Dsida Jenő:
 
Hálaadás
 
Köszönöm Istenem az édesanyámat!anyak napja
Amíg ő véd engem, nem ér semmi bánat!
Körülvesz virrasztó áldó szeretettel.
Értem éjjel-nappal dolgozni nem restel.
Áldott teste, lelke csak érettem fárad.
Köszönöm, Istenem az édesanyámat.
Köszönöm a lelkét, melyből reggel, este
imádság száll Hozzád, gyermekéért esdve.
Köszönöm a szívét, mely csak értem dobban
– itt e földön senki sem szerethet jobban! –
Köszönöm a szemét, melyből jóság árad,
Istenem, köszönöm az édesanyámat.
Te tudod, Istenem – milyen sok az árva,
Aki oltalmadat, vigaszodat várja.
Leborulva kérlek: gondod legyen rájuk,
Hiszen szegényeknek nincsen édesanyjuk!
Vigasztald meg őket áldó kegyelmeddel,
Nagy-nagy bánatukat takard el, temesd el!
Áldd meg édesanyám járását-kelését,
Áldd meg könnyhullatását, áldd meg szenvedését!
Áldd meg imádságát, melyben el nem fárad,
Áldd meg két kezeddel az Édesanyámat!
Halld meg jó Istenem, legbuzgóbb imámat:
Köszönöm, köszönöm az édesanyámat!!!
 
🩷Anyák napja van ma.💗
❤️Tudjuk, hogy az anyaság az egyik legszebb „munka”, hivatás, és jópáran vannak, akik gyermekeik felnevelését főállásban végzik. Az (édes)anya legfőbb célja, vágya, hogy gyermeke egészséges és boldog legyen, és egészséges, boldog felnőtt váljon belőle. Szereti, táplálja és neveli gyermekét legjobb tudása szerint.
Szerdán volt a munka ünnepe. Anyának lenni felelős „munka” is egyben.
 
❤️A fogantatástól számított első 1000 nap környezeti hatásai – azon belül is a táplálkozás, táplálás – óriási szerepet játszanak olyan felnőttkori népbetegségek megelőzésében, mint például az elhízás, a cukorbetegség, vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések. A baba fejlődése függ az anya étrendjétől is. A magzat szervezete azokból a tápanyagokból épül fel, amit az édesanya fogyaszt, így a terhesség alatt kiemelten fontos a megnövekedett tápanyagszükséglet pótlása. Illetve elengedhetetlen, hogy az édesanya szervezetében már a terhesség előtt, a babatervezés időszakában megfelelő mennyiségben jelen legyenek az egészséges fejlődéshez szükséges vitaminok, ásványianyagok és nyomelemek.
 
💙Kevésbé ismert még a lakosság körében az epigenetika tudománya. Az epigenetika tudománya azt tanulmányozza, hogy a környezeti hatások és más külső-belső tényezők miként befolyásolják a gének működését. A kifejezés a görög epi- (feletti) és a genetika (öröklés tudománya) szavak összekapcsolásából származik, ami arra utal, hogy az epigenetikai változások nem az öröklődés útján, hanem azon felül érvényesülnek.
 
🩵Minden ember egyéni genetikai állományt örököl a szüleitől, melyek meghatározzák tulajdonságait, képességeit, hajlamait, illetve azt, hogy miként alakul az egészségi állapota, milyen betegségekre lesz fogékonyabb. Ma már egyre inkább úgy tűnik, hogy mindezek nem kizárólagosan a gének szerkezetétől függnek: bizonyos gének a környezeti tényezőktől függően kapcsolnak be és ki, vagyis a környezeti hatások a gének eltérő kifejeződését eredményezhetik.
 
