Májusban a vérnyomásé a főszerep, de nézzük, mi történt a múlt héten. h5

Május 8-án volt a FAGYLALT NAPJA, ki evett? Önök készítettek már otthon valamilyen jeges finomságot vagy tudják hogy honnan származik? Íme egy kis fagyitörténelem és pár recept.

Minden év május 10-én ünnepeljük a MADARAK ÉS FÁK NAPját, mely több mint száz éves hagyomány Magyarországon. Ez a nap a természet és az élővilág védelmének napja. A Föld napjának testvérünnepének tekintjük, célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel felhívja a társadalom, különösen a fiatalok figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára, hiszen kiemelt feladat ma az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségének kialakítása, elmélyítése. A jeles nap közvetlen előzménye a „mezőgazdaságra hasznos madarak” védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény. Még ebben az évben Chernel István ornitológus (madártannal foglalkozó szakember) megszervezte az első Madarak és fák napját Magyarországon, az ünnep hivatalos magyarországi bevezetésére 1906-ban került sor. „Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében”.  Herman Ottó XIX. századi ornitológus kezdeményezésére Apponyi Albert vallási- és közoktatásügyi miniszter rendeletében írta elő a Madarak és fák napjának megünneplését minden iskola számára. 1996 óta minden évben megválasztják az év fáját és madarát. Az elmúlt években volt már az év fája a szelídgesztenye, a törékeny fűz, a mézgás éger, az ezüst hársfa, a tiszafa, a zselnicemeggy, az év madarának választották már a mezei verebet, a kanalasgémet, a kék vércsét, a fecskéket, a széncinegét, az egerészölyvet, és az erdei fülesbaglyot is.

A madarak és a fák a természet egymással szimbiózisban élő, fontos szereplői. A fák a madarak részére élőhelyet és táplálékot biztosítanak az avar szintjétől a legfelső lombkoronáig. A fák oxigént termelnek, alapterületre vetítve a legnagyobb oxigéntermelő felületük a fáknak van (egy „nagyra nőtt” fa képes annyi oxigént termelni egy nyáron, amennyit tíz ember belélegez egy év alatt), de ennél még nagyobb a szén-dioxidot feldolgozó képességük. Nagymértékben képesek megtisztítani a levegőt a szennyeződésektől. A nyári melegben párologtatásukkal hűtik a levegőt. A fák hasznosságát bizonyítja, hogy egy kifejlett platánfa egy vegetációs ciklusában 27 ezer köbméter oxigént termel és 2,7 tonna port köt meg, értéke pedig 45 millió forintra tehető. A gazdasági haszna mellett jó tudni, hogy a városokban fák nélkül az utcákon a hőmérséklet több Celsius-fokkal megemelkedne. Faültetéssel az ember környezetének javításához is hozzájárulhatunk. A városi zöldfelületek növelése segít a mentális egészségünk fenntartásában is.

A fa az örök fejlődés és megújulás, a termékenység jelképe, a kiszáradt fa pedig az elmúlás motívuma. A magyar népmesékben is gyakran találkozunk vele: égig érő fa, aranyalma fa. Az életfa ágai az égi világba vezetnek, gyökerei az alvilágba nyúlnak. Erdélyben még ma is szokás, hogy kisgyermek születésekor az apa fát ültet, és a két csemete együtt növekszik.

A madár a népművészetben Európa-szerte elterjedt motívum és hazánkban is megtalálható szinte minden díszítő műfajban. A madár szimbólumként is megjelenik a néphagyományban, hiedelmekben: a táltosok, sámánok lelke is madár képében szállt a túlvilágra megtudni a jövendőt. A honfoglaló magyarok totemállata a turulmadár, de Assisi Szent Ferenc is prédikált a madaraknak. A madár-lélek szimbólum jelentése jellemző a kereszténységben is, például a Szentlélek galamb képében jelenik meg. A madarak feltűnnek, mint a szabadság jelképei, a bűn rabságából való szabadulásnak és a lélek testtől való függetlenségének képei.

madarak és fákA természetvédelem fontossága azóta sem veszített jelentőségéből. Elengedhetetlen, hogy mindenki figyelmét felhívjuk e jeles napra, hiszen környezetünk védelme mindannyiunk közös feladata.

