Itt van az ősz, itt van újra… és elkezdődött az iskola. 🧰
🍎Ennek kapcsán, a héten több helyen sok szakember beszélt a táplálkozás fontosságáról, a megfelelően összeállított tápláló ételekről, étkezésekről, a büfék, boltok csábító gyorsételeiről és italairól, az iskolai étkeztetés és általában az élelmiszerek drágulása okozta nehézségekről és a lehetőségekről, melyekkel csökkenthetjük kiadásainkat. Ehhez elengedhetetlen gyermekeink bevonása is, hiszen az otthon készített étel olcsóbb és táplálóbb is lehet bolti „vetélytársánál”, bár több időt és energiát igényel a szülőtől, de ezzel megalapozhatjuk egészségi állapotát a későbbiekre nézve. Valamint az élelmiszerpazarlás csökkentésével, az étel tiszteletével ők maguk is hozzájárulhatnak a költségek csökkentéséhez.
szept szezonalis🥙Nem könnyű feladat azonban a szülőknek átállni arra, hogy egészséges, változatos reggelit, tízórait, uzsonnát csomagoljanak nap mint nap. Persze a reggelit legjobb lenne otthon elfogyasztani, mert az első vagy második szünetig – amikor ehetne- túl hosszú idő telik el energia és tápanyag nélkül, ami pedig fontos és szükséges az alapvető feladatokon túl a jó fizikai és szellemi teljesítményhez. Már többször írtam, hogy a reggeli kihagyása milyen problémákat tud okozni, illetve milyen haszonnal jár, ha reggelizünk. Ha otthon mégsem sikerül, akkor mindenképp az első óra előtt fogyassza el a gyermek a csomagolt, teljesértékű reggelit.
🍐A tízórainak más a feladata, ebből kifolyólag kisebb az energia- és tápanyagtartalma és más is az összetétele, mint a reggelinek. A tízórai célja, hogy áthidalja a két főétkezés, a reggeli és az ebéd közötti időszakot és megfelelő energiával, tápanyagokkal lássa el a szervezetet, hozzájáruljon a gyermekek szellemi frissességéhez. A tízórai adagjának elégnek kell lennie, hogy ebédig legyen az iskolásoknak energiája, viszont ne legyen túl sok sem, mert akkor vagy a tízórait, vagy az ebédet fogja otthagyni a gyermek. Jó például valamilyen idénygyümölcs, rostos keksszel, magokkal, vagy ivójoghurt/kefir/kakaó egy korpás vagy teljes kiőrlésű kiflivel, de lehet zöldség- és gyümölcskombináció is, pl. répa, alma, és lehet egy szendvics is zöldségekkel kiegészítve. Fontos a praktikusság is, hisz a gyermekeknek nem sok idejük van az étkezésre. Egyeztetni kell a gyermekkel is, mik az igényei, hogy a lehető legkevesebbet pazaroljunk - nevelve ezzel is a következő generációt, hogy az ételt nem szabad pazarolni, és milyen módon lehet a pazarlást elkerülni. A gyermekekre ugyanis nem elég rápirítani, hogy "Afrikában éheznek", hanem rendes magyarázatot kell nekik adni. Ha például előfizetünk iskolai étkezés keretében tízóraira is és még csomagolunk is, jó eséllyel nem fog elfogyni az összes étel. Segít, ha a szülő tájékozódik a heti étlapról és annak alapján átbeszélik a napi étkezést. Így elkerülhető például, hogy a brokkolis sajtkrémet a gyermek romlott tízórainak tekintse, vagy a sárgarépás, margarinos zsemlét eldobja. Jó, ha tájékozódunk arról is, hogy az iskola részt vesz-e az iskolatej vagy iskolagyümölcs programban és annak megfelelően csomagolunk a gyermeknek, így elkerülhetjük, hogy a kukába landoljon az étel.
🍅Az biztos, hogy a legjobb, ha már gyerekkorban arra neveljük a gyermekeket, hogy igyekezzenek ne pazarolni az élelmiszert. Amellett, hogy az otthoni étkezések során a szülő igyekszik erre megtanítani gyermekét, érdemes hangsúlyt fektetni arra, hogy az iskolában kapott, elfogyasztott ételt is hasonlóképpen kezelje. A jelenlegi magas élelmiszerinfláció sok családban okozhat anyagi nehézségeket is akár - már csak ezért is érdemes a gyermekeket is takarékosságra nevelni. Nem válik kárukra, ha minél hamarabb megtanulják az élelmiszerek értékét, és hogy hogyan kerülhetik el a pazarlást. Ha pedig a szülők a gyermekükkel közösen, együtt készítik el az egészséges falatokat, még közelebbi kapcsolatba kerül a gyermek az egészséges táplálkozással, még egyértelműbb lesz számára, mit kell választani az egészsége érdekében és kevésbé fogja csábítani a junk food.
🍇A múlt héten már mutattam pár oldalt, ahol hasznos tudnivalókat, ötleteket, tanácsokat olvashatnak gyermekeink egészségvédő és költséghatékony étkeztetéséről, most a gyermekeknek is hoztam valamit!
🧐Az Okos Doboz csapata ismét sok újdonsággal készül a 2024/25-ös tanévre. A nyári szünet alatt szorgalmasan dolgoztak, hogy új tartalmak, funkciók és játékok készüljenek el az iskolakezdésre. 🤩
Pár érdekesség, amivel az idei tanévre készültek:
🛒Elindult a Konyhakontroll oldaluk: https://www.okosdoboz.hu/hu-HU/Nebih ,
ahol számos érdekes videó 🎥, feladat dolgozza fel az élelmiszerbiztonság, élelmiszerpazarlás kérdéskörét a gimis korosztály számára. Biológia, osztályfőnöki órák remek kiegészítő anyaga. 💡
 
