Élelmiszereink A-Z

Felesborsó vagy sárgaborsó

A borsó (Pisum sativum L.) érett magját több ezer éve fogyasztják, sárga és zöld színű változata létezik. Az éretlen, hüvelyből kifejtett borsó hazai elterjedése a múlt századra tehető, s ezt a konzerv és a gyorsfagyasztott termékek megjelenése tette igazán népszerűvé. A jövőben a fenntartható táplálkozás jegyében sokkal nagyobb szerepe lesz a borsónak az étkezésünkben, mint alternatív, növényi fehérjeforrás. A éretten leszüretelt borsót szárítják, majd tisztítják, hántolják. Így esik szét a borsószem két félgömb alakú részre, és nem tartalmaz már héjat. Ezt követően nagyüzemi körülmények között a szemek alapján osztályozzák is, így kerülnek aztán a polcokra az azonos méretű sárga vagy zöld felesborsókat tartalmazó csomagok. Tulajdonképp a borsó sziklevelei ezek a felek, amikről mindenki megtanulta az iskolában a Mendel-szabályokat, merthogy a 19. századi tudós sziléziai szerzetes ezzel a növénnyel alapozta meg a genetika tudományát. A hántolt, szárított és felezett mag mellett liszt is készül a borsóból, továbbá borsóprotein-koncentrátum (48-90% fehérjetartalom) és borsókeményítő (60-99% keményítőtartalom). A pillangósok és így a borsó is nitrogénkötő, ekképp nitrogénben szegény talajon is nagy fehérjetartalmú termést hoz, mivel a levegő szabad nitrogénjét a Rhizobium baktériumok megkötik. A baktériumok az első lomblevelek megjelenése után a gyökérbe hatolnak, majd kialakulnak a gyökérgümők. A nitrogénkötő gümőbaktériumok kezdetben parazitaként viselkednek, néhány hét után azonban szimbiózis alakul ki; a baktérium tápanyagot kap, a borsó pedig nitrogént. Nitrogénmegkötő tulajdonságuk révén javítják a talaj termékenységét, és ezáltal a földek termőképességét.

MIT REJT A PICI BORSÓSZEM?

A felesborsó sok, a szervezet megfelelő működéséhez szükséges értékes tápanyagot, biológiailag aktív összetevőt tartalmaz.

Szénhidráttartalma 53 g/100 g. Összetett szénhidrátokat tartalmaz (ezek egy része rezisztens keményítő), így lassan szívódik fel és emeli meg a vércukorszintet, ezzel teltségérzetet biztosít és szerepet játszik a cukorbetegség és az elhízás megelőzésében.

Magas rosttartalmának (23 g/100 g) köszönhetően hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez, elősegíti az emésztést, segít a székrekedés megelőzésében/kezelésében, a bélflóra táplálásában, ezért preventív szerepe van a divertikulózis kialakulásában, valamint csökkenti a koleszterinszintet. A magas rosttartalmú étrend így hozzájárulhat a vastag-és végbélbélrák kialakulásának csökkentéséhez, a szív és érrendszeri betegségek rizikójának mérsékléséhez. FODMAP tartalma magas, ezért emésztőrendszeri betegségek és problémák esetén fogyasztása nagy körültekintést igényel. Puffasztó hatása csökkenthető vagy elkerülhető, ha

- Eleinte keveset, heti 1-2x, kis mennyiséget eszünk. Hozzá kell szoknia a szervezetünknek.

- Főzés előtt egy éjszakára áztassuk be.

- Öntsük le az áztató vizet, öntsük fel tiszta vízzel, forraljuk fel fedő nélkül, és szedjük le a képződő habot.

- Fűszerezzük: köménymag, babérlevél, kurkuma, borsikafű, ánizs, bazsalikom, kapor, koriander

- Ne magában együk, hanem együnk mellé zöldséget, pl. zöldleveleseket vagy teljeskiőrlésű gabonaféléket.

- Tálaljuk fele-fele arányban: fele sárgaborsó-fele zöldség.

- Jól rágjuk meg.

Kiváló fehérjeforrás (21,7g/100 g). A fehérjék az izmok, csontok, kötőszövetek, inak, haj szerkezeti elemei, valamint hormonok és enzimek alkotórészei. A borsófehérje biológiai hasznosulása 60-70 % körüli.

Ásványi anyagokban bővelkedik. Káliumban gazdag, amely kulcsfontosságú a szövetek, elsősorban az ideg-, és izomszövet megfelelő működésében. Szükséges továbbá a sejtek energiaellátásához, a folyadék-, és sav-bázis egyensúly fenntartásához, a gyomorsav termelődéséhez, valamint az optimális vércukorszinthez. Jelentős forrása továbbá az anyagcserében és növekedésben fontos cinknek, a csontok és kötőszövetek építésében elengedhetetlen mangánnak, a vérben oxigént szállító vasnak. S bár a vas növényi forrásból rosszabbul szívódik fel, elégtelen vasellátottság esetén – a szervezet egyensúlyra való törekvésének köszönhetően- fokozódik a felszívódás, mely C-vitamin-bevitellel tovább javítható. Tehát fogyasszuk C-vitaminban gazdag zöldségfélékkel együtt.

