Élelmiszereink A-Z

Sárgarépa

Rendkívül változatosan felhasználható, az édestől a sós, savanykás ízvilágig. Nyersen, főzve, párolva, sütve, egyben, darabolva, reszelve, a legkisebbektől a legidősebbeknek, sőt betegségek esetén még az érzékeny „gyomrúaknak” is. Lássuk, mit érdemes tudnunk róla, és miért is érdemes rendszeresen sárgarépát ennünk?!

Gondolták volna, hogy ez a csábítóan narancssárga zöldség valaha egy vékony, kemény és szinte alig fogyasztható fekete gyökér volt?

Csaknem négyezer éves múltra tekint vissza a sárgarépa kultúrnövénnyé válása. Az évszázadok során nemesítették, hogy minél édesebb ízűvé váljon, és kevésbé legyen fás. Végül az általunk jól ismert narancssárga színét a 17.században nyerte el Hollandiában. Meglepő, de Ázsiában lila, piros, fehér, sárga színű változatai is elterjedtek. Ezekkel a különleges variánsokkal némi utánajárással akár Magyarországon is találkozhatunk.

A sárgarépa rokona a petrezselyemnek és a zellernek, de még a köménynek vagy a kapornak is. Az alap típusokat formájuk, felhasználási céljuk és növekedési periódusuk különbözteti meg egymástól. Így találhatunk gömbölyű, hengeres, rövid, hosszú, széles vállú, megnyúlt alakúakat, amelyeknek az ízük is kicsit különböző.

Energiatartalma meglehetősen alacsony: 10 deka sárgarépában mindössze 40 kcal-t találunk, egy grammnyi fehérje mellett körülbelül 8 gramm szénhidrátot tartalmaz. A fennmaradó rész többsége víz (több mint 80 százalék). Van benne még sok rost, köztük vízben oldódó és nem oldódó típusok is, amelyek akár székrekedés, akár hasmenés esetén segítséget nyújtanak a panaszok enyhítésében. Minden bizonnyal sokan ismerik azt a tanácsot, hogy hasmenés esetén reszelt sárgarépát is adhatunk a betegnek – a vízben oldódó rostok hatására rövidesen jobban érezheti majd magát, az elvesztett folyadék és ásványi anyagok pótlásában pedig sokat jelent a sárgarépa jelentős kálium, kalcium, nátrium és foszfor tartalma.

A sárgarépa pozitív élettani hatásai azonban messze túlmutatnak az emésztési zavarok kezelésén. Bár vitaminokból is találunk benne bőven – például B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamint – leginkább mégis a béta-karotinról ismert. Ez a vegyület amellett, hogy antioxidáns hatású, tehát bizonyos mértékben véd a szervezetünkben keletkező, és a környezetből származó agresszív, sejtkárosodást, idő előtti öregedést okozó szabad gyökök ellen. Antioxidáns anyagai bizonyítottan fontos szerepet játszanak a különböző tumoros betegségek elleni védekezésben, rostanyagainak köszönhetően a rendszeres sárgarépa-fogyasztás mérsékelheti a vastagbélrák kockázatát. Korábban úgy vélték, a dohányzóknak sok sárgarépát érdemes fogyasztaniuk, kivédendő a tüdőrák magasabb kockázatát, azonban kiderült, hogy ez nem állja meg a helyét. A béta-karotin a szükséges mértékben át tud alakulni A-vitaminná. Ez a vitamin pedig sok folyamatban játszik fontos szerepet a szervezetünkben: segíti a látást, különösen a szürkületi fényviszonyok esetén, a nyálkahártyák és a bőr épségét javítja, fokozza az UV-A sugarak elleni védelmünket.

Jó tudni: béta-karotin tartalmának alig néhány százaléka hasznosul nyersen, párolva vagy főzve szervezetünk számára jóval magasabb mértékben válnak hozzáférhetővé a tápanyagok. Sőt, a sárgarépát érdemes egy pici zsiradékkal együtt fogyasztani, mert ez is segíti a béta-karotin, az A- és az E-vitamin hasznosulását. Az sem mindegy, hogyan készítjük elő a sárgarépát: mivel a tápanyagban leggazdagabb részei itt is a héj alatt helyezkednek el, hámozzuk minél vékonyabban.

Béta-karotin szükségletünket már körülbelül 5 dkg sárgarépa vagy 1 dl sárgarépalé is fedezi, a túladagolástól viszont nem kell tartani: bár korábban úgy tartották, a sok sárgarépától sárgásra színeződhet a bőr, ez csak extrém mennyiségek esetén lehetséges.

A sárgarépa fogyasztásakor érdemes odafigyelni, honnan származik: ez a gyökérzöldség ugyanis képes a talajban lévő, esetleg a rosszabb minőségű öntözővízzel odajutott nitrátokat elraktározni. Ez felnőtteknél különösebb problémát nem okoz, azonban csecsemőknél, kisgyermekeknél rontja a vér oxigénszállító-képességét.

Levelét méltatlanul elhanyagoljuk, pedig magasabb a tápanyag tartalma, mint a gyökérrészének, ráadásul több, izgalmas felhasználási módja is van. Lássuk, mit is kezdhetünk vele!

https://szupermenta.hu/7tipp_hogy_a_sargarepazoldje_se_vesszen_karba/
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.