🧐Október 7-én indul a KonyhaKontroll országos online vetélkedő értékes jutalmakért mind a diákoknak, iskoláknak és tanároknak. 
 
🍎 Idén ismét dübörög az Etesd az Eszed program. Az eddigi 40 bázis iskola mellett további 20 iskolának nyílik meg a lehetőség részt venni az ingyenes egészségnevelési programban. A pályázási lehetőségről további információk szeptember második felében várhatóak. 
 
🏆November 4-től immáron harmadik alkalommal indul el az Etesd az Eszed Kihívás online verseny, melyben az előző években összesen 10.000 gyerek vett részt. Remélik idén új diákok és iskolák és csatlakoznak a 4 hetes versenyhez az értékes jutalmakért!
 
🌱Szorgosan dolgoznak a fenntarthatósági tartalmaikon is. Az eddig elkészült tartalmak – animációk, feladatok – az Etesd az Eszed oldal fenntarthatósági szekciójában találhatóak: https://www.okosdoboz.hu/etesd-az-eszed 
...és még csak szeptember van.
 
Remélik az idei évben is hasznosan tudják támogatni az oktatói munkát! 
👫Kedves gyerekek! Ne feledjétek, az Okos Dobozzal Játék a tanulás! 
 
❤️Szeptember végén lesz a SZÍV VILÁGNAPJA, és már elindult a kampány. A 2024-2026. időszak jelmondata: HASZNÁLD A SZÍVET A CSELEKVÉSHEZ!
 
❤️‍🩹Évente több, mint 20 millió ember halálát valamilyen szívbetegség és stroke okozza, ezzel a kardiovaszkuláris betegségek (CVD) a világ első számú gyilkosai. Egy kampány, mely támogatja az egyéneket abban, hogy törődjenek a szívükkel, hogy összefogással, hanggal, tettekkel, globális cselekvési platformokon ösztönözzék a vezetőket, vegyék komolyan a szív- és érrendszeri egészséget.
 