💜Az epigenetika szerint az utódaink tulajdonságaiért is felelősek lehetünk, mivel az édesanya étrendje és más életmódbeli tényezők (dohányzás, stresszszint) megváltoztathatják a magzat génműködését. Ebből következik az is, hogy jó irányba lehet befolyásolni a gyermek későbbi egészségét kiegyensúlyozott étrenddel, egészséges életmóddal. Fontos a rendszeres testmozgás is, ami segít elkerülni az elhízást és az ehhez köthető anyagcsere-betegségeket, illetve kedvezően hat az immunrendszerre. Részletesebben: https://egeszsegvonal.gov.hu/e-e/1793-epigenetika.html
 
💙Ezekból az is látható, hogy az édesapa életmódja, táplálkozása is hatással van gyermeke egészségi állapotára, akár több generáción át.
 
💞A születés után pedig az édesanya feladata, hogy táplálja gyermekét, biztosítsa számára a fejlődéshez szükséges tápanyagokat. Ezen időszakban a gyermekek olyan tempóban fejlődnek, ami egyetlen más életszakaszra sem jellemző. Ilyenkor zajlik a gyomor-bél traktus érése, kialakulnak az anyagcsere folyamatok, nagymértékű agyi és idegi fejlődés megy végbe, fejlődik az immunrendszer, valamint hihetetlen mértékű növekedés jellemző.
 
💞Ahhoz, hogy ezek a folyamatok zökkenőmentesek legyenek, a gyermekeknek rengeteg tápanyagra van szükségük: egy csecsemő, kisded tápanyagszükséglete akár hétszerese egy felnőttének testsúlykilogrammonként! Ha korának megfelelően, változatosan tápláljuk gyermekünket, sokat tehetünk azért, hogy egészséges felnőtt váljon belőle. Az édesanya által összeállított étrenden is múlik, milyen étkezési szokásai alakulnak ki, melyek szintén az egészségmegőrzés fontos összetevői.
 
A csecsemőknek a megfelelő növekedés, fejlődés és egészség eléréshez az első hat hónapban az édesanya saját teje az optimális választás. A hozzátáplálás során már fontos kialakítani a gyermek egészséges étkezési szokásait. A kisdedeknek 1 éves kor felett még eltérő mennyiségű és összetételű tápanyagra van szükségük, mint a felnőtteknek. A felnőttek ízlése szerint fűszerezett, sózott és cukrozott ételek még megterhelik az emésztőrendszerüket. Az óvodáskorban kialakított, elsajátított táplálkozási szokások, illetve ismeretek nagyon meghatározóak a későbbiekre, sokszor az egész felnőtt életre nézve is. Iskolás korra tehető az egyéni életmód, azon belül is a saját táplálkozási szokások kialakulása.
 
💞Törekedni kell a jó példamutatásra, a helyes szülői mintára. Ehhez a szülőnek egészségtudatosnak kell lennie, ami tanulható. A serdülők táplálkozási szokása erősen összefügg a családi mintával, a szülői modellel és a közösen eltöltött idővel. Az egészséges étkezésre odafigyelő családtag jelenléte a legfontosabb védőfaktor a gyermek számára. Ha a család rendszeresen együtt étkezik, az a fiatalok egészségesebb táplálkozásával jár, de ez fordítva is igaz.
 
💓A korai életévekben fogyasztott táplálék minősége hatással van a testösszetételre, a fizikai és kognitív állapotra felnőttkorban is. Az egészséges táplálkozás ezáltal egy hosszútávú, összetett prevenciós programként is felfogható.
 
💝Ünnepeljük az édesanyákat, a kismamákat és a nagymamákat/dédnagymamákat. Ajándékot készítünk és adunk. De mi is a legszebb ajándék? A szeretet! Mit kívánunk? Erőt, egészséget, boldogságot. Erő, egészség és boldogság egybefonódik, és mi magunk is sokat tehetünk érte. Sokan vagyunk édesanyák és gyermekek is egyben. Ajándékot adunk és kapunk.
 
Hogyan tudnak Önök anyaként és/vagy gyermekként erőt, egészséget, boldogságot adni? Egészséges életmóddal, egészségneveléssel. Egészségfejlesztési Irodánk ebben tud segíteni Önöknek, forduljanak hozzánk bizalommal! https://www.efidombovar.hu/index.php/rolunk
 
 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.