Igen, novemberben már gyakrabban találkozunk szürke, ködös és borongós napokkal, de ne hagyjuk, hogy ez a borongósság rátelepedjen a hangulatunkra! Álmodjunk, mozogjunk, beszélgessünk, olvassunk, hallgassunk zenét, énekeljünk, igyunk finom meleg teát,….Önöknek milyen tippük van borongósság ellen?
“Ősz… az évszak, mely arra tanít, hogy a változás is lehet gyönyörű.-'Ne siess. - Pihenj. Hallod a fák zúgását? Valamit üzennek.’ Az ember megáll, hallgatja a zúgást, s egyszerre megérti, hogy kár volt sietni." /Márai Sándor/
„Aki úgy írt az őszről, ahogy senki más: Márai Sándor
Az évszakok körforgását, váltakozását egy európai embernek el kell fogadnia, meg kell szoknia, sőt annál is jobb, ha meg is szereti. Ez utóbbiban segíthetnek az úgynevezett őszi olvasmányok, vagy ha úgy tetszik, az őszi hangulatot igazán megragadni képes írók, akiknek műveiből árad a szeptembertől november végéig tartó szüreti mulatsággal, őszi fáradtsággal, melankóliával és elmúlással teli évszak szépséges szomorúsága.
Ma van a CSONTRITKULÁS világnapja. A WHO, az ENSZ Egészségügyi Szervezetének javaslatára a csontritkulás világnapját 1999 óta október 20-án tartják. Az osteoporosist a csontok tömegének, kalcium tartalmának a csökkenése, a csontszerkezet megváltozása, a csontszilárdság gyengülése, s ennek következtében a csontok kóros törékenysége jellemzi – akár egy kisebb esés, ütés, tüsszögés vagy hirtelen mozgás következtében is. Világszerte minden 3. nőt és minden 5. 50 éves és idősebb férfit érint csontritkulás okozta törést. A csontritkulás okozta törések akár életveszélyesek is lehetnek, emellett a fájdalom és a hosszú távú rokkantság fő okai is. Sokszor a betegek az első csonttörés után szereznek tudomást a problémájukról, de a szakemberek számára a háti görbület fokozódása, vagy a testmagasság csökkenése már árulkodó jel lehet. A pontos diagnózis felállításához alkalmas módszer a csontsűrűség vizsgálata, vagyis az oszteodenzitometria. Ennek segítségével az orvosok pontos, számszerűsített adatokat kapnak a csontok állapotáról. A csontsűrűség mérés ezért a veszélyeztetett korosztályban mindenképp ajánlott, de bizonyos autoimmun és hormonális betegségek, pajzsmirigy túlműködés é
s felszívódási zavarokkal járó bélbetegségek esetén, D-vitamin hiányos állapotokban korábban is érdemes elvégezni a vizsgálatot. Hogy kinél alakul ki a csontritkulás, azt a csonttömeg, a genetikai háttér és az életmód határozza meg.
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.