Gárdonyi Géza: Április végén /részlet/

Álmodom-e, hogy itt van a tavasz?

A kályha mellett róla álmodunk,

pedig a tél künn csendesen havaz,

s pelyhes a hótól minden ablakunk.

De nem, én mostan mégsem álmodom:

ibolya van a kerti asztalon;

enyhe az est; illatos a virág;

virágzó fák közt kél a holdvilág.

A földön az éj sötét fátyola,

s a fák az éjben mind fehérlenek:

ruhájuk talpig csipke-pongyola,

s a csipkék közt ezer gyémánt remeg.

Bizony, néha nem tudni milyen évszakban is járunk! Pár napja még jól esett picit begyújtani, most reménykedünk, hogy többet nem kell már. Április tényleg szeszélyes volt, szélsőséges. Nekem is mozgalmasra sikeredett. Néha az ember úgy érezte, hogy sok, jó lenne picit megállni, megpihenni. Aztán voltak felemelő pillanatok is, amikor rádöbbent az ember, hogy mennyi mindene van, milyen „gazdag”. Ilyenkor hálás vagyok mindenért, és adni akarok belőle másnak is, a munkám által is. Ezekkel a cikkekkel is, melyek sokat elárulnak rólam, mert bennük vagyok én is. Tanulok és változom is folyamatosan, ahogy mindannyian. Ez szükséges az élethez, mert a világ is változik körülöttünk. Nem vagyunk egyformák, nem egy az utunk, de vannak általános igazságok, vannak közös célok és feladatok is. Ismeretek. Ezeket próbálom meg összegyűjteni és leírni önöknek, hogy minél jobban megismerjük a körülöttünk lévő világot, magunkat, egymást. A teljesség igénye nélkül, mert tudom, szinte végtelen ezen információk száma. Válogatok. Hol többet, hol kevesebbet. Bevallom, ma kicsit rövidebb leszek, inkább szemezgetek ismerős szakemberektől, szakmai oldalakról.

Nézzük, mi történt a héten!

 

Hétfőn, április 24-én volt az ÁLLATEGÉSZSÉGÜGYI VILÁGNAP, tegnap az ÁLLATORVOSOK VILÁGNAPJA  #WorldVeterinaryDay.

allati vilagnapAz állategészségügyi világnapot az Állatorvosi Világszervezet (World Veterinary Association) kezdeményezésére 2001-ben tartották meg először. Célja, hogy felhívja az emberek figyelmét arra, hogy az állatok egészsége kihat a környezetre, a gazdaságra, az élelmiszeriparra. Azon dolgoznak, hogy visszaszorítsák az embereket is érintő fertőző betegségek terjedését az állattenyésztés területén.

Az állatorvoslás és állatorvosok világnapját 2000 óta tartják (április hó utolsó szombatján), s minden évben egy adott téma köré szerveződik. Idén a One Health köré összpontosul a téma, kiemelve a környezet jelentőségét. Az emberek, az állatok és az ökoszisztémák egészsége szorosan összefügg. Ezekben a kapcsolatokban bekövetkező változások növelhetik az új emberi és állati betegségek kialakulásának és terjedésének kockázatát. A One Health egy olyan megközelítés, amely az emberek, állatok és ökoszisztémák egészségének optimalizálását szolgálja e területek integrálásával, ahelyett, hogy elkülönítené őket.

Az ünnepnap alkalmából köszöntik az állatorvosokat, valamint az asszisztenseket, az állattartókat, az állategészségügyi laboratóriumi és a telepi dolgozókat, s mindenkit, aki odaadó munkával és elhivatottsággal biztosítja az állatok mindennapos ellátását, jólétét, egészségét és gyógyulását.

