superfoodMindig pici aggódással gondolok a következő cikkre, hogy miről szóljon, mi legyen a recept! Aztán ahogy telnek a napok, „zajlik az élet”, jönnek szembe velem az érdekesebbnél érdekesebb írások, történések, a végén már döntenem kell, hogy mi maradjon és mi nem. A receptekből is lassan kifogyok, aztán meglátok egy gusztusos ételfotót és beindul a gépezet. Mert figyelek, nézem, hogy mi zajlik körülöttem. Tény, hogy megvannak kiket és hol nézelődöm-olvasok, megvannak a biztos pontjaim. Remélem önöknek is vannak ilyen biztos pontjaik, és talán mi is közte vagyunk!
 
 
Az egészséges életmódra nevelés, ezen belül a táplálkozás szerepének ismerete az egészségmegőrzésben már kisgyermekkortól tanítandó. A tinédzserkoron, a felnőtt éveken át egészen a már kialakult betegségek okozta állapotromlás javításában vagy lassításában, a rehabilitációban. Melyben a betegnek is aktívan közre kell működnie. Dietetikusként részt veszek mind a gyermekek egészségfejlesztésében, mind a szív és érrendszeri betegek kardiológiai rehabilitációjában. Fontos, hogy a táplálkozás megmaradjon örömtelinek, nemcsak tápláló, hanem finom és ízletes ételek, nyugodt környezetben való elfogyasztásának.
 
Tóth Gábor szavaival élve: „ Amikor ezt mondjuk: hasznos, ha az étkezésben a gyümölcsök és a zöldségek dominálnak, teljes gabonákkal, hüvelyesekkel, zöld levelekkel, olajos magvakkal, turmixokkal, gyógynövényekkel – ez egy javasolt irány, szakmai alátámasztásokkal. Követhető és elutasítható. A megújulás fokozatos és egyénre szabott. Az ajánlások, ok-okozati összefüggések feltárása hasznos, de nem lehetünk egymás lelkiismerete, sem bírája. Az egészségvédelem és a személyes döntési szabadság kéz a kézben járnak. Ahol ez sérül, az alapok sérülnek. A megismerésnek, a megértésnek és a követésnek egyéni ideje és útja van. Lassan divat lesz nem (vagy nem örömmel) enni, lelkiismeret-furdalást, szégyenérzetet kelteni bármilyen étkezés során, kritikusan szemlélni a legkisebb hibákat is – és azonnal lecsapni: megint mivel ártok a testemnek és a környezetnek. Egyszerűen arról van szó, hogy aki az egészséges alapanyagokból a megfelelő időben bátran eszik, nem fog mást kívánni, nem lesz képes ennél többet enni, mert a belső szabályozó munkák működni fognak. Ezen felül az egészségtelen minták egyre távolabb kerülnek gondolatban és kémiailag is. Az egészségtudatos táplálkozás általánosan nem aszkétizmust, hanem örömteli szemléletet, színpompás, sokszínű, számtalan ízvilágot felvonultató receptúrákat, otthoni mosolygós, vidám közös főzéseket jelent, s ha nem sikerül: nevetünk, és javítjuk.”
Munkámban most már az a fontos, hogy megmutassam mind a gyermekeknek, mind a felnőtteknek az irányvonalakat, hogy miért, mit és hogyan, honnan. Cél a motiváció, hogy foglalkozzunk magunkkal (egészségünkkel), ismerjük meg magunkat, figyeljük testünk jelzéseit. Tegyünk magunkért, tegyünk az egészségünkért! Mindenki a maga ütemében, lépésről lépésre, mert nem vagyunk egyformák. És ha most mégsem, talán legközelebb.
A türelmet, az elfogadást nemcsak a munkában, hanem otthon is gyakorolnom kell. Szerintem nem véletlen, hogy gyermekem (egy dietetikus gyereke!) igencsak próbára teszi egészségnevelési, táplálkozási és főzési tudományomat. Ami kisgyermekként természetes és jó volt, abból csak hamu maradt, már egy jó ideje! Tudom, kamasz. De pont most lenne jó megalapozni és megerősíteni a fejlődő szervezetet, és nem megy. Rossz ezt látnom és elfogadnom. Kipróbáltam már sok mindent, de valahogy egyik sem működik. Így szép csendesen teszem a dolgom, időnként kedves ajánlatokkal, kínálással próbálkozom, kevés sikerrel. Mondják, hogy csak türelem, jó lesz majd, változik, az elültetett mag ki fog csírázni. Bízom és nevelgetem a magocskákat tovább.
 
Láthatják, mindannyiunknak vannak nehézségeink, az élet próbára tesz bennünket, tanít. Mi pedig vagy tanulunk belőle, vagy sodródunk az árral. Szerintem érdemes tanulni, fejlődni, és muszáj változnunk is, hogy ebben a változó világban jól érezzük magunkat. A hozzáállásunkat bármikor megváltoztathatjuk, ezt mi irányítjuk. Ehhez kínálunk segítséget, ha egyszer szükségét érzik, várjuk önöket!
A héten is volt pár jeles nap, Youteefool megint szuper összefoglalókat írt, olvassák el: https://www.facebook.com/Youteefool
Aztán ajánlom figyelmükbe a MDOSZ-Terítéken az egészség Főzz okosan az Okostányérral sorozatát, ahol a szakemberek ételkészítési technikákkal kapcsolatos tudnivalókat osztanak meg olvasóikkal.🍴 https://www.facebook.com/teritekenazegeszseg/posts/pfbid024WryHZopQCoWNYZBRGXXjQZEbtrpk6mia5Nj2RDPYJ6TTRepm6TTdbWasyjTfCWCl
Az elmúlt évek szélsőséges időjárási körülményei sokakat elgondolkodtattnak: vajon mit eszünk majd 10-20 év múlva? 🤔 A Felelős Gasztrohősök hisznek abban, hogy itthon is vannak olyan szuper alapanyagok, amik jól termeszthetőek lesznek a jövőben is, ráadásul szuper a beltartalmi értékekkel rendelkeznek. 🌱
Szakértők segítségével összeállítottak egy 7 terményből álló listát, júliusban pedig szeretnék önökkel is megismertetni őket. Tartsanak velük, kóstoljanak bele a jövő hazai ízeibe! 😋 https://www.facebook.com/FelelosGasztrohos/posts/pfbid025FzyVcvo72Cd3t2caMscwe5ZnSEHbCiMYf2oRVa89LJdXDAMe65DXahC18Kxoi1tl
 
Igazi és veszélyes hőség van és marad is pár napig. Ilyenkor ugye tudják mire kell figyelni?! Folyadékpótlás, fény- és hővédelem, pihenés, mindenfajta szélsőség/túlzás (vagyis a túl hideg, a forró, az túl fűszeres/csípős, túl édes, túl zsíros, nehéz ételek) kerülése. Ilyen melegben a sütést-főzést sem szabad hosszúra nyújtanunk, együnk több friss salátát, gyümölcsöt, a bő zsiradékban sütés helyett válasszuk a rövid ideig tartó párolást, gőzölést, az egybensütést. Most én is gyümölcsöket, salátákat, friss pesztokrém-variációkat hoztam mutatóba. Melyik receptet írjam meg: görögsaláta, cukkinikrém, porcsin pesztó? Várom válaszukat!
SZÉP HETET KÍVÁNOK ÉS VIGYÁZZANAK MAGUKRA!

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.