Hétvári Andrea: Lámpa, lámpamartonnap
 
„Lámpa, lámpa sötét várja,
Lobog benne Márton lángja
Űzzük el a sötétséget,
Varázsoljunk fényességet.
Fény, fény, fényesség,
Lesz belőle békesség!”
 
November 11. Márton- nap, ünnepnapjához számos népszokás, hagyomány kapcsolódik.

Sík Sándor: Szürke délután  osz02
 
A ködök napja. Ólmos szürke ég.
Az ősz sír ma az álmos ködön át. 
Lelkembe lopja fájó dallamát,  
És rám borul lankasztó szürkeség.
 
Ma fáj kinézni. Köd az ablakon. 
A szó nekem ma durva, színtelen. 
Karomra hajtom álmodó fejem,  
S a némaság meséit hallgatom.
 
Lehúnyt szemem lát rezgő képeket.
Elém lebeg sok imbolygó alak,
(Megéledt parázs hűlt hamu alatt),
S hallok halk, elmosódó éneket.
 
Ott kint a ködben valaki zokog.
Neked is fáj az élet, bús rokon?
– szótlan benéz az ősz az ablakon
S halványan, könnyesen rám mosolyog.
 
Igen, novemberben már gyakrabban találkozunk szürke, ködös és borongós napokkal, de ne hagyjuk, hogy ez a borongósság rátelepedjen a hangulatunkra! Álmodjunk, mozogjunk, beszélgessünk, olvassunk, hallgassunk zenét, énekeljünk, igyunk finom meleg teát,….Önöknek milyen tippük van borongósság ellen?

“Ősz… az évszak, mely arra tanít, hogy a változás is lehet gyönyörű.-'Ne siess. - Pihenj. Hallod a fák zúgását? Valamit üzennek.’ Az ember megáll, hallgatja a zúgást, s egyszerre megérti, hogy kár volt sietni." /Márai Sándor/
 
🍁„Aki úgy írt az őszről, ahogy senki más: Márai Sándor
Az évszakok körforgását, váltakozását egy európai embernek el kell fogadnia, meg kell szoknia, sőt annál is jobb, ha meg is szereti. Ez utóbbiban segíthetnek az úgynevezett őszi olvasmányok, vagy ha úgy tetszik, az őszi hangulatot igazán megragadni képes írók, akiknek műveiből árad a szeptembertől november végéig tartó szüreti mulatsággal, őszi fáradtsággal, melankóliával és elmúlással teli évszak szépséges szomorúsága.

"Őszbe csavarodott a természet feje,
dérré vált a harmat, hull a fák levele,
Rövidebb, rövidebb lesz a napnak útja,
És hosszúkat alszik rá, midőn megfutja." Arany János: Őszbe csavarodott a természet feje
 
zoldparMai egyik főszereplőm a ZÖLD PARADICSOM.

⚠️🆘🦴Ma van a CSONTRITKULÁS világnapja. A WHO, az ENSZ Egészségügyi Szervezetének javaslatára a csontritkulás világnapját 1999 óta október 20-án tartják. Az osteoporosist a csontok tömegének, kalcium tartalmának a csökkenése, a csontszerkezet megváltozása, a csontszilárdság gyengülése, s ennek következtében a csontok kóros törékenysége jellemzi – akár egy kisebb esés, ütés, tüsszögés vagy hirtelen mozgás következtében is. Világszerte minden 3. nőt és minden 5. 50 éves és idősebb férfit érint csontritkulás okozta törést. A csontritkulás okozta törések akár életveszélyesek is lehetnek, emellett a fájdalom és a hosszú távú rokkantság fő okai is. Sokszor a betegek az első csonttörés után szereznek tudomást a problémájukról, de a szakemberek számára a háti görbület fokozódása, vagy a testmagasság csökkenése már árulkodó jel lehet. A pontos diagnózis felállításához alkalmas módszer a csontsűrűség vizsgálata, vagyis az oszteodenzitometria. Ennek segítségével az orvosok pontos, számszerűsített adatokat kapnak a csontok állapotáról. A csontsűrűség mérés ezért a veszélyeztetett korosztályban mindenképp ajánlott, de bizonyos autoimmun és hormonális betegségek, pajzsmirigy túlműködés é
s felszívódási zavarokkal járó bélbetegségek esetén, D-vitamin hiányos állapotokban korábban is érdemes elvégezni a vizsgálatot. Hogy kinél alakul ki a csontritkulás, azt a csonttömeg, a genetikai háttér és az életmód határozza meg.

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.