„Eljött a szép húsvét reggele,húsvét111

Feltámadásunk édes ünnepe.

Ünneplő ruhákba öltöztek a fák,

Pattognak a rügyek és virít a virág.

A harang zúgása hirdet ünnepet,

Egy kismadár dalol a rétek felett.

S kívánok vele boldog ünnepet!” Mester Mari

Húsvét a feltámadás, az újjászületés ünnepe: a keresztény egyház ilyenkor emlékezik meg Jézus feltámadásáról, és ilyenkor köszöntjük a tavaszt, a természet újjáéledését is. A húsvét időpontját 325-ben állapította meg a niceai zsinat a napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnapot kijelölve. Szeretem az ünnepeket, a várakozást, a készülődést. Már igyekszem nem túlzásba esni, lassítottam, szánok időt az ünnepre, a pihenésre, kikapcsolódásra is. Megtehetem, nem várnak el tőlem lehetetlent. És megosztjuk a tennivalókat. A családi kötelezettségek mellett jó emlékezni az ünnepre, arra, hogy mit és kiket ünneplünk, mit köszönhetünk nekik, mi a lényege, és mit tehetek én. A köszönet, a hála érzése, a motiváció a jobbá válásra, a törődésre, megbocsátásra és a türelemre is. Az ünnep kikapcsolódás, de felelősség is egyben, hogy ne hagyjuk ellaposodni, megfakulni, megszűnni. Egy összetartó erő. Ezért legyen hagyomány a családban, az életünkben, mert a jóra emlékezni és együtt lenni mindig jó. És ha ez nemcsak ünnepekkor valósul meg, hanem hétköznapjainkban is, az maga a szeretet. Ez ad értelmet az életünknek, ez visz tovább bennünket, a nehézségeken át is. Áldott húsvéti ünnepet kívánunk minden kedves olvasónknak!

Április 4-én volt a C-vitamin, vagyis az aszkorbinsav világnapja, melynek felfedezését Szent-Györgyi Albertnek köszönhetjük.

A paradicsompaprikával folytatott kísérletei során 1927-ben azonosította a hexuronsavat a C-vitaminnal, és segítségével a ?paprikából kiinduló C-vitamin?gyártásának módszerét is. Szent-Györgyi Albert a témakörben folytatott kutatásaiért 1937-ben élettani-orvosi Nobel-díjat kapott. 

A C-vitamin szerepe, feladatai:

Megelőzi a skorbutot, elengedhetetlen az immun- és az idegrendszer megfelelő működéséhez, az erek, a csontok és porcok, a fogíny és a fogak, a bőr egészséges állapotához. Antioxidáns hatású (megvédi testünket az oxidatív stressz miatt kialakuló betegségektől), oxigenázok kofaktora, szükséges a kollagén és karnitin szintéziséhez, illetve az epesav kialakulásához, sőt, növeli a vas felszívódását is (minek következtében hozzájárul a fáradtság csökkenéséhez és a kifáradás megelőzéséhez).  A kutatások alapján a megfelelő C-vitamin-szint fenntartása csökkenti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

Hiánytünetei közé tartoznak például (a fent említett skorbuton kívül) a fogínyvérzés, a lassú sebgyógyulás , a fáradság, a fertőzésekre való fogékonyság, és az anémia.

A felnőttek számára javasolt referencia beviteli érték (NRV) az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) javaslata alapján csupán 80 mg, míg az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlásban kissé magasabb, férfiak számára 110 mg, nők számára 95 mg (szoptatás alatt több). Ezt egy kiegyensúlyozott étrenddel gond nélkül biztosítani lehet. Az OTÁP2014-es eredményei alapján a magyar lakosság átlagos C-vitamin-fogyasztása a nők esetében mind a magyar, mind az európai ajánlást elérte (95mg/nap), ellenben a férfiak 102 mg-os átlag C-vitamin bevitele nem érte el az európai mennyiségi javaslatot.