Lassan kezdődnek a vizsgák, az érettségi, beindul az évvégi szóbeli és írásbeli tudásfelmérők ideje, ilyenkor kiemelten fontos a megfelelő táplálkozás. A sikeres tanuláshoz és az agyi kapacitás növeléséhez a testi-lelki jóllét is hozzásegít. Az étkezés mellett a rendszeres testmozgás és az elegendő alvás, pihenés is része a felkészülésnek.  Schmidt Judit, Youteefool cikkében részletesen olvashatnak erről: https://www.dietaajanlas.hu/taplalkozasi-tippek-a-vizsgaidoszakra-mit-egyunk-hogy-jobban-fogjon-az-agyunk/

Ha már állatvédelem, környezet és egészség, nézzük meg Szarka Dorottya dietetikus írását a csökkentett húsfogyasztás előnyeiről! Láthatják, más szakemberek is fontosnak tartják:husmentes1

„A CSÖKKENTETT HÚSFOGYASZTÁS ELŐNYEI

A modernkori kutatási eredmények, a környezet- és egészségtudatosság előtérbe kerülése, felértékelődése egyre több embert sarkall arra, hogy csökkentse (vagy elhagyja) a hús, húskészítményeket az étrendjéből. 🌏 Az igazat megvallva, valóban, mind saját egészségünk, mind környezetünk védelme szempontjából kiemelten fontos, hogy hetente tartsunk legalább 2 húsmentes napot, azaz legyünk flexitáriánusok, ún. alkalmi húsevők. 📚 Mind a hazai, mind a nemzetközi ajánlások elismerik a flexitáriánus étrend előnyeit.

❗️De először is szögezzük le, hogy nem kell mindenkinek teljes mértékben húsmentesen étkezni. A hús (és egyéb állati eredetű élelmiszerek) elhagyása mögött általában komoly motiváció húzódik meg, mint például etikai, egészségügyi, állat- és környezetvédelmi okok és persze kulturális, vallási szokások. A csökkentett húsfogyasztás általános és specifikus, egészségre gyakorolt pozitív hatásai viszont megkérdőjelezhetetlenek! 💚 Mivel nem újkeletű diétás hóbortról van szó, minden szervet, szervrendszert, állapotot, megbetegedést érintve születtek kutatások. 🌱

husmentes2☝ FONTOSnak tartom kiemelni, hogy a legtöbb "húselhagyó" ember számára nemcsak táplálkozási gyakorlatként van jelen az életében a húsmentesség/csökkentett húsfogyasztás, hanem sokuk nagy hangsúlyt fektet egészségének tudatos megőrzésére az élet egyéb területein is: rendszeres testmozgás, relaxáció, meditáció, stresszkezelő technikák alkalmazása és környezetvédelem. Emellett a hús pótlására fogyasztott zöldségek, (teljes értékű) gabonák, hüvelyesek, diófélék és egyéb magvak egészségre gyakorolt pozitív hatása szintúgy bizonyított, így ezek megnövekedett bevitele esetén bizonyosan teszünk a jól-létünkért, testünk-lelkünk-szellemünk optimális működéséért.”

A hétvégén készült frankfurtileves, túrós pogi, palacsinta, sült csirke burgonyával együtt sütve, mézes-mustáros csirkemell, rántott gomba airfryerben, vegán gombapörkölt, köretnek rizs, árpa, héjában sült édesburgonya, tört burgonya, és zöldségnek párolt minestrona zöldségek, fejessaláta. Láthatják, jól megfér egymás mellett a hús és a húsmentes. Mai receptem is egy húsmentes finomság, ami jó kiegészítője egy tartalmas zöldséglevesnek ebédre, vagy önálló reggeli is lehet kis zöldségfélével kiegészítve. Ugyan édesen találkozhatunk vele gyakrabban, én most egy „sós” változatot hoztam: Tavaszi sós babka.

 HuSMENTES3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Források, érdekességek:

-       https://szerkeszto.gportal.hu/gindex.php?pg=36655107

-       https://worldvet.org/?fbclid=IwAR3MCT6wXQM8Wy0qBzDaSkCaysxV6WZd1oNUs7nr2MOZXKNZfEN4U9g_X-c

-        https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/one-health

-        https://www.facebook.com/EUFIC/posts/pfbid0bWJsxWeJEGGjUqXNSLpkkS8EU7xrd3FXeEToRTjUzb1jc1dBXRVjmBgnxWqBzLaEl

-       https://www.facebook.com/etrendem/posts/pfbid02rhk372D9fsfJevPjda6Mu2Yv9eacX5bzFov6AgDWp9EaiHAhHwVdJgWSKWTbPUssl

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.