Élelmiszereink A-Z

Medvehagyma

Medvehagyma – Allium ursinum

A medvehagyma évelő növény, a liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozik. Nedves, árnyas erdőkben érzi jól magát, nagy telepeket alkot, az enyhén savas talajt kedveli. Erősen fokhagymaillatú levelei tavasszal jelennek meg, és a nyár közepére elszáradnak, április-május környékén virágzik. Hiába emlékeztet a fokhagymára, két külön fajról van szó, nem a fokhagyma vad változata. Nevét arról kapta, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják terméseit, de hasonlóképp kedvelik a vaddisznók is. Nevezik még kígyóhagymának, sásihagymának, vadfokhagymának és poroszhagymának is. Gyűjtésekor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a hasonló körülmények között élő májusi gyöngyvirággal (Convallaria majalis), illetve az őszi kikericcsel (Colchicum autumnale). Mindkét növény levele mérgező, emberi fogyasztásra alkalmatlan, akár halálos kimenetelű mérgezést is okozhat. A medvehagyma és a másik két növény közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata erősen fokhagymaillatú, míg a másik két növényé nem.

A növény szerves kénvegyületeket (alkilcisztein-szulfoxidokat) tartalmaz. Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését, fogyasztása kedvezően hat a vérkeringésre is. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét. Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése nem javasolt, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat. A megnövekedett vérzéshajlam miatt nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és csak orvosi felügyelet mellett megengedett véralvadásgátlót, nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára a rendszeres hagymafogyasztás.



Leveleit tavasszal, virágzás előtt szedik, és frissen használják fel, vagy tartósítják többféle módon. Ehetjük frissen a szendvicshez, készíthetünk belőle levest, ízesíthetünk vele bármilyen főételt, készíthetünk vele fűszervajat, fűszersót, pesztót, jó körözöttbe, tökéletes tésztákba, szószokba, salátákba, sőt még pogácsát, kenyeret, kalácsot is süthetünk vele. Tartósításához jó ötleteket találnak: https://www.tepszi.hu/2018/04/21/medvehagyma-igy-is-ugy-is-telire/


Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtés veszélyeztetni kezdte állományát, ezért védetté nyilvánították. Hazánkban is igyekeznek védeni, - a védett területeken gyűjtését nem engedélyezik -, de még nem védett. A Nébih összefoglalta a gyűjtésére vonatkozó legfontosabb szabályokat: https://portal.nebih.gov.hu/-/bekoszontott-a-medvehagymaszezon


Források, érdekességek:


- https://www.tepszi.hu/2018/04/21/medvehagyma-igy-is-ugy-is-telire/

- https://szekelykonyha.blogspot.com/2014/05/medvehagyma-telire.html?m=1
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.