Vannak olyan időszakok, állapotok (pl. őszi-téli hónapok, betegségek, felszívódási probléma ,várandósság, fokozott

stresszel járó helyzetek, dohányzás), amikor a szervezetnek a normál mennyiségnél többre van szüksége, ilyenkor előfordulhat, hogy pusztán természetes forrásokból már nem tudjuk fedezni a szükségletet, és étrend-kiegészítők

szedése válik szükségessé.

Túladagolásának is lehetnek mellékhatásai, amelyek a következők lehetnek: hasmenés, hányinger, hányás, gyomorégés, fejfájás, hasgörcs, álmatlanság, vesekő. Túladagolni csak szintetikus formában és 2000 mg felett lehet. Vagyis természetes formában, csak táplálkozással ettől nem kell tartanunk! A különbség az eltérő felszívódásukból ered.

✋A gyermek étrend-kiegészítők veszélyei

A Kiskanál Kommandó és a Pirulakalauz szakemberei szeretnék figyelmeztetni a szülőket és a gyermekekkel foglalkozó szakembereket, hiszen sajnos az étrend-kiegészítők gyermekkorban veszélyeket rejthetnek: túladagolhatóak, mellékhatásokat okozhatnak, hamis biztonságérzetet nyújthatnak. Emellett a fölöslegesen megvásárolt termékek a pénztárcát sem kímélik.

https://www.facebook.com/kiskanalkommando/videos/2163819427147129

A C-vitamin felszívódása

Egy vitamin felszívódása több faktortól is függ. Befolyásolja az emésztési hatékonyság, a gasztrointesztinális áthaladási idő, a tápláltsági állapot… Egyszóval egy pontos százalékot nehéz meghatározni, de ez az érték a C-vitamin esetében általában 80%, legalábbis 200 milligrammig. 200 milligramm fölött a felszívódás fokozatosan romlik, és mivel vízben oldódó vitaminról beszélünk, a felesleges mennyiség nem raktározódik el a zsírszövetekben, hanem vizelettel távozik. Egy C-vitamin tabletta 1000 mg, aminek a hasznosulása minimális eltéréssel ugyanolyan, mint 200 mg aszkorbinsavé. A kiegészítők szedése soha nem helyettesítheti az egészséges táplálkozást!

Még egy érv a természetes forrás mellett, hogy az élelmiszerek komplex formában tartalmazzák a vitaminokat, ásványianyagokat, nyomelemeket, egyéb fitonutrienseket, bioaktív vegyületeket, melyek közül egyesek segítik a C-vitamin hasznosulását, azaz szinergista módon hatnak egymásra.

Természetes források közül a zöldségfélék jelentős vitamintartalommal rendelkeznek. Elsősorban a vízben oldódó vitaminok bőséges tárházai. C-vitamint a legtöbb zöldségféle figyelemre méltó mennyiségben tartalmaz. Különösen sok található a káposztafélékben, a petrezselyemzöldben és a paprikában.

A zöldségek C-vitamin tartalma mg/100 g (tápanyagtáblázat alapján):

zöldpaprika 120

c vitamin

petrezselyemzöld 160

Brokkoli 110

Bimbóskel 99

Karalábé 70

karfiol 55

vörös káposzta 50

fejes káposzta 40

Kelkáposzta 35

Kínai kel 26

paradicsom 25

Fejes saláta 20

A C-vitamin előfordulása a gyümölcsökben

A Magyarországon termesztett bogyósgyümölcsök közül a legtöbb C-vitamin a fekete ribizkében található, bár fogyasztási gyakorisága a lakosság körében igen alacsony. A csipkebogyó rendkívül magas C-vitamin tartalommal rendelkezik. A homoktövis vitamintartalma 10 x a citroménak, bogyói nyersen, aszalva vagy velőnek kipréselve a legértékesebbek. Jelentős mennyiségben tartalmaz még a fekete és vörös áfonya, a szamóca, a málna és az egres. A szeder C-vitamin tartalma közepes, a szőlőé nem kiemelkedő. A kivi C-vitamin tartalma a déli gyümölcsök között kiemelkedően magas, a citrom 40-45 mg-ot tartalmaz, a narancsé valamivel magasabb, a mandariné és grapefruité is hasonló, a mango kb. 30 mg-ot tartalmaz 100 g-ra vonatkoztatva. Exotikus gyümölcsként kiemelném az acerolát (barbadosi vagy brazil cseresznye), mely 50 x annyi C-vitamint tartalmaz, mint a narancs.

