k3Az elmúlt hetekben láthattuk, hogy időjárásunk egyre változékonyabb, szélsőségesebb. A természet jelzi, hogy baj van, és ez sajnos a felgyorsult, termelésorientált, uralkodó és önző emberi élet következménye. Nehéz elhinni, de fejlődésünk, az egyre kényelmesebb életmód, mind az ember egészségét, mind a körülöttünk lévő világ egészségét, létét veszélyezteti. Beteg a Föld, ennek tünetei az évszakok eltünése, a nagy hőingadozás, a szárasság és az árvíz, az egyre gyakoribb viharok, a sarki jégmezők olvadása, a vízszintemelkedés,…Függünk a környezettől! Az ember megélhetését biztosító mezőgazdaság, állattenyésztés egyre körülményesebb, kiszámíthatatlanabb. Adnunk is kell, nemcsak elvennünk! S bár már évek óta történnek intézkedések, közösségi és egyéni megmozdulások, környezetvédelmi lépések, sajnos nem elég.

„ A mi felelőségünk minden tőlünk telhetőt megtenni azért, hogy egy olyan bolygón éljünk, amely nemcsak nekünk, hanem minden földi életnek otthont ad.” David Attenborough

És a célkitűzésünk, hogy egészségünket visszaszerezzük, elképzelhetetlen egészséges környezet nélkül. Az egészséges életmódnak, egészségtudatnak szerves része kell, hogy legyen környezetünk védelme is.

Június 5-én volt a Környezetvédelmi Világnap.

„Az élet négy és fél milliárd éve jelent meg a Földön. Mi emberek körülbelül kétszázezer éve, mégis sikerült felborítanunk az élet fennmaradásához szükséges egyensúlyt” – hangzik el a 2009-ben bemutatott Otthonunk című dokumentumfilmben. A világnap célja széles körben felhívni a figyelmet a környezetszennyezés és természetkárosítás következményeire, az energiatakarékosságra, a megújuló természeti erőforrások hasznosítására, a szemét- és hulladékcsökkentés fontosságára, és a környezetszennyezés mérséklésére.

S ha már táplálkozás - számít, hogy mit eszünk! https://www.facebook.com/FelelosGasztrohos/videos/262719579643132/

És itt van pár tudatos lépés, amit építsünk be a mindennapjainkba:k2

 vezessünk be (még) egy húsmentes napot,

 próbáljuk ki a termelői piacot, a kosárközösséget, pl. Dombóvári Kosár közösség a FB-on

használjuk fel a hűtőben kornyadozó zöldségeket, gyümölcsöket, ahelyett, hogy kidobnánk,

 keressünk egy közösségi komposztálót a közelünkben, vagy kezdjünk el otthon komposztálni,

 látogassunk el egy csomagolásmentes boltba,

 válasszunk Fenntartható Vendéglátóhelyet vagy Kávézót!

Emellett takarékoskodjunk az árammal, gázzal, vízzel, ne égessük a szemetet, használjunk környezetkímélő tisztítószereket (pl.BioBubi, mosószóda, mosódió), mikroműanyagmentes, természetes tisztálkodószereket, természetes rovarriasztókat, kevesebb kemikáliát, gyűjtsük az esővizet, ne szemeteljünk,…

Tegyél Te is az élhető jövőért! 

Korábbi évek írásai a témában:

-        https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02NEwqZRpRcJhsWTA2sEPo8LGU94Q9F9XHtxzdRqu9szbagTdrXg5LMxoy1iriesGql&id=252263692258619

-        https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02LoBWwywHZ2ERYkvxvKqJD4WxQvCqTvL9w63dxyALRZneTe71fTXh4B1v2zAnzdgXl&id=252263692258619

A másik világnap, amit kiemelnék a múlt hét sok nevezetes napja közül, az az Élelmiszerbiztonsági Világnap, mely szorosan kapcsolódik a Környezetvédelmi világnaphoz.  Környezetünk fokozódó elszennyeződése következtében, a vízben, talajban és levegőben előforduló, egészségkárosító anyagok megjelennek az élelmiszerekben. A változó klíma következményeként új állat- és növénybetegségek, új élelmiszer-károsítók, új gyomnövények jelennek meg, ami mikotoxinokat termelő penészgombák elterjedéséhez is vezethet. A szárazság és az árvizek termények megsemmisülését és élelmiszerhiányt okoznak. A népesség elegendő mennyiségű élelmiszerrel történő ellátása, az „élelmezés-biztonság (food security)” fenntartása szükségessé teszi az intenzív növénytermesztést és a tömeges állattartást. Ennek során elkerülhetetlen a növényvédőszerek, talajjavító szerek, műtrágyák, állatgyógyszerek és hozamfokozók alkalmazása, melyek szennyezhetik a környezetet, az élővizeket és az élelmiszerekben szermaradványokat eredményezhetnek. Az egészséges táplálkozásra irányuló törekvés eredményeképp egyre fokozódik a friss, kevéssé feldolgozott élelmiszerek fogyasztása iránti igény. Ez az igény sok esetben a táplálkozási előnyök, és az élelmiszerbiztonsági kockázatok ütközéséhez vezet. A nyers növényi részek (csírák, magvak, levelek) növekvő fogyasztása növeli a mikrobiális veszélyeztetettséget.

who page 001Június 7. az Élelmiszerbiztonsági Világnap.

