Élelmiszereink A-Z

Fejessaláta

A fejes saláta a legrégebben ismert és termesztett, Európában és Magyarországon a legelterjedtebben fogyasztott salátaféleség. Őse a keszegsaláta, ami nálunk elég gyakori gyomnövény. A soklevelű fejes salátát Európában a görögök terjesztették el, de ők is már az egyiptomiaktól vették át. Nálunk a 17. század óta ismerik és fogyasztják. Egykoron primőr terméknek számított, az első szedéseket többnyire a húsvéti időszakra időzítették. Napjainkra idényzöldségből egész évben termesztett áruféleséggé vált, többféle termesztési módja és sok fajtatípusa miatt egész évben fogyasztható friss salátaként. Több száz különböző változata létezik, különbség leginkább formájukban, színükben, mintsem ízükben van. A különböző fejes saláták színe a világos zöldtől egészen a sötét liláig terjedhet, úgynevezett zöld ízük van, jellemzően kicsit kesernyés. A saláták színük alapján eltérő tulajdonságokat mutatnak, a zöld változatokban nagyobb mennyiségben találhatóak kávésav származékok, míg a vörös levelekben flavonok és antocianinek vannak, melyek a legnagyobb antioxidáns-aktivitással rendelkeznek. A bennük található karotinoidok és klorofillvegyületek olyan pigmentek, amelyek az oxidatív stressz során keletkező szabadgyököket megkötik, így daganatos betegségek megelőzésében lehet szerepük, valamint csökkentik a keringésrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek kialakulásának kockázatát.

Egy vizsgálat kimutatta, hogy a zöld színű zöldségek gyakori fogyasztása komoly (55%-os) szerepet tölt be az aflatoxin (penészgombák által termelt rákkeltő gombamérgek) szennyeződések miatt kialakuló daganatos betegségek megelőzésében. Ezen felül foláttartalmuknak (a folát a folsav természetes formája) szerepe lehet a depresszió kezelésében, az agy működésének támogatásában. Energiatartalmuk alacsony, csakúgy mint szénhidrát-, és zsírtartalmuk. Ásványi anyagok közül megemlítendő a kalcium-, a kálium-, magnézium- és cinktartalmuk, nátriumban kifejezetten szegények. Számottevő mennyiségben tartalmaznak biotint (vízben oldódó, kéntartalmú vitamin), C-vitamin tartalma 3,7 mg/100g. Nem árt tudni, hogy az üvegházban vagy a fóliasátorban termelt fejes saláta vitamintartalma alatta marad a szabadföldiének. Magas a K-vitamin tartalmuk, így szerepet játszhatnak a csontritkulás megelőzésében, de bizonyos véralvadásgátló készítmény esetén fogyasztásuk nem lehet korlátlan. A zsírban oldódó vitaminok hatása jobban érvényesül, ha a salátát kevés olajos öntettel, növényi magvakkal gazdagítjuk. Az öntetekhez a balzsamecet, a különböző gyümölcsecetek, az olívaolaj rengeteg egészséges variációt kínál. A salátákhoz a legjobban a hidegen préselt olajok passzolnak, használjunk bátran tökmag-, szőlőmag-, repce- vagy éppen lenmagolajat, de pikáns ízeket kaphatunk kukoricacsíra- vagy éppen dióolajjal is. Ezekből elég egy pár csepp, markáns, karakteres ízük minden leveles zöldségfélét feldob. (Forrás: Szabó Adrienn-Magyar Superfood c.könyve.)

Felhasználása: élénkzöld levelei a salátán kívül főzelék alapanyagai is lehetnek. Gyenge rosttartalma révén könnyen emészthető, így a legtöbb emésztési probléma esetén is bátran fogyasztható. Az elmúlt években a fejes saláta mellett egyre többféle saláta érhető el a hazai piacokon és boltokban. A saláták színben és formában is igen változatosak, valamint a felhasználásuk terén is sok a lehetőség! A fejessaláta változatai a jég-, lollo-, tölgylevelű-, batávia,- és a római saláta is. https://szupermenta.hu/barangolas-a-salatak-vilagaban/

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) a saláták kedvező élettani hatását hangsúlyozza hírlevelében, többek között mert alacsony energiatartalmuk mellett gazdagok ásványi anyagokban, vitaminokban, így nagymértékben hozzájárulnak a szervezet vitamin- és ásványianyag-ellátásához. Kutatási eredmények szerint minden adag zöldségféle elfogyasztásával a szív- és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata is csökkenthető. A zöldségek és a saláták íz- és illatanyagai serkentik az emésztőnedvek termelését, ezáltal az emésztést javítják, rostanyagaik pedig jótékonyan hatnak a bélrendszer működésére, segítik a jóllakottságérzet kialakulását. Jelentős víztartalmuk segíti a szervezet folyadékháztartásának egyensúlyát. A hírlevél itt olvasható: https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/06/taplalkozasi_akademia_2016_06_salatak_160530.pdf?fbclid=IwAR1US7ICTNHLDI-2zt2Ho1Tz7zE139GffDuwT_brpfVGFzAYT8jOcyx4e50
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.