Néhány gyümölcs C-vitamin tartalma mg/100 g (tápanyagtáblázat alapján):

csipkebogyó 400

fekete ribiszke 160

kivi 70

narancs 50

citrom 45

mandarin 42

grapefruit 40

földi eper 40

vörös ribiszke 30

egres 30

málna 30

meggy 10

Érdekes, hogy a C-vitaminról először a narancs, citrom jutnak eszünkbe, pedig a paprikában, brokkoliban jóval több található. Sőt, a petrezselyemzöldben még több, de abból nem állunk neki megenni fél kilót ?.

A C-vitamin forrás megítélése több tényezőtől is függ. Ezek a fogyasztási gyakoriság, a vitamin tartalom mennyisége, és hogy a zöldséget/gyümölcsöt frissen fogyasztjuk-e, vagy ha nem, milyen konyhatechnológiai műveletet alkalmazunk az elkészítésükhöz.

A vitamintartalmat befolyásoló tényezők

A zöldség és gyümölcsfélékben a tárolás és a konyhatechnológiai feldolgozás során az egyik leglényegesebb változás, a vitamin tartalom csökkenésében figyelhető meg, hiszen ezek számos környezeti hatásra érzékenyek lehetnek.

Mind közül az aszkorbinsav a leginstabilabb: érzékeny a fényre és a hőre, levegőn nagyon könnyen oxidálódik.

A veszteség mértékét tovább növeli a hosszú tárolási idő, a fizikai károsodás (darabolás, ütődések, felszíni sérülés), az alacsony páratartalom és a fagyási sérülések jelentkezése. A C-vitamin mennyisége zöldségfélék néhány napos, szobahőmérsékleten való tárolás után általában már csak 60-70%-a az eredetinek, a gyorsfagyasztott zöldségeknél   (-18-20C) ezzel szemben a vitaminveszteség kevesebb, ám előfőzéssel nem kezelt zöldségeknél a C-vitamin tartalom csökkenés még így is jelentős.

Mit tehetünk?!

A zöldségfélék tisztítása során ajánlatos csak a legszükségesebb részeket eltávolítani, vékonyan hámozni,  így mérsékelve a vitaminveszteségeket. Ne áztassuk őket a szükségesnél hosszabb ideig, a feldarabolt zöldségeket amint lehet, használjuk fel. A zöldségeket lehetőleg nyersen, salátának elkészítve, esetleg gőzölve, párolva célszerű fogyasztani. A hosszú áztatás, főzés, főzővíz elöntése jelentős aszkorbinsav-veszteséget okoz. Kerülni kell a fémedényeket (vas, réz) és az ételek ismételt felmelegítését.

Minden évben április 7-én ünnepeljük az egészség világnapját.

egészség világnapAz Egészségügyi Világszervezet (WHO – World Health Organization) működését az ENSZ intézményeként 1948-ban ezen a napon kezdte meg működését. 75 éve. A tavalyi világnap arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen erős összefüggés van bolygónk jóléte, egészsége és az emberi egészség elérése, megtartása között. Mottója: „A mi bolygónk, a mi egészségünk” volt. Mert ma már tudjuk, hogy egészségünk és bolygónk egészsége elválaszthatatlanul összefügg, és nem lehet megkerülni azt a célt, hogy egészséges bolygót és rajta egészséges társadalmakat kell létrehozni és azokat őrizni minden eszközzel.