2023-ban „Az élelmiszer-szabványok életeket mentenek” kulcsüzenetre épül az Élelmiszerbiztonsági Világnap. Ezek az előírások mindenekelőtt a fogyasztók egészségét óvják, hiszen segítenek abban, hogy az elfogyasztott élelmiszerek biztonságosak legyenek, ne okozhassanak megbetegedéseket.

 Az élelmiszer-eredetű megbetegedések évente 10-ből egy embert érintenek világszerte. Bár az élelmiszerek biztonságosságára az élelmiszer-szabványok jelentik az elsődleges garanciát, a betegségek megelőzése érdekében – odafigyeléssel és megfelelő táplálkozással – a legtöbb esetben fogyasztóként is sokat tehetünk. Ezért is különösen fontos a szemléletformálás és a tudatos vásárlóvá nevelés már kisgyermekkortól kezdve- https://www.facebook.com/watch/?v=179021851796441.  

Az Élelmiszerbiztonsági Világnap minden évben csupán egy nap, ám a tudatos élelmiszer-vásárlásnak és a helyes élelmiszerkezelési szabályoknak a mindennapjaink gyakorlatává kell válniuk. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a június 7-i alkalomra társadalmi célú kampányt indított. A kampány edukatív részében a lakosság rövid szemléletformáló (hazai élelmiszerbiztonsági tanácsokat tartalmazó) videók formájában ismerheti meg a FAO élelmiszer-szabványokkal kapcsolatos üzeneteit, valamint a legfőbb hazai élelmiszeripari szabálygyűjtemény, a Magyar Élelmiszerkönyv rendeltetését. A videókban továbbá élelmiszer-biztonsági tanácsokat kapnak az élelmiszerek okozta megbetegedések megelőzéséről, az élelmiszerek biztonságos tárolásáról. https://portal.nebih.gov.hu/vilagnap

Az élelmiszerbiztonság közös felelősség. Tudatos vásárlóként sokat tehetünk érte.

Önök szerint meg kell mosni a húsokat a konyhai felhasználás előtt?

A Nébih válaszol: https://www.facebook.com/nebIh.hu/posts/pfbid0tK2srVUUwmeKWATScKhArE8FUsxzQa7AKeRP5gnbizAAUL1WBoDxiTs5zBqbTxQVl

Mind a betegedukációim, mind a prevenciós egészségmegőrző táplálkozási tanácsadásaim során külön hangsúlyozom a fenntartható, környezetkímélő, felesleges hulladék nélküli táplálkozás jelentőségét, kiemelve ennek költséghatékonyságát. Mostani receptem ezért egy szezonális, növényi étel lesz, mely a legtöbb háztartásban nem ismeretlen. Júniusban van az igazi zsenge zöldborsó szezonja. És akinek van egy nagyszerű anyósa, aki megajándékozza a saját termesztésű, zsenge és édes zöldborsójával, annak azt hiszem egy szava sem lehet! Régebben még én is vetettem borsót, de sajnos az időm véges volt, így lemondtam róla. De bíztatok mindenkit, hogy aki teheti, termeljen saját zöldborsót, jót tesz a földnek is - nitrogénmegkötő tulajdonsága révén javítja a talaj termékenységét, és ezáltal a földek termőképességét. Ha pedig nincs kert, és nincs kertészkedő anyós vagy nagyszülő, akkor keressünk egy piacot vagy helyi kosárközösséget, termelőt, ahol tudunk venni friss zöldborsót. És persze sárgarépát, fehérrépát petrezselyemzölddel együtt, hagymát, zöldfűszereket. A receptet ITT találják.

k4

 

Források, érdekességek:

-        https://www.facebook.com/otthonunkafoldmagazin

-        https://www.facebook.com/seegeszsegfejlesztesikozpont

-        https://www.facebook.com/FelelosGasztrohos

-        https://www.facebook.com/maradeknelkul

-        https://www.facebook.com/szupermenta

-        http://real.mtak.hu/93108/1/MKF_2019_2_59.pdf

-        https://www.facebook.com/nebIh.hu

-        https://www.youtube.com/watch?v=JCTC-M7LDqc

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.