❤️A Szív Világnapja arra hívja fel a figyelmet, hogy egy kis odafigyeléssel és életmódbeli változtatásokkal rengeteget tehetünk szívünk egészségéért. Például a rendszeres mozgás, az egészséges étrend és a dohányzás elhagyása mind hozzájárulhat ahhoz, hogy szívünk sokáig és jól működjön.
 
❤️Ha fontos önnek, hogy mindenki számára elérhető legyen a betegség korai felismerése/diagnózisa, a megfelelő egészségügyi ellátás és talán a legfontosabb, a betegségek megelőzése/kezelése, akkor csatlakozzon azokhoz a milliókhoz, akik IGEN-t mondanak mindenki egészségesebb jövőjére.
Én már csatlakoztam! 
 
 
❤️Nézzék meg a Szív Világszövetségének kis összefoglalóját: https://www.youtube.com/watch?v=0tUjAVJ2SB4!
#WorldHeartDay #UseHeart #HeartYes @worldheartfederation
 
Paluska Jánosné: Üvegekbe zárva a nyár
 
Illan a nyár, lepkeszárnyon uvegbe zarva
verdes a vadrózsaágon,
halványulnak a virágok,
pipacs lobban egy utolsót,
színt váltanak a falombok,
földi szeder feketéllik,
nyár magzata mind megérik,
míg a kökény fanyar-kékje
dér csókjától édesedne,
s csipkebogyó piros vérét
fagy csipkedné selymes krémmé.
El-elszürkül a nyári ég,
földet ér az első levél,
rigó füttye messziről kél.
A kert alatt ősz somfordál,
befőtt, lekvár kamra polcán,
üvegekbe zárva a nyár!
Gyümölcsei dús zamatát,
madárénekek visszhangját
megőrzi majd a celofán.
 
🍅Paradicsomlé/püré, lecsó, meggy-, eper-, szilva-, körte-, barackbefőtt/lekvár, savanyúságok, zakuszka, ajvár és egyéb zöldségkrémek, zöldborsó, zöldbab, cukkini és tök fagyasztva vagy üvegbe zárva. Önöknél mi készült a nyáron?
Ne csüggedjenek, ha még nem készült semmi! Itt van az ősz, itt van újra… Sok-sok zöldséggel és gyümölccsel. Lecsóra fel!

⛹️‍♂️🤺🤾‍♀️🏋️‍♀️🏊‍♀️🤽‍♀️Elkezdődtek a XXXIII. nyári olimpiai játékok Párizsban.
 
fenntarthato„A párizsi szervezők elkötelezték magukat amellett, hogy az eddigi legzöldebb és legfenntarthatóbb olimpiai játékokat bonyolítják le.
 
🔹A klímavédelmi törekvéseket táplálkozástudományi oldalról olyan intézkedésekkel is segítik, hogy a 13 millió adagnyi tervezett étel 80 százalékát hazai és fenntartható forrásból igyekeznek előállítani, megduplázva a növényi eredetű élelmiszerek arányát, és drasztikusan csökkentik az egyszer használatos műanyagokat.
 
🔹Az olimpiai faluban 3500 sportoló befogadására alkalmas éttermet állítottak fel, amely a világ legnagyobb étterme lett. A Sodexo Live! francia élelmezési szolgáltató fogja biztosítani ezt a grandiózus ellátást, naponta körülbelül 40 000 étkezésre készülnek, melyekhez több mint 500 receptet dolgoztak ki Michelin-csillagos séfek és sporttáplálkozási szakértők közösen. Erről ebben a videóban mesél az egyik séf: 

 
❤️‍🔥„Nagyboldogasszony, hitünknek asszonya. Az a kereszténység hódította a magyart, amely a Szent Szűz alakjával, tiszteletével és szeretetével köszöntött be a világba…” ❤️‍🔥(Prohászka Ottokár)
 
