Végre itt a jó idő, most már semmi sem akadályoz bennünket, hogy több időt töltsünk a természetben. A mindennapi mozgás fontosságáról egyre több a bizonyíték, egészségünk megőrzésének elengedhetetlen része. A felgyorsult „fejlett” világ sajnos magával hozott számos nem kívánatos egészségkárosító hatást, ezért kiemelt fontosságú, hogy foglalkozzunk magunkkal, az egészségünkkel, a szervezetünkkel, meg kell ismernünk testünk jelzéseit. Legyen fontos, hogy törődünk magunkkal. Ehhez ismeretek kellenek, tanulás szükséges. Igen, idő is. De megéri! És ha nem megy egyedül, kérjünk segítséget, megbízható segítséget.

Hasznos és megbízható online oldalak az egészségmegőrző táplálkozásról:

- www.okostanyer.hu

- www.mibolmennyitegyek.hu

- www.merokanal.hu

- www.mdosz.hu

- https://igyteljesazelet.hu/

- www.maradeknelkul.hu

- https://www.dietaajanlas.hu/

Az ember egészsége ma már szorosan kötődik a környezet egészségéhez. A Föld órája ketyeg, már látszanak a jelek, és összefogás, cselekvés nélkül egyszer egy sci-fi katasztrófafilmben találjuk majd magunkat. Tegnap volt a

FÖLD NAPJA. Április 22.Fold napja

A Föld Napja története 1970-ben kezdődött.

„Az első Föld napján, Denis Hayes amerikai egyetemista kezdeményezésére, 1970. április 22-én 20 millió amerikai emelte fel szavát a természetért. Ez a történelmi jelentőségű esemény az Egyesült Államokban – és az ország határain túl is – fontos változásokat hozott: az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére, új környezetvédő szervezetek alakultak, és több millió ember tért át ökológiailag érzékenyebb életvitelre.

1990-ben világmozgalommá vált.

Húsz évvel később Denis Hayes és barátai, az ökológiai válság jeleit – a bioszféra pusztulását, az ipari szennyezést, az őserdők irtását, a sivatagosodást, az üvegházhatást, az ózonlyukakat, a veszélyes hulladékokat, a túlnépesedést, a savas esőt, az óceánok szennyezettségét stb. – látva kezde-ményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet.

Ennek érdekében Denis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot, és havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy a városi tömeg-felvonulásoktól kezdve szabadegyetemi előadásokig, faültetéstől a hulladékok újrahasznosításának megszervezéséig, a nemzetközi hírközlési rendszerek bevonásától falusi majálisokig sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját a világ minden országában, a környezetbarát, fenntartható társadalom közös vágyával. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot.

Magyarország az elsők között csatlakozott

A felhívásra Magyarországon környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. Felhívásukra kis falvakban és nagyvárosokban egyaránt sokan jelentkeztek. Magyarországon is évről évre egyre többen érzik úgy, legalább megpróbálják – és legalább a Föld napján, április 22-én tesznek valamit ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöldszervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. És ez a Föld napja mozgalom legnagyobb sikere: hogy helyi igény szerint, helyi kezdeményezésre szerveződnek a Föld napi programok, és ma már nem csak a Föld napján.

Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot? Így hangzik a Föld napja mozgalom egyik jelmondata.

Egyetlen nap kevés... Lehetetlen a végtelen fogyasztás egy véges bolygón. Nagyon sok apró és nagy lépés van, amit megtehetsz, hogy jobb világot teremts mindenki számára. Mit fogsz csinálni? Együtt mindenkiért, mindenért, minden nap...

Tegyünk végre, kezdjük ma!

Mit tehetsz Te? Sokat!

NE SZEMETELJ! Maradek nelkul

NE PAZAROLD AZ ÉLELMISZERT! Éheztesd a kukát.

TAKARÉKOSKODJ AZ ENERGIÁVAL!

ZÖLDÍTSD A KÖRNYEZETED, ÜLTESS FÁT!

TERMELJ HASZONNÖVÉNYEKET!

KOMPOSZTÁLJ!

SZIGETELJ!

KÖZLEKEDJ KÖZÖSEN, GYALOGOLJ VAGY PATTANJ KERÉKPÁRRA!

NE VÁSÁROLJ CSOMAGOLTAT! Legalábbis csökkentsd, vásárolj lédig, használj újrafelhasználható táskát, dobozt.

ÉLJ MŰANYAGOK NÉLKÜL! Ne vásárolj műanyag palackba, pohárba töltött ital. Se ásványvizet, se üdítőt, se sört, se semmilyen italt, amit műanyag palackban, pohárban kínálnak.

VÁLTS KÖRNYEZETBARÁT SZEREKRE!

FÉLKÉSZ, KÉSZ HELYETT EGYÉL FRISS HAZAIT!

EGYÉL KEVESEBB ÁLLATI EREDETÚ ÉLELMISZERT!

Mindez ajándék a környezetünknek, egészségünknek. Minden héten.” /Föld Napja Alapítvány/

Ma van (április 23.) a SPÁRGA NEMZETI NAPja

Honlapunkon sok érdekességet olvashat a spárgáról, receptekkel. https://www.efidombovar.hu/.../elelmiszereink-a.../92-sparga

Múlt héten krémlevest készítettem a fagyasztóba eltett spárgavégekből, petrezselyemgyökérből, jelentem elfogyott, megette a család.

Mára már egyre többen igyekeznek ilyen vagy olyan okokból kevesebb húst enni, nem csak egészségügyi vagy ízlésbeli, de környezetvédelmi okokból is. Én is, ezt láthatják cikkeimben, receptjeimben. A legújabb hazai táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® is kiemeli a növényi fehérjeforrások jelentőségét a változatos, egészséget támogató táplálkozásban. Most is egy lehetséges húshelyettesítő élelmiszert hoztam, mely nagyon változatosan felhasználható, szinte mindent lehet belőle készíteni, mint a húsból. Kitalálták?

 

 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.