnep. Bevallom, én a készülődés, a várakozás időszakát picit jobban szeretem. Hangolódom. Ebben sok minden segíti az embert. A szívünk után a környezet sokszínűsége. A család, a barátok, kollégák, és ismerősök mellett a karácsonyi hangulatú zenék, filmek, egy jó könyv, a szeretet ezernyi arcát bemutató kis videók, és nem utolsó sorban a fényes, csillogó díszek az utcán, házakon, üzletekben. Jó lenne szeretetben élni, MINDIG, de néha várakoznunk kell, hol többet, hol kevesebbet, és ez nem könnyű. A hozzáállásunk, önmagunk elfogadása viszont nagyban segít ebben. Legyünk türelmesek, örüljünk az apróságoknak is, szeressük magunkat és egymást, és segítsünk egymásnak!

 advent 4

„Nem az a legszebb karácsonyi ajándék, amelyik a legtöbb pénzbe kerül, hanem az, amelyik a legtöbb szeretetet hordozza. Jó dolog megemlékezni a karácsonyról…De van jobb is, mint a karácsony napjának megünneplése, és ez: a karácsony megtartása.

Hajlandó vagy-e elfelejteni, amit másokért tettél, és inkább arra emlékezni, hogy mások mit tettek érted;...hogy körülnézz, keresve a helyeket, hol vetheted el a boldogság kicsiny magvait – hajlandó vagy akár egy napig is megtenni ezeket a dolgokat? Akkor tudod megtartani a karácsonyt.

Hajlandó vagy-e hinni, hogy a szeretet a legerősebb dolog a világon – erősebb a gyűlöletnél, erősebb a gonosznál, erősebb a halálnál –, és hogy akinek áldott élete Betlehemben kezdődött..., az Örök Szeretet képmása és kisugárzása? Akkor tudod megtartani a karácsonyt.

És ha egy napig meg tudod tartani, akkor miért nem mindig?..." Henry Van Dyke 1905.

Az utolsó lila gyertya a SZERETET - jelöli Keresztelő Szent János odaadását, aki hittel, reménnyel és örömmel hirdette a NEGYEDIK ÍGÉRET valóságát, Jézus eljövetelét, aki SZERETET által jut el az emberek szívéhez. Már mind a négy gyertya fénye beragyogja az ünnepvárás pillanatait. Készülünk az ünnepre. Tervezgetjük a karácsonyi menüt, készülnek a mézeskalácsok, bejglik. Rengeteg cikket olvashatunk, hogy mit főzzünk, mit süssünk, de lassítsunk egy kicsit. Ne a rohanásból, sütésből-főzésből álljon az ünnep, hanem az örömteli készülődésből. Ne a mennyiségen legyen a hangsúly, a szeretet vezéreljen bennünket! A szeretetnek pedig sok arca van. Szeressük magunkat is, kis pihenésre, kikapcsolódásra és töltődésre nekünk is szükségünk van. Az ünnepi étkezésünkben se a mennyiség, a zsúfoltság domináljon. 2-3 féle étel is lehet sokszínű és változatos. Tervezzünk „Okostányér” módra. A hagyományos ételeket is elkészíthetjük könnyedebben, ha szükséges, de igazából a mértéken, a mérsékletességen van a hangsúly. Ezt vendégségben is szem előtt tarthatjuk. Tavalyi cikkemben pár hasznos tanácsot osztottam meg Önökkel, melyek segíthetnek, hogy ne terheljük túl szervezetünket az ünnepek alatt:  

-       https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0kpc5VbdfqQNCmBpmGgKD6sbh8QJLTXuGzmrMgAzyiuCSS2CSahhzAKMGSwyDX5frl&id=252263692258619

Tanácsok karácsonyra, babáknak és kisgyermekeknek:

-        https://kiskanalkommando.hu/adhatok-a-babamnak-a-karacsonyi-menubol/?utm_source=73945-NAGY%20lista&utm_campaign=872052-kar%C3%A1csonyi%20menu%20-%201&utm_medium=24301-email&utm_content=kar%C3%A1csonyi%20menu&fbclid=IwAR1DfqQxFNoSOGs-Y2bF0l97NjI2QagBKqJg2k2-rSLGEchBIryt5wuuICM

Inspiráló receptek az év minden napjára- A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének jubileumi receptgyűjteménye: 30 év 30+ recept https://www.okostanyer.hu/).

Van #cukorbeteg a családban?

🎄 Ha még nem vett neki ajándékot, itt talál néhány ötletet: https://www.dietaajanlas.hu/karacsony-cukorbeteg-rokonok/?fbclid=IwAR0GsXHwDxsFO4qDFOvuxwieJ8LtLJwttVVDw6UjXoQvW1wvh3WqHrOmh8Q

A héten volt Luca napja- december 13. Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi hiedelem és szokás kapcsolódna, mint Luca napjához. Ez a nap éppúgy alkalmas volt termékenységvarázslásra, mint házasság-, halál- és időjárásjóslásra, bizonyos női munkák tiltására, valamint a lucaszék készítésére.