2023-ban a világnap mottója ismét az „Egészséget mindenkinek", a kampány során pedig ezúttal a WHO elmúlt 75 évében elért sikerekre és megszerzett tapasztalatokra kerül nagyobb hangsúly, melyekre a jelen és a jövő egészségfejlesztése építhető. Az idei kampány fő üzenetei közé tartozik annak hangsúlyozása, hogy az egészséghez való jog alapvető emberi jog, melyet nem lenne szabad, hogy az anyagi nehézségek, a földrajzi elhelyezkedés korlátozzanak.

Egy kis ünnepi videó a WHO munkásságáról, eredményeiről #WHO75:  https://www.facebook.com/WHOEurope/videos/733580611569445

  

Király Nóra (FICSAK alapító) szavai mintha csak az enyémek lennének:

„Mindannyiunknak van felelősségünk abban, hogyan őrizzük meg az egészségünket, mozgással, táplálkozással, a stressz helyes kezelésének elsajátításával. Én magam is szeretnék egészségesen élni, ehhez próbálom minden erővel családomat hozzásegíteni, és egy, a családok egészségéért és jólétéért küzdő szervezet alapítójaként kiemelt szerepet játszik az életemben ez a feladat. Az egészségfejlesztés. Az emberek jelenős hányada akkor fordul orvoshoz, amikor nagyon fáj. Ha nem fáj, akkor nem gondol az egészséggel, a jövővel. Hiszünk abban, hogy a tudás, az információk életet menthetnek. De mit tehetünk mi a családban, vagy a mikroközösségekben, hogyan lehet elérni azt, hogy szélesebb körhöz is eljussanak az egészséggel kapcsolatos ajánlások, intelmek, felhívások és LEHETŐSÉGEK? Ezek mindegyike szorosan kapcsolódik az egészségfejlesztéshez és nagyon jelentős út az egészség eléréséhez.” https://hirado.hu/blog/cikk/2023/04/07/az-egeszseg-vilagnapja-2023-ban-a-motto-egeszseget-mindenkinek

Mit tehetünk? Példát mutatunk. Gyermekeinknek, családunknak, barátainknak, ismerőseinknek, munkatársainknak.

Jelen vagyunk az Egészségfejlesztési Iroda munkatársaiként Dombóvár járás területén, a Dombóvári Szent Lukács Kórházban, iskolákban.

Keressenek bennünket, olvassák cikkeinket, receptajánlatainkat, használják videóinkat!

Tavalyi cikkünkben sok érdekességet találnak még: https://www.efidombovar.hu/index.php/egeszsegunk/minden-mas-az-egeszsegrol/39-az-egeszseg-vilagnapja  

És egy nagyszerű honlap, amelyet azért hoztak létre, hogy az élelmiszer- és egészségtudományt hozzáférhetőbbé és érthetőbbé tegye a lakosság körében: https://www.eufic.org/en/healthy-living

Források, érdekességek:

-        http://hitremenyszeretet.network.hu/blog/hit-remeny-szeretet-blogja/bojte-csaba-nagyhet-husvet-uzenete

-        https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2021/09/mdosz-taplalkozasi-akademia-hirlevel-2021-09-mit-hetunk-az-immunrendszer-tamogatasaert.pdf

-        https://semmelweis.hu/hok/2019/03/22/c-vitamin/

-        https://www.facebook.com/nemzetitudosakademia/posts/pfbid02yofqzRt2HvPLBGuoPLo4U8n7oDsN4yq5mGmjTZHyMKfXiEJjsNsgmGTDRPv2jBuXl

-         https://www.facebook.com/dieteszter/posts/609260382590161:0?paipv=0&eav=AfaWv_ao1JJa-7ExxApMmOJmDubS4c0d2ykxJvSuQYj02hHuloxFTjAoRdiSb2WYXyI&_rdr

-        https://ficsakblog.hu/aprilis_7_az_egeszsegugy_vilagnapja_a_prevencio_elemi_jelentosegu_ha_az_egeszsegunkrol_van_szo.html

 

áprilisi napok

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.