Élelmiszereink A-Z

Meggy

A hazai meggy beltartalmi, élettani hatása kimagasló, és lehetővé teszi a frissfogyasztást is, mert a gyümölcs keserűanyagoktól mentes. Nem tekinthetjük azonban egy-egy jótékony hatóanyag hordozójának, a meggy táplálkozásbiológiai és gyógyhatású jelentősége ugyanis a beltartalmi vegyületek összetett hatásainak tulajdonítható. A növényben lévő hatóanyagok ugyanis fokozzák egymás hatását, ezért a gyümölcs fogyasztása hatékonyabb, mint ha csak egy-egy hatóanyagot, kivonatot alkalmazunk.

Száz gramm meggy 52 kcal energiát szolgáltat, 0,8 gramm fehérjét, 0,4 gramm zsírt, 11 gramm szénhidrátot, 0,3 gramm nyersrostot, valamint szerves savakat, ásványi anyagokat, vitaminokat és biológiailag aktív anyagokat tartalmaz. Összes élelmirost-tartalma is jelentős: 4,2 gramm 100 grammban (alma: 3,7 g/100 g, szamóca: 1,7 g/100 g, szilva: 5,7 g/100 g).

Savösszetételét tekintve a fekete ribiszke után az egyik legsavasabb gyümölcsünk, amit almasav-, borostyánkősav- és citromsavtartalmának köszönhet. A gyümölcsfogyasztás anyagcsere-élénkítő és frissítő hatása viszont nemcsak a szerves savaknak köszönhető, hanem a jelentős ásványianyag- és vitamintartalomnak is, ugyanis ezeket a természetes vegyületeket az emberi szervezet teljes mértékben hasznosítja. Az antioxidánsok a szervezet létfontosságú alkotóelemei. Olyan vegyületek, amelyek reakcióba lépnek az élő szervezetben keletkező szabadgyökökkel, csökkentik vagy hatástalanítják azok káros hatását (öregedés, mutáció, karcinogén hatás).
Az antioxidánsok egy részéhez kizárólag növényi táplálékon keresztül juthatunk. A meggy 17 típusú antioxidáns vegyületet tartalmaz, kiemelkedik közülük a melatonin, az ellagsav, számos flavonoid (antocianinok, fenolsavak).
A melatonin nemcsak antioxidáns, hanem az ébrenlét és az alvás ciklusát, valamint az öregedést is szabályozza. Az emberi szervezetben a tobozmirigy termeli, melynek aktivitása sötétben a legnagyobb, azaz a szervezet megfelelő regenerációja érdekében kiemelten fontos, hogy sötétben aludjunk. A flavonoidok védenek az érfalat károsító folyamatok ellen (visszérbetegségek), enyhítik az ízületi megbetegedéseket és gyulladásgátló hatásúak. A meggy piros színét okozó antocianinok bizonyítottan tumorgátló hatásúak. (https://magyarmezogazdasag.hu/2016/02/10/meggy-szupergyumolcs)

Az antioxidánsokról bővebben itt olvashatnak:

- Dietetikai Kisokos 5.: http://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/diet_kisokos_5.pdf

- Táplálkozási Akadémia Hírlevél:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/08/taplalkozasi_akademia_2016_08_antioxidansok_160829.pdf

Located in: gyümölcs
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.