Az ún. lucaszék a boszorkányok felismerésére készült, melyet ugyancsak Luca-naptól karácsonyig kellett elkészíteni. „Luca-naptól karácsonyig csinálták a lucaszéket, vasnak nem volt szabad benne lenni. Kerek szék, három három lábbal. Azt elvitték a templomba, ha készítője ráállt, meglátta róla ki a boszorkány a templomban. A boszorkányoknak szarvuk volt, de azt csak a lucaszékről lehetett látni” (Kémes, Baranya m.; Zentai T. 1983: 126).

Luca napját gonoszjáró napnak tartották az egész magyar nyelvterületen, ezért különösen védekezni kellett a boszorkányok rontása ellen. A legtöbb vidéken fokhagymával védekeztek a rossz, ártó hatalmak ellen: megfokhagymázták az állatok fejét, az istálló ajtaját, lefekvés előtt mindenkinek fokhagymát kellett nyelnie, a ház ajtaját vagy az ólajtót bedörzsölték fokhagymával.

Luca napján sok házasságjósló eljárás volt az egész magyar nyelvterületen, és a jósló, varázsló eljárások többségét Luca és karácsony között kellett elvégezni. A Dél-Alföldön lucapogácsával jósoltak a jövendőbelire, úgy, hogy belesütöttek cédulán egy-egy férfinevet. A Drávaszögben a szemétdombra állva hallgatóztak, s ahonnan a kutyaugatást vagy kakaskukorékolást hallották, úgy vélték, abból az irányból jön majd az a legény, aki őket elveszi feleségül. Gombócot is főztek. A gombócba férfineveket rejtettek cédulára írva, s amelyik a leghamarabb feljött, úgy vélték, hogy abban a gombócban rejtőzik a jövendőbeli neve. Ahol több lány volt a családban, úgy jósoltak, például a Drávaszögben, hogy a saját neveiket tették a gombócba. Amelyiké legelőször jött fel, az megy elsőként férjhez. Kelenyén az almából minden nap haraptak egy darabkát, majd a maradékkal az éjféli misére mentek, s úgy vélték, akivel elsőnek találkoznak, olyan nevű lesz a férjük. Ugyancsak a névre tudakozódás másik módja az ún. lucacédula. Általánosan ismert eljárás szerint a cédulákra férfineveket írnak, abból minden nap egyet tűzbe vetnek, s ami karácsonyra utoljára marad, az lesz a jövendőbeli neve.

Luca-napkor vetették el az ún. lucabúzát, mely ha karácsonyra szépen kizöldül, a következő esztendőre jó termést jósol. A lucabúzának különféle változatai ismertek.

Az időjárásjósló praktikák ideje ugyancsak a Lucától karácsonyig terjedő időszakban volt. Közismert az ún. lucakalendárium, mikor a Luca és karácsony közti tizenkét nap időjárásából jósolnak az elkövetkező tizenkét hónap időjárására. Hasonlóan közismert a hagymakalendárium. Tizenkét besózott hagymalevél segítségével igyekeznek megjósolni a következő év havonkénti csapadékosságát, illetve szárazságát, attól függően, hogy a hagymalevél átnedvesedett-e.

A hideg időszak beköszöntével meggyűlt a bajom a megfelelő folyadékbevitellel. Valami melegre vágytam- jelzett a szervezetem-, és még a csapvíz is hideg volt, legalábbis nem melegített. Önökkel is ez történt? A megoldás ott volt az orrom előtt. TEA, vagy langyos víz, mely a radiátoron melegedett. Milyen könnyen megissza így már az ember, és milyen jól esik! És képzeljék, december 15-én volt a TEA napja. Schmidt Judit (Youteefool) remek cikkéből idézek:

„A rendszeres teafogyasztásból nemcsak a szíved, a fogaid, az immunrendszered, de akár az alakod is profitálhat (elsősorban akkor, ha a cukrozott üdítőitalok helyett fogyasztod). Persze utóbbi előnye csak akkor lép életbe, ha lehetőleg cukor, méz nélkül iszod. No, nem azért, mert mondjuk egy csésze tea cukortartalma hatalmas energiamennyiséget jelentene, de ha naponta 3-4 csészével is iszol, s esetleg még más cukorforrás is van az étrendedben, akkor azért ez már jelentősebb lehet. A tea íze is jobban érezhető, ha nem, vagy csak enyhén édesíted. Vagy éppenséggel választhatsz roiboos teát (ami nem is igazi tea), vagy szárított gyümölcsökből készített teát (nos, ez sem), mivel ezek édeskésebbek.

Melyik teát igyad?

