„Mit kívánok?szilveszter01
Kívánok én hitet, kedvet,
szép szerelmet, hű türelmet,
utakhoz fényt, csodát, álmot,
békességes boldogságot,
magyar szót és égre kéket,
emberarcú emberséget,
verseket, célt, igazságot,
daltól derűs jobb világot,
bokrok mellé társnak fákat,
napfényt, amely el nem fárad,
tekintetet szembenézve,
éjt meg nappalt soha félve,
kézfogásos tiszta csöndet,
és mosolyból minél többet!” Balogh József - költő, tanár, szakíró
🕛Lassan vége a 2023-as évnek, pár óra és 2024-et írunk. Visszatekintve elmondhatjuk, hogy egy igen mozgalmas év van mögöttünk, újból. Igazából minden év gazdag eseményekben, élményekben, tartson napokig-hetekig, vagy csupán percekig, pár pillanatig. Volt köztük szép és csodás, volt feledhető, és volt nehéz, szomorú is. Érdemes és jó is egy év végi összegzést készítenünk, melyhez egy kis segítséget kaptunk a Virtuális Vállaktól. Vannak dolgok, melyeket nem tudunk irányítani, ezeket jól jegyezzük meg! Viszont amelyeket tudunk irányítani, azok nagyban jobbá tehetik életünket, egészségünket. Párat kiragadtam: a napi rutinod, mivel töltöd az idődet, hogyan bánsz a testeddel, mit eszel, a hozzáállásod és a viselkedésed, hogyan bánsz másokkal. Senki sem tökéletes, de a jóra, a változásra való törekvés jutalma nem marad el.

 

borus idokben❤️Pár jótanács a Semmelweis Egészségfejlesztési Központtól borúsabb időszakokra a képek között.
Ebben az évben is sok információt, érdekességet és tanácsot, receptet hoztunk önöknek online felületünkön, és személyesen is segítettünk a hozzánk fordulóknak. Küldetésünk az egészségfejlesztés, a tudatos egészséges életmód kialakítása a legkisebbektől a legidősebb emberig. Közben mi magunk is tanulunk, önöktől. És haladunk lépésről lépésre, együtt, önökkel. Tartsanak velünk jövőre is, várjuk önöket nagy szeretettel!
🍽Egy kis gasztrokalandozás a néphagyományok tájékán.
🐔🐇🐟Szilveszterkor együnk baromfit és halat. Miért? A hagyomány szerint ugyanis a hal elúszik, a nyúl elszalad, a szárnyas pedig elrepül az óév gondjával, bajával és szerencsétlenségével. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne faljunk fel mindent, hagyjunk valamennyi ételt a hűtőben, mert akkor az újévben sem fogunk hiányt szenvedni.
🃏Szerencsehozó ételeink január elejére
🥬🥦A főtt zöldségek, beleértve a káposztát, kelkáposztát és a többi zöld levelest, számos országban jelent gazdagságot és szerencsét. Ez azért van így, mert a zöld levelek a pénzre emlékeztetnek. A dánok például párolt káposztát esznek és cukorral, fahéjjal szórják meg, a németek és közép-kelet európai országok savanyú káposztaként fogyasztják.
🫘🫛🥜A hüvelyesek, beleértbe a babot, borsót, lencsét szimbolikusan ugyancsak a pénzt jelentik. Az sok apró termés a főzéstől megduzzad, ez jelképezvén a pénzérméket és növekvő gazdagságot. Olaszországban a lencsés kolbász részese a menünek. A németek sertéshússal fogyasztják a lencsét. A magyarok gyakran főznek lencselevest és lencsés húst. Japánban az év első napján a fekete babot tartalmazó kuro-mame ételt fogyasztják.
🐷Sertéshús🐽
A szokás, miszerint az Újévet sertéshús fogyasztásával várjuk, onnan ered, hogy a sertés a fejlődés szimbóluma. Kubában, Spanyolországban, Portugáliában, Magyarországon és Ausztriában az Újévet sült malaccal várják. Az osztrákok az ünnepi asztalt miniatűr sertésmarcipánnal díszítik. Olaszországban és az Egyesült Államokban a sertés gazdag zsírtartalma vagyont és jólétet jelent.
🐟Hal
A hal evését illetően megoszlanak a hagyományok. Egyes babonák szerint tilos halat enni újévkor, ugyanis az elúszik a szerencsénkkel. A nyálkás, nehezen megfogható test pedig azt jelképezi, hogy hiába próbáljuk elcsípni a szerencsénket, az folyton folyvást ki fog csúszni a kezeink közül. Mások szerint azonban az újév első napján is lehet halat fogyasztani, csak a farkánál kell kezdeni, nehogy elússzon a szerencsénkkel. Ráadásul e szerint a hagyomány szerint a sok pikkely gazdagságot eredményez. A középkor óta a hal népszerű ünnepi étel. Mi az oka? Jóval azelőtt, hogy lett volna hűtőszekrény, a halat lehetett sóban vagy füstöléssel tartósítani és a világ minden pontjára szállítani. A legelterjedtebb újévi halfajták a tőkehal, hering, ponty. A svéd ünnepi asztal svédasztalos és nem hiányozhat róla a tenger gyümölcsei saláta. Japánban a hering ikra a termékenység szimbóluma, a garnélarák a hosszú életé, míg a szárított szardínia a jó termésé.
Gyümölcsök🍎🍐🍏🍋🍊
Sokfelé fogyasztják Újévkor. A gránátalma magjai a jólétet szimbolizálják. A füge a termékenység szimbóluma. Ezen túlmenően, a gyümölcsök az egészséges élvezetet szimbolizálják, amelyből szeretnénk, ha minél több lenne a jövőben.
🍰Sütemények🥧
A sütemények és pékáruk általában Karácsonykor kerülnek felszolgálásra, de Szilveszterkor is kerülnek sütik az asztalra, különösen a kör vagy gyűrű alakúak. Lengyelországban, Magyarországon és Hollandiában gyakran sütnek fánkot. A hollandok ezeket a puffadt fánkszerű süteményeket almával, mazsolával vagy ribizlivel töltik. Ilyenkor szokás kis tortákat (akár gyűrű alakban is) sütni. Görögországban egy speciális kerek tortát, vasilopitát sütnek, amelybe pénzérmét rejtenek. Svédországban és Norvégiában is hasonló rituálék vannak, ahol egy egész mandulát rejtenek el a rizspudingba - aki a mandulát kapja garantáltan szerencsés lesz az új évben.
Mit ne együnk?🛑
Van pár étel, amit a hagyományok szerint jobb elkerülni. A rák például rossz választás, mert hátrafelé halad, így a kudarcot szimbolizálja. Általánosságban elfogadott nézet, hogy újév napján tilos baromfit fogyasztani. A csirke ugyanis egész napját azzal tölti, hogy a baromfiudvaron áll és mindent szétszed a körmeivel. A pulykával egyetemben mindkét szárnyas szétkaparja (hátrakaparja) a szerencsénket, amely egész évben mellőzni fog minket. Ráadásul a pulyka haragot is terjeszt, így bosszúságot, mérgelődést és összezördülést hozhat az egész családra.
❗️ÉS JÓ, HA TUDJUK:

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.