❤️‍🔥Államalapító I. (Szent) István királyunk ünnepéhez szorosan kapcsolódik a katolikus egyház legnagyobb Mária- ünnepe, Nagyboldogasszony ünnepe, mely egyben Magyarország védőszentjének a napja is, melyet Szent István király avatott ünneppé. „Szent István utolsó cselekedetével a koronát, s vele együtt az országot népével együtt nem a véletlen sorsra, nem a földi, gyarló hatalmasságokra bízta. Szent István tudatos politikai és államjogi lépéssel 1038. augusztus 15-én Nagyboldogasszony napján Székesfehérvárott a Mennybe emelt Szűz Mária templomában országát a Magyar Szent Korona képében a mennybe emelt Szűz Máriának ajánlotta fel. Mintegy átruházza azt örök tulajdonul arra a földön túli, embertől független égi hatalomra, akinek tisztaságához semmi kétség nem férhet. Ez az Ég és a Föld között kötött szerződés a Kárpát-medencét Szűz Mária országává tette, Szűz Mária oltalmába helyezte. Ezért nevezzük őt Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak, illetve országunkat Regnum Marianumnak, azaz Szűz Mária országának.” Szent István ezen a jeles napon halt meg.
kenyer
❤️🤍💚🍞 👑Augusztus 20. Ünnepeljük Magyarországot, az államalapítást, államalapító I. (Szent) István királyunkat, az új kenyeret. A nap egyben a magyar katolikus egyház egyik – Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott – főünnepe. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ekkor emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenértékű.
 
I. Nagy Lajos uralkodásától kezdve augusztus 20-a egyházi ünnepként élt tovább. Mária Terézia a naptárakba is felvétette nemzeti ünnepként, továbbá Budára hozatta István kézfejereklyéjét, a Szent Jobbot, amelyet minden év augusztus 20-án körmenetben vittek végig a városon.
 
Az 1848-as szabadságharc leverése után betiltották az ünnepet, hiszen Szent István a független magyar állam jelképe volt. 1860-ban ünnepelhették ismét, ami valóságos nemzeti tüntetéssé vált. Az 1867-es kiegyezés után a nap visszanyerte régi fényét. 1891-ben Ferenc József az ipari munkások számára is munkaszüneti nappá nyilvánította, 1895-ben pedig a belügyminiszter rendeletére címeres zászlókat tűztek ki a középületekre augusztus 20-án.
 
A két világháború között az ünnep eszméje kiegészült a Szent István-i, azaz a Trianon előtti Magyarország visszaállítására való emlékeztetéssel, 1945–47 között pedig csak egyházi ünnepként engedélyezték.
 
1849-1989 között a Magyar Népköztársaság alkotmányának napjaként ünnepelték, miután az 1949-ben hatályba lépett új alkotmányt augusztus 20-ra időzítették. Az Országgyűlés 1991. évi VIII. törvény kihirdetésével, augusztus 20-át hivatalos állami ünneppé nyilvánította, amelyet a 2012-ben hatályba lépett Alaptörvény is megerősített.
 
🌾„Augusztus havát évszázadokon át Szűz Mária tiszteletére „Kisasszony havának” vagy a „szűz havának” nevezték, a magyar folklórban azonban a „bőség hava”, illetve az „új kenyér hava” elnevezésekkel is találkozhatunk. A termény betakarításához kapcsolódó különböző vallásos ünnepségek a más-más kultúrájú népeknél egyaránt a hálaáldozat bemutatását jelentik. Az Új Kenyér vallásos ünnepe is a népi aratóünnephez kapcsolódik, azonban eredetileg nem augusztus 20-án rendezték azt, hanem a középkori Magyarországon július 15-én, az apostolok oszlása ünnepén tartották, és szentelték meg az új kenyeret, augusztus 20-án pedig nemzetiszínű szalaggal kötötték át. Ezen a napon aratási felvonulást tartottak, melyen a kalászkoszorút vivő lányokat a többiek lovaskocsin követték. Első útjuk a templomhoz vezetett, ahol hálaimát mondtak az aratás befejezésére. A második világháború után kapott új dátumot a magyar kenyér ünnepe. 1945-ben az országgyűlés meg akarta változtatni az augusztus 20-ai ünnepnap jelentését, ezért megtette azt az egykori aratóünnepeket, aratóbálokat idéző új kenyér ünnepévé.
 
🌾A hazai termőföldeken erre a hónapra fejeződött be az aratás, és kezdődtek el az ún. „aratóünnepi” bálok, melyek jelezték a munkások afelett érzett örömét és háláját, hogy munkájuk gyümölcse beérett, azaz lesz táplálékuk télire. Ekkor sütöttek először a frissen aratott búzából kenyeret, majd ennek megáldása után megvendégelték az ünnepségen résztvevőket. De nem csak a jelenlévőknek jutott a megszentelt kenyérből, hanem jelképesen az ország minden szegletébe küldtek belőle. A búza, mint a kenyér legfontosabb alapanyaga, szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen a magba zárt életet, a megmaradás reményét, egyben az élet továbbadását testesíti meg, mindamellett, hogy a jó termés Isten áldásának és gondviselésének a jele. A kenyér hagyományos elkészítése többnapos „asszonypróbáló”, szertartásokkal teli feladat volt, így fogyasztása, megszegése is csak kellő tisztelettel és a kenyérre rajzolt kereszttel történhetett. „Ha leesett, felvették, megcsókolták és ráfújtak. A kenyérre nem volt szabad rálépni. Új házba kenyeret és sót vittek egészség- és bőségvarázsló céllal. Az első szántáskor az ekevas elé tették. Gyógyításban, tűzvész elhárításában is hatékonynak tartották.” (Élet és Tudomány, 2011. 33. szám)”
 
🍞Az ember legalapvetőbb élelmiszere, a kenyér az életet, a megélhetést és az otthont szimbolizálja. Az augusztus 20-ai állami ünnepen a nemzeti színű szalaggal átkötött kenyérrel fejezzük ki, hogy az élet és a haza összekapcsolódik. Az új lisztből készült kenyér az ünnepi asztal ékessége lett, és jelképévé vált az államiság ünnepének. A ma ismert, kovásszal készülő kenyér őse egykoron a lepény volt. Ezt a kovász nélkül, csupán liszt és víz keverékéből készülő ételt már az ősember is fogyasztotta. Több ezer évvel ezelőtt ő fedezte fel, hogy ha megőröli az összegyűjtögetett magvakat, akkor vízzel összekeverve lepényt tud a masszából sütni. Ebből a lepényből, azaz a kovásztalan kenyérből fejlődött ki a mai kovászos kenyér. Kezdetben búzából készült, de mára már rozs-, árpa-, alakor- vagy akár hajdina-, kukorica, rizsliszt - és sorolhatnám még- is lehet az alapanyaga. A gabonafélék tömeges felhasználásának kezdete Kr.e. kb. 9000 nyúlik vissza a Tigris és az Eufrátesz környékére. Először olyan ősi gabonaféléket termesztettek, mint az alakor, a tönkebúza, az árpa. A Bibliában a savanyú kenyértésztát több helyen is említik. A Kárpát-medencében Kr.e. 4500 körül a kedvező éghajlati körülmények lehetővé tették a gabonafélék termesztését. A 19. századtól tudják iparilag előállítani az élesztőt, mely a szeszgyártás mellékterméke, és amit a pékek előszeretettel alkalmaznak, mivel jó a lazító képessége és a kenyérkészítés folyamatát is meggyorsítja. Ezen felül az élesztővel egy stabilabb minőséget tudnak kialakítani, így egy jól standardizálható folyamatot alakítottak ki. Magyarán uniformizálták a kenyeret, pékárut. Szinte minden vallás, nemzet, nép, kultúra étrendjében is megtaláljuk valamilyen formában. Összetevői a liszt, a víz, a kovász/élesztő (de van kovásztalan kenyér), a só. Az alaprecept némileg hasonló, de a forma változó. Gondoljunk csak a dél-amerikai tortillára, a francia bagettra, az olasz ciabattára, a dán feketekenyérre, a bajor rozskenyérre, az arab pitára, az indiai purira, naanra vagy az izraeli matzóra!
 
