Élelmiszereink A-Z

Rozmaring

A Földközi-tenger térségében és Portugáliában őshonos rozmaring használata nem meglepő módon az ókori egyiptomiakig nyúlik vissza. Az egyiptomiak az ételeik ízesítése mellett a fáraó múmiája mellé bekészített túlvilági túlélőkészlethez is tettek pár ág rozmaringot. Az egyiptomiak után a görögök, majd a rómaiak is előszeretettel használták, mind kulináris, mind gyógyászati célokra ezeket az aromás örökzöld leveleket. A görögök szerint a rozmaring elűzi a gonosz szellemeket, a betegségeket, megóv a rémálmoktól, emellett memória javító, és ezzel összefüggésben az emlékezés szimbólumává vált. Véd a molyok és egyéb kártevők ellen. A rozmaring Európában először a római légióknak köszönhetően terjedt el, majd igazi népszerűségre a középkorban tett szert. Magyarországon a legenda szerint Árpád-házi Szent Erzsébet gyógyult meg a rozmaringnak köszönhetően. Állítólag a megbénult királynőt egy remete ápolta, aki rozmaringos borral dörzsölte naponta a végtagjait. Ennek a legendának a hatására vált ismertté a középkorban a „magyar víz” és annak gyógyító hatása. A sok évszázad alatt a hűség jelképévé vált, és emellett a szeretetet és a barátságot is jelképezte. A sok feleséget elfogyasztó VIII. Henrik szerencsésnek mondható negyedik neje, Klevei Anna is rozmaringkoszorúval a fején állt az oltár elé. Az ókori gyógyítók mezsgyéjén haladva a középkori doktorok is hittek abban, hogy a rémálmok és a szorongásos betegségek legjobb gyógymódja, ha a beteg párnája alá rozmaringágat helyeznek. A középkorban azonban arra is rájöttek, hogy a kórházak levegőjének javítása érdekében és a fertőzések terjedésének megakadályozása végett a kórtermekben érdemes borókabogyót és rozmaringot égetni. Ezt a gyakorlatot aztán később is alkalmazták a francia orvosok a második világháború alatt. Az 1630-as pestisjárvány idején Toulouse-ban felfigyeltek néhány tolvajra, akik fertőzött házak fosztogatásából tartották el magukat, kirabolták a betegeket és a halottakat, s ennek ellenére semmi bajuk nem lett, nem fertőződtek meg. A titok: a tolvajok gyógyfüves borecettel dörzsölték be magukat. A tolvajok által meghatározott receptúra alapján egészen a 20. századig állították elő a 4 tolvaj ecetjét, ami a benne lévő baktériumölő hatással bíró gyógynövényeknek köszönhetően tényleg segített távol tartani a nyavalyákat. További érdekességek: https://www.mindmegette.hu/az-orokzold-rozmaring-47045/

Mária nap alkalmából:

Jézus születésének éjszakáján Mária rozmaring bokor ágain feküdt. Amikor Jézus megszületett, a bokor hirtelen virágba borult, ami decemberben csodának számított. Így lett a rozmaring a karácsony egyik fűszernövénye. Egy másik néphagyomány szerint, amikor a szent család Egyiptomba menekült, Szűz Mária kék köpenyét ráterítette egy fehéren virágzó rozmaringbokorra, és miután megpihent, a virágok kékes színűre változtak. Ezután „Mária rózsájaként” lett ismert. Kedves Máriák, nagyon boldog névnapot kívánunk Önöknek!

Láthatják, a rozmaring nemcsak fűszernövény, hanem egy sokoldalú gyógynövény, felhasználható mind külsőleg, mind belsőleg. Jótékony hatásai következő hatóanyagainak köszönhetők: rozmaringsav, eukaliptol, kámfor, keserű terpének, mint alfa- pinén, borneol, linalool, valamint szaponinok és cseranyagok, flavonoidok, triterpénsavak, nikotinsav, B1, B2, B3, B6, C vitaminok.

A növény leveleit és felső, virágos hajtását hasznosíthatjuk. A leveleit folyamatosan szedhetjük, amíg a rozmaring növekszik. Húzzuk le a „tűket” a szárról, majd aprítsuk fel, mielőtt felhasználjuk. A rozmaring könnyen szárítható és fagyasztható. Fagyasszunk le egész ágakat, és amikor szükség van néhány levélre, húzzuk végig két ujjunkat az ágon, ezáltal leszakítva a szükséges mennyiségű levelet.

Felhasználása külsőleg

Aromaterápia. Illóolajának belégzése nagyszerű hatással van a kognitív képességekre, javítja a koncentrációt, a memóriát, illetve a hangulatunkat is, sőt a kutatók szerint akár az Alzheimer-kór és a hasonló degeneratív betegségek ellen is véd. A növénynek fájdalomcsillapító, érzéstelenítő hatásai is vannak, ezért különösen jót tehet fejfájás esetén, még a migrén tüneteit is képes csökkenteni. Cseppentsünk néhány csepp rozmaringolajat egy zsebkendőre és szagolgassuk, vagy párologtassuk diffúzorban. Felsőlégúti fertőzés, nátha, orrdugulás, de akár fáradság, idegesség esetén rozmaringolajos forró fürdőt is vehetünk, vagy inhalálhatunk vele. Várandósság, szoptatás ideje alatt, kisgyermekeknél és epilepsziásoknál illóolajának alkalmazása nem ajánlott!