Vitaminok közül a B1- és B2 vitamin a magnéziummal együtt jót tesz az idegeinknek, és segít leküzdeni a tavaszi fáradtságot. Egyfajta természetes nyugtatóként funkcionál, így ha fokozott fizikai és szellemi terhelés előtt állunk, válasszuk a sárgaborsót. Folsavtartalmával (mely alacsonyabb a szójababhoz, a szárazbabhoz és a csicseriborsóhoz viszonyítva) szerepet játszik a velőcsőzáródás mellett a vérképzésben is. Található még benne magnézium, foszfor, kalcium is.

Fitoszterol-tartalmánál fogva szerepe van az immunrendszer támogatásában, valamint az LDL- (rossz) koleszterinszint, a szív-és érrendszeri betegségek és a diabétesz kialakulásának csökkentésében, továbbá egyes daganatos megbetegedések (mellrák, vastagbélkarcinóma) kialakulásának megelőzésében is. Purintartalma magas, így köszvény esetén fogyasztásuk csak mérsékelten javasolt. Csakúgy hisztaminintolerancia esetén is.

Antinutrienseket is tartalmaz (mint például a lektin, fitinsav, szaponinok), melyek gátolják egyes tápanyagok felszívódását. Ezek azonban áztatással és főzéssel közömbösíthetők.



FELHASZNÁLÁSA

A többi hüvelyeshez hasonlóan, a sárgaborsót is érdemes egy éjszakára vízbe áztatni, hogy megpuhuljon és csökkentsük a főzési idejét.

A sárgaborsó szinte mindenütt megterem, nem csoda, hogy a világ majd’ minden konyhája használja, Európában éppúgy, mint Ázsiában, Afrikában vagy Amerikában, Ausztráliában. A nálunk kevéssé ismert etióp konyha egyik - mára sok országban kedveltté vált - fogása is sárgaborsóból készül. A kik alicha gyakorlatilag egy gyömbérrel, hagymával, fokhagymával készülő, markánsan fűszerezett sárgaborsópüré, ami a vegán és vegetáriánus konyha híveinek világszerte az egyik kedvence – rizzsel tálalva teljes értékű fehérjeforrás. A nagy hagyományú perzsa konyha sárgaborsós specialitása pedig egy bárányhússal, sárgaborsóval készült gazdagon fűszerezett, szaftos egytálétel, a khoresht gheimeh (más átírásban: khoresh geymeh), amit rendszerint olajban sült hasábburgonyával kínálnak. Szintén világszerte kedveltek az indiai fűszerezéssel készült sárgaborsós fogások is. Ezekből kifolyólag igen sokféle fűszerezése ismert. Jól illik hozzá a fokhagyma, rozmaring, babérlevél, koriander, petrezselyemzöld, pirospaprika, chili, gyömbér, kurkuma, római kömény.

A nálunk hagyományos levesen és főzeléken kívül készíthetünk belőle különböző krémeket-püréket, pástétomokat, fasírtot, hideg és langyos salátákat, krémleveseket, egytálételeket, curryket és különböző köreteket. A zöldségek közül nagyszerűen párosítható gyakorlatilag minden hagymafélével, sárgarépával, spenóttal, burgonyával, szárzellerrel, édesburgonyával, sütőtökkel, paradicsommal. A mostanában mind több helyen megtalálható vöröslencsével készült recepteket bátran elkészíthetjük a lényegesen olcsóbb, és szintén gluténmentes sárgaborsóval. Ha receptkönyvekben a sárga lencse kifejezéssel találkozunk, nyugodtak lehetünk, hogy a mi jól ismert sárgaborsónkról van szó. Levesek és főzelékek esetén sűrítőanyag egyáltalán nem szükséges hozzá, hisz a széteső szemeknek köszönhetően vagy egy botmixer segítségével kellően sűrű és krémes állagot fogunk kapni.

Felhasználhatjuk lisztté őrölve is. Egy őrlésre használt kávédaráló segítségével akár otthon is kipróbálhatjuk, de készen is kapható sárgaborsóliszt. Remekül használható levesek, mártások sűrítéséhez, zöldségből készült fasírtokhoz, bundázáshoz, akár fűszerekkel kiegészítve, de még palacsintát is süthetünk belőle. A sárgaborsóliszt nagy előnye, hogy gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják, sőt tejes összetevő nélkül, vízzel is eldolgozható, így tejérzékenyek számára is ideális alapanyag.



Források és érdekes olvasnivalók:

- https://www.gyulaihirlap.hu/116501-a-sargaborso

- https://hungarianflavours.com/termeszet-aldasa/konvencionalis-szemestermekek/huevelyesek/sargaborso

- https://www.mindmegette.hu/sargaborso-a-fozeleken-tul-48722/

- https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2019/12/ud-2019-4_final.pdf

- https://gasztrohos.blog.hu/2017/04/04/ezt_edd_aprilisban

- Szabó Adrienn: MAGYAR SUPERFOOD c. könyve

- https://www.facebook.com/etrendem/posts/1129735457783719

- https://veganblog.hu/recept/izletes-sargaborso-fasirt/
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.