Élelmiszereink A-Z

Hónapos retek

A retket már az ókori Kínában és Japánban is nagyon kedvelték, gyógyszerként használták, és sok étel alapját képezte. Ekkor már a Földközi-tenger vidékén is nagy népszerűségnek örvendett a retek, ami az ókori egyiptomiaknál a hagyma és a fokhagyma mellett a piramisépítő munkások napi étrendjének szerves részét képezte. Az ókori Görögországban annyira tisztelték a retket, hogy arany másolatokat készítettek róla, amiket az isteni Apolló számára ajánlottak fel. A középkorban már a viszály szimbólumává vált, és kapcsolatban állhatott a gonosszal, ezért a fogyasztás előtt gyakorta tették ártalmatlanná azzal, hogy megszentelték. Angliába a XVI. század elején érkezett meg a retek, mint gyógynövény. Az angolok először vesebetegségek, bélbetegségek és bőrproblémák kezelésére alkalmazták, majd ott is elterjedt, mint ízletes zöldségféle.

Forrás: https://www.mindmegette.hu/telvegi-vitaminbomba-a-retek-47746/



Miért is fogyasszunk rendszeresen retket?



A keresztesvirágúak rendjébe, a káposztafélék családjába tartozik. Nagy mennyiségű C-vitamin tartalma mellett sok benne az A-, B1-, B6-vitamin, valamint a kalcium, magnézium, réz, mangán, vas és a tiamin is. A vas felszívódását segítendő folsav is található a retekben.



Jó hírét leginkább közismerten gazdag C-vitamin-tartalmának köszönheti. Legfontosabb hatóanyagai a kéntartalmú illóolajok, a mustárolaj-glikozid, a raphanol. Illóolajai serkentik az epe termelődését és a kiürülését is. Hetente rendszeresen fogyasztva a retekfélék megelőzhetik az epekőképződését. Mustárolaj-glikozidjai antibakteriális és gombaölő hatásúak, így kiválóan alkalmas a megfázás és cseppfertőzések megelőzésére, köhögéssel járó betegségek esetén pedig oldja a nyákot és csillapítja a köhögést. A retek jótékony hatással van az érrendszerre, segít a keringési problémák orvoslásában, bőrproblémák esetén is jól alkalmazható, enyhén vizelethajtó, s a bélrendszer karbantartásában is fontos szerepe van. Ezen kívül a retek gyulladáscsökkentő hatással is bír. A többi zöldségféléhez hasonlóan, magas víz és rosttartalma segíti testsúlyunk karbantartását. Összességében az emésztést segítő, az étvágyat növelő, erősítő, vitaminban gazdag táplálék.

Fontos figyelmeztetés! Gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, epekő, valamint az epeutak elzáródása esetén nem ajánlatos a retekfélék fogyasztása, különösen a fekete retek kerülendő.

Akik rendszeres olvasói receptjeimnek, tudják, hogy nagyon foglalkoztat a fenntarthatóság és a környezetvédelem. Törekszem a hulladékok csökkentésére és a takarékos megoldásokra. Már egy ideje igyekszem szezonális zöldségeink minél sokrétűbb, maradékmentes felhasználására, családom nem kis meglepődésére. Ezért mai receptem igazi főszereplője nem a kis rózsaszín, „édes” retekgumó, hanem a zöld levele!

A retek levelének ugyanis meghatározhatatlanul finom, fűszeres aromája van, jól harmonizál a fokhagymával és a tormával. Többször olvastam már, hogy ehető – de csak az idei tavasszal próbáltam ki. Nagymaminál szedhettem a múltkor –sajnos nagyon rákaptak a hangyák is!-, és innen jött az ötlet.

Mivel kissé durva lehet a retek levélzete, salátának csak az egészen friss hajtásokat szánjuk. A többi mehet a levesbe, vagy pestónak. De érdemes jól megnézni, honnan származik az alapanyag, legjobb persze, ha a saját vagy a szomszéd kertjéből, de ha bolti, akkor jó alaposan mossuk meg.
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.