Gyönyörű ünnepünk van ma!
Augusztus 20. Ünnepeljük Magyarországot, az államalapítást, államalapító I. (Szent) István királyunkat, az új kenyeret. A nap egyben a magyar katolikus egyház egyik – Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott – főünnepe.
Szent István augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ugyanis erre a napra hívta össze Székesfehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot, élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, majd 1038-ban ezen a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ekkor emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenértékű.
I. Nagy Lajos uralkodásától kezdve augusztus 20-a egyházi ünnepként élt tovább. Mária Terézia a naptárakba is felvétette nemzeti ünnepként, továbbá Budára hozatta István kézfejereklyéjét, a Szent Jobbot, amelyet minden év augusztus 20-án körmenetben vittek végig a városon.
Az 1848-as szabadságharc leverése után betiltották az ünnepet, hiszen Szent István a független magyar állam jelképe volt. 1860-ban ünnepelhették ismét, ami valóságos nemzeti tüntetéssé vált. Az 1867-es kiegyezés után a nap visszanyerte régi fényét. 1891-ben Ferenc József az ipari munkások számára is munkaszüneti nappá nyilvánította, 1895-ben pedig a belügyminiszter rendeletére címeres zászlókat tűztek ki a középületekre augusztus 20-án.
A két világháború között az ünnep eszméje kiegészült a Szent István-i, azaz a Trianon előtti Magyarország visszaállítására való emlékeztetéssel, 1945–47 között pedig csak egyházi ünnepként engedélyezték.
1849-1989 között a Magyar Népköztársaság alkotmányának napjaként ünnepelték, miután az 1949-ben hatályba lépett új alkotmányt augusztus 20-ra időzítették.
Az Országgyűlés 1991. évi VIII. törvény kihirdetésével, augusztus 20-át hivatalos állami ünneppé nyilvánította, amelyet a 2012-ben hatályba lépett Alaptörvény is megerősített.
2023-ban is megrendezték a Magyar Pékszövetség Szent István-napi Kenyérversenyét. A győztes kenyeret Heim Endre, a Heim Sütöde fiatal tehetsége alkotta meg. A kenyér vadkovászból, 75 % durumlisztből, 25 % BL 80-as kenyérlisztből készül, és hosszan, 16 órán át kelesztik egy speciális hűtőben. Nézzék meg a videót: https://www.youtube.com/watch?v=aKKeG3RoA_0
És jöjjön egy dal, mely Esztergomban csendült fel az ünnepi műsor részeként!
Kiss Kata zenekar - Magyar vagyok: https://www.youtube.com/watch?v=5DTkJIA0URQ&t=6s
Maradék nélkül - a kenyér 2.élete
Egy szuper receptgyűjtemény a kenyér sokszínű felhasználásáról, mert minden morzsa számít! https://www.facebook.com/100064601172972/posts/686262433537123/
Az előző években e jeles napra kenyérsütéssel készültem, a recepteket honlapunk RECEPTTÁR-ában megtalálják. Írtam a kenyér táplálkozásunkban betöltött szerepéről, fajtáiról, a jó kenyér ismérveiről, változatos felhasználásáról. A jó kenyér alapja lehet egy tökéletes reggelinek. Tökéletes reggeli!? Miért kell egyáltalán reggelizni? Hamarosan kezdődik a suli, és hogy jól induljon a nap, olajozottan forogjanak az agykerekek, azaz könnyebben menjen a tanulás, elengedhetetlen a reggeli energiapótlás. Íme pár cikk a témában:
Mai receptem most nem egy kenyér lesz, hanem egy régi, jól ismert fűszernövényből készített ízletes finomság. A kaporról már írtam önöknek, olvassák el honlapunk ÉLELMISZEREINK A-Z-ig fejezetében. A hagyományos kapormártás ínyenc változatát hoztam most el, nekünk nagyon ízlett. Én tisztán növényi változatát készítettem el, a receptben választhatunk a tejes, a tejmentes, akár gluténmentes alapanyagok közül.
Források, érdekességek: