aprilis szezonKányádi Sándor: Április hónapja
 
Bolondos egy hónap
április hónapja,
hol kalap a fején,
hol báránybőr sapka.
Hiába próbálnád
kilesni a kedvét,
túljár az eszeden,
mire észrevennéd.
Köpenyegbe burkol,
ingujjra vetkőztet:
mutatja a tavaszt
hol nyárnak, hol ősznek.
Búsnak teszi magát,
szeme könnyben ázik,
mindegyre lehunyja
sűrű szempilláit.
Aztán gondol egyet,
fülig fut a szája,
s ránevet a fényben
hunyorgó világra.

 

🌷🪻🌸🌞Április van, és tényleg a végletek hónapja, csak bírjuk!🥳 De imádom, nem bírok betelni a ragyogó napsütéssel, a pompázó virágokkal, a harmatos, még csípős napfelkeltékkel, az egyre csak ébredő természettel, a friss, ropogós újhagymával, a zöldellő salátalevéllel, és még folytathatnám! Ünneppel indult a hónap, a hét, és ma is egy jeles napot ünneplünk.
 
❤️“Az egészség nem minden, de az egészség nélkül a minden semmi!” /Arthur Schopenhauer
 
🩵1948. április 7-én kezdte meg működését az Egészségügyi Világszervezet (WHO), és 1950 óta ez a nap egyben az egészség világnapja is, amikor lehetőség nyílik reflektorfénybe állítani az egészségmegőrzést, egyes betegségeket, azok megelőzését, gyógyítását, valamint a szűrővizsgálatok fontosságát. De ne csak ezen a napon legyünk tudatosak!
 
💚„Sok helyen elhangzik, hogy napi pár perc elegendő ahhoz, hogy kicsit jobban odafigyeljünk az egészséges életmódra. Ami igaz is, de hogy lehet ezt a gyakorlatba is átültetni, főleg ha reggeltől estig teendők sora zúdul ránk, és jó, ha meg tudjuk enni a rendelt ebédet? Ahogy a legtöbb területen, úgy itt is a tudatosság és a tervezés kap nagyon fontos szerepet: először is gondoljuk át, milyen életvitelt folytatunk most, majd azt, hova és milyen lépésekkel szeretnénk eljutni! Azzal ugyanis egyáltalán nem segítünk magunkon, ha azon stresszelünk, mit nem tettünk meg az egészségünkért. Kezdjük kis lépésekkel, és próbáljunk apránként új szokásokat beiktatni a mindennapjainkba!”
 
💜„Az Egészségügyi Világnap alkalmából minden évben más-más tematika kerül fókuszba: idén a „Jogom van az egészséghez” a jelmondatuk; ezzel arra hívják fel a figyelmet, hogy az egészségügyhöz, a tiszta ivóvízhez, a jó minőségű levegőhöz és a biztonságos lakhatáshoz való hozzáférés univerzális jog kell legyen. Közleményükben pedig kiemelik: alapvető emberi jogunk az egészségügyhöz való egyenlő hozzáférés, amit sem földrajzi elhelyezkedés, sem anyagi helyzet nem korlátozhat. Világszerte milliók szenvednek hátrányt ebben, az egyre gyakrabban előforduló katasztrófák, csakúgy, mint a háborús konfliktusok, lerombolják az ott élők életterét, áldozatokat, sérülteket hagynak maguk után, a fizikai és lelki fájdalmak megnövekedett betegségterhet, pszichés szorongást okoznak emberek tömegeinek.
 
❤️Az Egészségügyi Világszervezet azért nyilvánította ezt a napot az egészségügy világnapjává, hogy a világ figyelmét ráirányítsa arra, hogy az egészséghez való jog alapvető emberi jog. Az idei jelmondat az "Én egészségem, az én jogom" szerint is fordítható, mely előrevetíti, hogy nagyobb a felelősségünk az egészségmegőrzésben, mint korábban bármikor is gondoltuk.”
 
🧡Az egészségfejlesztési irodák is abban segítik, támogatják a lakosságot, hogy felismerjék az egészségmegőrzés fontosságát, hogy megismerjék a lehetőségeket, melyekkel támogatni tudják egészségüket. Megmutatjuk és vezetjük, támogatjuk az „úton”, hogy a kitűzött célt elérje. Keressen bennünket bizalommal!
 
💗Civil szervezetként a Fiatal Családosok Klubja (Ficsak) hosszú évek óta kiemelten nagy hangsúlyt fektet arra, hogy prevenció jelleggel minden alkalmat megragadjon a családok edukációjára az egészségtudatosság és megelőzés terén. Hiszik, hogy az egészség megőrzésének legfontosabb pillére a megelőzés. „Az egészségügyi világnapon forduljuk figyelemmel önmagunk és szeretteink felé, s gondoljuk át, hogy családanyaként mit teszünk nap mint nap a saját és családunk tagjainak egészségéért, hiszen az egészséghez vezető út, az egészségtudatos családi minta követése. Családunk komplex egészségmegőrzéséért nagymértékben felelősek vagyunk már gyermekünk megszületésének pillanatától. Az anyatejes szoptatástól kezdve, a napi rutin kialakításán, az ételek megszeretésén, a sportos életmódon és feltöltődésen át a stresszhelyzetek kezeléséig. Szavakkal leírhatatlan az ebbe fektetett munka és energia, a maximális figyelem napi szinten, amíg minden amit átadunk, számukra rutinná nem válik. S ekkor bízhatunk majd abban, hogy ez egy életen át kitart, mert belső iránytűként kíséri őket a mindennapokban.” / https://ficsakblog.hu/az_egeszsegmegorzes_alapveto...
 
 
 
📢Manapság pedig AZ EGÉSZSÉG MENŐSÉG! A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége podcastjának vendégei: Szilágyi Mónika medical fitness szakértő, Erdélyi Aliz dietetikus, a szövetség főtitkára, Kőrösi Éva sportspecifikus dietetikus, valamint Leindler Milán pszichológus (@csakhaerdekelpodcast).
 
🫵Élj jól-legyél jól! A mozgás és a táplálkozás összhangja. 🚲⚽️🤸‍♀️Sport, de most nem az élsportról lesz szó. Nevezhetjük szabadidő sportnak, hobbi sportnak. Mikortól rendszeres a mozgás, mit mozogjunk vagy mindegy csak csináljuk? Egyedül vagy csoportosan vagy edzővel? Milyen hatása van a mozgásnak a szervezetünkre? Táplálkozással javítható-e a sporttevékenységünk? Gyógyítja-e a lelkünket a rendszeres fizikai aktivitás? Egy téma több szemszögből. A szakemberek a táplálkozástudomány, a mozgás és a lélek oldaláról vizsgálják a kérdést, hogy a hallgató hiteles, de közérthető információ birtokában legyen. https://open.spotify.com/episode/6xT0xTD0PwnX3KF5DHmKgF?
 
 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.