A karácsony az egyik legnagyobb keresztény ünnep, teológiailag a húsvét ünnepe után a legjelentősebb, amellyel Isten fia, Jézus Krisztus földi születésére emlékezünk. Nem csak a vallásos emberek számára fontos ez az időszak, hiszen az egész világ a szeretet ünnepeként éli meg. A karácsony globálisan a legjelentősebb, a legszélesebb körben megült ünnep. A kereszténység számára Jézus születésének emléknapja, ám szinte minden embernek a békesség, a család és a szeretet ünnepét jelenti. Megünneplése a kereszténység terjedésével az egész világon ismert lett, de természetesen vannak eltérések az egyes országok szokásai között. A karácsony szokásai sokat alakultak és változtak a hosszú évszázadok alatt, de néhány dolog ma is ugyanúgy élő hagyomány, mint kétezer évvel ezelőtt. A családok ilyenkor együtt vannak, az ajándékozás, és a következő napokban a vendégjárás és vendégvárás ma is szokás.

karacsony

A mai értelemben vett, keresztény karácsonyról a IV. század óta emlékezünk meg. Eredetileg december 25-e Jézus születésnapja, az előző este karácsony vigíliája, más szóval karácsony böjtje vagy Szenteste. A keresztény hagyomány alapján a karácsonyi böjt december 24-én éjfélig tartott. Ezt a szigorú böjtöt – amely kizárólag zöldségek, gyümölcsök és tésztafélék fogyasztását engedélyezte – VI. Pál pápa Poenitemini kezdetű, a böjti fegyelmet rendező konstitúciójával 1966-ban enyhítette. Azóta a szentestei vacsorára már másféle ételek is fogyaszthatók, és a karácsonyi asztalról a legtöbb helyen természetesen nem hiányozhat a hal sem. Ennek egyik magyarázata, hogy amikor Jézus az apostolokat az emberek halászaivá tette, a hal egyúttal a megtért és megkeresztelt ember szimbóluma is lett. A hal motívum a kereszt mellett az egyik legfontosabb jelentésű, mivel nemcsak a feltámadt Krisztusban való hitet jelképezi, hanem mindazokat, akik követik Krisztust. Másrészt a karácsonyi halevés magyarázata a néphagyományban is megtalálható. A gyorsmozgású hal az új esztendőben hasonló haladásra serkenti az ünnepi asztalt körül ülő családot, és a halpikkelyek bőséget ígérnek a ház népének a következő esztendőre. Hasonló jelentése van az ilyentájt fogyasztott babnak, borsónak, lencsének és máknak is. Karácsonykor tulajdonképpen a téli napfordulót, a Nap megszületését, vagyis magát a fényt is ünnepeljük, így az új életet, az újévet is. Bizonyítja ezt a karácsony szó szláv eredete: ez legősibb alakjában lépő, átlépő, fordulónap vagy napfordulat jelentésű lehetett. A 16. századig Magyarországon is karácsonykor kezdődött az év, ezért is van, hogy nagyon sok hasonlóság fedezhető fel a karácsonyi és az újévi szokások között.

A karácsonyi halevés szokása valamennyi európai keresztény országban elterjedt. Nálunk és a lengyeleknél a karácsony elmaradhatatlan fogása a halleves. Oroszországban a lazaccal és kaviárral töltött palacsinta, a blini, a németeknél a pirítóssal tálalt kaviár, a svédeknél a lutfisk nem hiányozhat az ünnepi menüből. Sajnos mi magyarok nagyon kevés halat fogyasztunk, pedig valamikor nagy hagyománya és kultúrája volt a halfogyasztásnak. Az európai átlagtól messzemenően elmaradó halmennyiség az egészségi állapotunkat is befolyásolja, és hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának növekedéséhez. Miért értékes a hal? Tavalyi cikkünkből és honlapunk Élelmiszereink A-Z fejezében elolvashatják: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0WcqcDhLsDmkYLUXRK2jAW8EdMqREyp7hmz6QTmTpML8XJbow5vyrtteeHKH3b4JMl&id=252263692258619

És jöjjön most egy kis karácsonyfa történelem, hogy honnan ered ez a szép hagyomány.

A karácsonyfa állítás német eredetű szokás, s a hagyomány szerint a reformátor Luther Márton állított először gyermekeinek feldíszített fát. Ám a történelmileg is megalapozott adat 1605-re datálható, amikor egy strasbourgi polgár arról írt, hogy városukban elterjedt a papírdíszekkel, gyümölcsökkel, édességgel és aranyláncokkal díszített fenyőfa állításának szokása. Német földön egy svéd katona honosította meg, aki 1632 novemberében a harmincéves háborúban megsebesült és Lindau város polgárai karácsonyra meggyógyították. A katona pedig hálából fenyőfát állíttatott a templomban, miként hazájában is szokás volt karácsonykor. A fenyőfára gyertyákat, apró ajándékokat tett. Lindauban annyira megtetszett mindez, hogy ettől kezdve ők is meglepték gyermekeiket karácsonykor feldíszített fenyőfával. Egy 1737-es wittenbergi könyv szerint a környékbeli hölgyek szintén bevezették, hogy a fiúknak és lányoknak kis fákat állítanak, melyeken gyertyák vannak, alattuk pedig ajándékok, majd behívják őket, hogy vegyék el a nekik díszített fákat és ajándékokat. Hazánkban Brunszvik Teréz állított először karácsonyfát az első óvodában Pest-Budán 1824-ben, de a szokás csak a század második felében kezdett elterjedni a nemesi családokban a bécsi udvar ösztönzésére. Elsőként pedig Jókai említi irodalmi műben, az 1854-ben írott A koldusgyermek címűben, miszerint a „ragyogó boltablakokban fenyőfák voltak kitéve, égő viaszgyertyákkal, cukorangyalkákkal, picike bölcsőkkel, azokban aludt a kis Jézus.” Ha tehetik, olvassák el Jókai máig érvényes mondanivalójú művét!

És hogy recept nélkül se maradjanak, egy régi receptemet poroltam le idén, és újból bejglikészítésbe fogtam. Ez se egy hagyományos recept, karcsúbb. Mitől? A dió és a mák egy része reszelt almával van pótolva. Cukormentes. Teljeskiőrlésű lisztet is tartalmaz. A mákot pedig előző nap, darálás után beáztattam, hogy minél jobban hozzáférhetővé váljanak értékes összetevői. Másnap picit főztem és szűrtem. A jó olajos szűrleményt  (”tejet”) pedig apránként elfogyasztottam. Mivel az édesítőszerekkel is mértékletes voltam (az alma mézédes volt), nem egy tömény markáns ízt kaptunk, hanem egy lágyabb, kevésbé karakteres élményt. Szokás kérdése, és nem vagyunk egyformák. Nekem -s nem csak nekem- nagyon ízlett! A receptet keressék receptgyűjteményünkben!

Források, érdekességek:
- https://www.facebook.com/megyeriszabolcskertesz/posts/pfbid02jvBrdSrhBcsoa7KowcAAuG8ykcXGQ3UNsfbRzn5FeUMScEsx5S6ihqzytBo1zQ3Wl
- https://www.facebook.com/megyeriszabolcskertesz/posts/pfbid0FqeWHFWWvnVtMP4Y3KaRdQt4cvgC8qwJZxiCZRotJzY16EqYmph8eZWh5mXtsDaNl
- https://jelesnapok.oktatas.hu/jelesnap/62
- https://hvg.hu/gasztronomia/20111221_karacsony_hal_recept /

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.