Borogatásként, bedörzsölésre. A rozmaring stimulálja a vérkeringést, ennek köszönhetően az oxigén és a tápanyagok jobban eljutnak a sejtekhez, ez pedig javítja azok működését is. Egyben élénkít, fájdalomcsillapító és izomlazító hatású. Illóolaját keverjük valamilyen vivőolajba, és ezzel masszírozzuk át a lábunkat, fejfájás esetén a homlokot, halántékot, hasi görcsnél alhasunkat, hajproblémáknál pakolásként alkalmazzuk. A rozmaringból főzött erősebb teával is borogathatjuk fájó testrészeinket, mert gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően az ízületi gyulladás, a hátfájás, a köszvény, és a menstruáció fájdalmait is csökkenti. Az eredeti népi gyógyászatban házi disznózsírból készült az igazi rozmaringkrém. Forrás alatt hevítve a rozmaringos zsiradék hamar elkészül, egy napig állni hagyjuk, másnap folyósra hevítjük és leszűrjük. Lezárható befőttesüvegbe hűtőszekrényben sokáig eltartható és bármikor bevethető.

Teaként. Egy kávéskanálnyi szárított vagy friss rozmaringhoz adjunk 2,5 dl forró vizet (nem kell együtt főzni), takarjuk le, majd 15 perc múlva szűrjük le. Ne feledjük, hogy a gyógyteák készítéséhez ne használjunk fém eszközöket. Naponta fogyaszthatjuk, de hosszútávon rendszeres használata nem javasolt, ahogy várandós és szoptatós anyukáknak sem ajánlott. Segítség megfázás, étvágytalanság, emésztési problémák (székrekedés, puffadás, görcs), és felfázás-hólyaghurut esetén, erősíti immunrendszerünket. Hajhullás esetén főzzünk erősebb teát belőle, és azzal öblítjük le a hajunkat hajmosás után, majd hagyjuk hatni 20-30 percig. Erősíti a hajat, és a korpának is búcsút mondhatunk.

Rozmaring a konyhában

Leggyakrabban a bárány- és vadhúsokhoz, az olaszos ízekhez, burgonyához használják, de jól illik mindenféle húshoz, halhoz, májhoz, a paradicsomos ételekhez, finom ízt kölcsönöz a kenyérnek, pogácsának, húsos-, és növényi krémeknek, fűszervajaknak, gombának, a tojásos ételeknek, vagdaltaknak, és használhatjuk zöldségekből készített levesek, főzelékek, salátát ízesítésére is. Emellett még tejes desszertekhez is remek ez a fűszer. Crème brûlée-hez vagy tejsodókhoz, fagylaltokhoz, tejespitéhez, esetleg piskótákhoz is nyugodtan adható, persze mértékkel.

A rozmaring egész évben frissen áll rendelkezésünkre, nem túl igényes növény, így ha elég vizet kap, akkor egy cseréppel könnyedén nevelhető teraszon, ablakpárkányon vagy lakásban egyaránt. Ha nincs otthon friss rozmaringunk, akkor választhatunk, hogy őrölt vagy morzsolt szárított rozmaringot veszünk-e. A rozmaring tűlevelei a legtöbb zöldfűszerrel ellentétben nem puhulnak fel teljesen a főzés során, így érdemes őrölt verziót is tartani, mert bizonyos esetekben szerencsésebb azzal főzni, mint a tűlevéldarabkákkal bajlódni. Ha a levél mellett döntünk, akkor viszont jó fűszerlabdába zárva az ételhez adni.

Ha friss vágott rozmaringot veszünk, egy pohár vízben tároljuk rövid ideig, vagy nedves konyharuhába csavarva tarthatjuk 1-2 napot a hűtőben. De ki is száríthatjuk a csokrot, ha száraz, hűvös helyen fel tudjuk lógatni. A szárított rozmaringot lezárt edényben, sötét, hűvös helyen tároljuk.

A rozmaring egyébként nagyon jól muzsikál sok más fűszernövénnyel, nem véletlen, hogy sok esetben a bouquet garni (ejtsd: buké gárni) része. A csokor részét képező kakukkfű, petrezselyem és babérlevél mellett a majoránna, a bazsalikom, a zsálya, az édeskömény, a tárkony és a borsikafű is jó partnerei a rozmaringnak.

Azonban vigyázni kell vele, mert könnyen túl lehet adagolni, ahogy a hozzá hasonló levendulát. Ahogy a levendulánál is ismerni kell a mennyiségi korlátokat, úgy a rozmaringnál is fontos inkább kóstolgatva fűszerezni, mert a végén meglepetés érhet minket a konyhában.
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.