🍞Kenyérnek minősül a döntő részben gabonaőrlemény(ek)ből kovászos technológiával, vagy kovászt helyettesítő kovászkészítmény felhasználásával, tésztakészítéssel, alakítással, lazítással, sütéssel majd csomagolással vagy csomagolás nélkül előállított élelmiszer (Magyar Élelmiszerkönyv I. kötet). Bővebben honlapunkon: https://efidombovar.hu/.../elelmiszereink-a.../125-kenyer?
 
🏆Az idei év Szent István napi kenyerét, az Ország kenyerét az 1991-ben alapított, magyar családi tulajdonban álló Balmaz Sütöde Kft. fejlesztette. A nyertes termék négyféle lisztből, valamint só, víz, sertészsír és főtt burgonya felhasználásával készült 12 órás hagyományos kovászolási folyamattal. A kíméletes technológia és a megfelelő sütési környezetnek köszönhetően akár 14 napig is fogyasztható. A Nagyapám kenyere burgonyával elnevezésű termék vastag és ress héjzatú, ízletes, harmonikus ízvilággal bír. A Balmaz Sütöde Kft. idén harmadik alkalommal nyerte el a Szent István napi kenyér kategória első helyét: 2020-ban a Hajdúsági házi kenyér, 2022-ben a Gulyás kenyér, idén pedig a Nagyapám kenyere burgonyával elnevezésű termékük lett az ország kenyere.
 
🏆Az Innovatív kenyér kategóriájának legjobbja a szakmai zsűri szerint a Jalapenos-cheddar sajtos vadkovászos kenyér lett, amelyet szintén a Balmaz Sütöde Kft. készített.
🏆A Sós sétáló sütemény elnevezésű kategóriát a Varga Pékség 95 Kft. által készített Pásztor reggeli nyerte meg.
🍞Mi alapján válasszunk kenyeret?
 
A jó kenyér ismérve, hogy nem igényel sok összetevőt, masszív és rugalmas, „van benne anyag”, és hát rágni kell.
🍞Kenyeret sütni otthon sem ördöngösség! Akár kézzel, akár géppel, akár kemencében vagy sütőben sül, élesztővel vagy kovásszal készül, netán anélkül, sőt akár gluténmentesen.
Akik rendszeresen követik oldalunkat már tudják, hogy honlapunk RECEPTTÁRában jó pár kenyérreceptet találnak, sokat kísérleteztem. Kedvenc „kenyeres embereim”, akiket követek Kálci receptjei, Áfonya mámora, Török Eszter 100% egészség, 0% cukor c. könyve, illetve az internet óriási készlete.
 
💦Hogy vannak? Megkönnyebbültek? A 2 hét rekkenő hőség után tegnap igazi élmény volt az egész napos eső, talán így még nem vártam soha. Szerencsénkre a jég, romboló vihar elmaradt, a föld pedig csak itta és itta az éltető nedűt. Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy hozzá kell szoknunk az egyre melegedő, száraz időhöz. Megszökni nem tudunk -legfeljebb csak kisebb időszakokra-, hiszen az egész földön változik az éghajlat. SzabadságON Erdélyben jártunk, és bizony ott is érezhető volt a változás. 10 éve még 20-25 fok körül volt az átlaghőmérséklet, most 30 fok felett jártunk. Szerencsére a hegyeknek és erdőknek köszönhetően éjszaka még le tudott hűlni a hőmérséklet, amit itthon már nem éreztünk.
 
💚Sokat tehetünk mi is a klímaváltozás problémájának megoldásában!

Alkategóriák

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.