Részben ízlés kérdése is, mivel egyik másik teának igen egyedi az aromája, ezen kívül más a koffein-, csersavtartalmuk, így más esik jól, ha az éberségünket fokoznánk, vagy más, akkor, ha éppen túl sok a gyomorsavunk… A különböző teafajták megismerése igazi kulináris kaland, s magam sem állítom, hogy mindet ismerem saját tapasztalat alapján is, de akit érdekel ez a téma, annak érdemes ebben elmélyednie. Különböző kurzusokon vehetünk részt, vagy akár csak elmehetünk egy csendes teázóba beszélgetni, feltöltődni, randevúzni …

Nehéz kérdés lehet eldönteni, bár íz és szokás alapján kezdetben könnyű, hogy mi a fekete és a zöld tea közül melyik a “jobb”, hiszen mindkettőnek megvannak a maga előnyei. Bár a zöld tea mellett talán több tudományos eredményt tudnék egyből felsorolni, így általában ezt szoktuk gyakrabban kiemelni. Egyes betegségek megelőzése céljából például kifejezetten javasolt lehet a napi rendszeres zöldteaivás.

Bevallom, én sem úgy születettem, hogy egyből a zöld tea volt a kedvencem. Ehhez egyrészt meg kell érni, fel kell nőni, sokat számítanak a családi szokások, no meg egy olyan munkahely, ahol számos olyan kutatásról olvasol a napi feladataid részeként, amik a zöld tea rendszeres fogyasztásának jobbnál jobb hatásait taglalják. Idővel ez a sok információ azért elkezd belül dolgozni, míg végül meggyőzöd magad, hogy hmm, hát igen, kicsit kesernyés, vadabb az íze (persze nem mindegyiknek), de ha ez ennyire jó, akkor érdemes ezen egy kicsit túllendülni. Nálam ez annyira jól sikerült, hogy már kifejezetten megszerettem a zöld teát, és ha tehetem, akkor inkább ezt iszom. A matcha tea még nem lett akkora rutin, de már beszereztem.

 

Mi a tökéletes tea titka?

Az igazán jó teához ugyanis több minden szükséges:

  • jó minőségű tea (a fajtákra is mindjárt kitérünk)
  • jó minőségű víz (elvégre ez is ad némi ízt)
  • teafőző (a profik esküsznek arra, hogy főzés nem is kell kisikálni, persze azért a higiéniára sem árt ügyelni)
  • megfelelő hőmérséklet (aki igazán “pro”, az tényleg megméri, ezt azért nem várom el egy átlag halandótól)
  • idő (már megint, ez kihagyhatatlan, sajnos)

Ha szálas teát használunk, akkor valamilyen szűrő, filter is szükséges. Régebben vettem egyszerhasználatos teatasakokat, amiket meg kell tölteni a teafűvel, de ennél talán környezettudatosabb, ha van fémből vagy szilikonból készült teatojásunk. Végső esetben elég lehet egy kisebb szűrő is, amivel a csészébe, bögrébe öntés előtt szűrjűk le a teát.

A megfelelő hőmérséklet azért fontos, mert a tea zamata könnyen elvész, a tea megkeseredhet, ha túl magas a hőfok, vagy akár túl sokáig áztatjuk a teát. Hacsak nem az a tervünk fekete és/vagy zöld tea esetében, hogy egész éjjel fennmaradjunk, vegyük ki időben a filtert, vagy szűrjűk le időben a teát!

A különféle teatípusokhoz javasolt hőmérsékletet és az áztatási időt megtalálod ebben a cikkemben egy helyes kis táblázat keretében. Nyugi, én nem fogom ellenőrizni, hogy ezeket betartod-e. Valójában az a fő, hogy számodra ízletes, élvezetes teát igyál, mert nem csak a folyadékszükségletedet fedezed ezzel, de a különféle teák jótékony hatásait is megkapod mellé (természetesen azért egy csészétől, bögrétől még nem várható túl nagy eredmény, a rendszeres fogyasztástól már inkább). ”

 

Örömteli várakozást és készülődést kívánok az utolsó hétre!

Források, érdekességek:

-       https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/MagyarNeprajz-magyar-neprajz-2/vii-nepszokas-nephit-nepi-vallasossag-A33C/szokasok-A355/jeles-napok-unnepi-szokasok-A596/december-A912/december-13-luca-napja-A927/

-       https://schmidtjudit.hu/jeles-napok-vilagnapok/egy-bogre-forro-tea-tortenete/?fbclid=IwAR3bjQ1DGGrG0nyNmPBA_FZGycxmJ5quEycFzJYJh0TZJsAFftlrBvfZU6o

-       https://sobors.hu/gasztro/7-novenyi-alapu-tojashelyettesito/

-        https://sobors.hu/gasztro/tojas-helyettesitese-etelekben/

-        https://www.facebook.com/megyeriszabolcskertesz/posts/pfbid02bs6KTX6hzNDUUJyVTFWrX7ihhpK41UA6UE1Z6wV9fpDSab9XDkY7oLrxpuDhLTDPl

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.