Május 11-én volt az „EGYÉL, AMIT CSAK AKARSZ” világnap.

Az egészségmegőrző étrend fenntartható, változatos és finom. Nincsenek tiltott és bűnös élelmiszerek, csak ajánlott ételek, mennyiségek és javasolt gyakoriságok. A mérték az érték. Vannak olyan élelmiszereink, melyekből naponta többször is ajánlott fogyasztani, és vannak, melyeket előnyösebb ritkán és kis mennyiségben fogyasztanunk. Ehhez nyújt segítséget az OKOSTÁNYÉR® táplálkozási ajánlás. Ha nem lemondásokban éljük napjainkat, akkor igazából ennek a napnak nincs is különösebb jelentősége. A túl megszorító, szélsőséges diéták hosszú távon nem tarthatóak, és akár egészségkárosítóak is lehetnek. Az egészségtudatosság hosszútávon kifizetődőbb.

Május 12-én ünneplik világszerte az ÁPOLÓK NEMZETKÖZI NAPJÁT, annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale, a modern ápolóképzés megalapítója. A hadikórházakban szerzett tapasztalatait is feldolgozta, amikor megalapozta a betegápolás elméleti és gyakorlati képzését, a „Feljegyzések az ápolásról” című munkájával és kétszáz egyéb tanulmányával. Ő volt, aki a szakmát alapjaiban formálta át és hivatássá tette. Az ápolás mint szakma napjainkig nélkülözhetetlen ez egészségügyi ellátórendszer hatékony működéséhez. A MESZK (Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara) köszönti a hazai ápolásügyben dolgozó valamennyi szakdolgozó kollégát: https://www.youtube.com/watch?v=tclmH2iogP4

Május 13-án volt a HUMMUSZ nemzetközi napja

Receptsorozatunk elején írtam erről a mára már világszerte közkedvelt arab ételről, melyet mi magunk is el tudunk készíteni otthon, és így még spórolhatunk is. Igazából nemcsak konzerv csicseriborsóból készíthetjük, hanem a sima szárított terményből is, melyet manapság már akár lédig, nem csomagolt változatban is megvásárolhatunk. A csicseriborsóról, a hummuszról honlapunk Élelmiszereink A-Z fejezetében olvashatnak, a receptet megtalálják a Recepttárban, a cikket itt olvashatják.

126 évvel ezelőtt, ma, május 14-én adták át a doktori diplomákat a budapesti tudományegyetemen. Magyarországon először volt a doktorjelöltek közt orvosnő, az akkor 50 esztendős Hugonnai Vilma grófnő. Húsz évig küzdött azért, hogy nők is szerezhessenek diplomát Magyarországon. Először kinevették, és megpróbálták bebizonyítani, hogy a nők alkalmatlanok a tudományos pályára, végül bürokratikus akadályokat gördítettek elé. Nem adta fel, emelt fővel csinálta végig a megalázó eljárásokat, csak hogy gyógyíthasson. És közben a nők jogainak elszánt szószólója lett. Minden egyetemet végzett magyar nő neki köszönheti a diplomáját. /dr.Kuroli Enikő/

Tavasz-allergiaszezon

Mire figyeljünk az étrend összeállításakor szénanátha esetén? Ajánlom figyelmükbe Schmidt Judit írását: https://www.dietaajanlas.hu/mire-figyeljunk-az-etrend-osszeallitasakor-szenanatha-eseten/?fbclid=IwAR0O8Py7x4T7sp8bIDnl1V0XZr6R-NKnG9TrTGqUffCFDjIAbiduqohCym4

És akkor fő témánk, a magasvérnyomás.

magasvernyomas1000Jövő héten lesz a Magasvérnyomás világnapja, most így a megelőzés fontosságáról fogok kicsit írni. Mert megelőzhetjük (a legtöbb esetben), ha figyelünk pár dologra!

A magas vérnyomás napjainkban sajnos nagyon sok mindenkinél előfordul. Nem csak idős, krónikus betegeket érint, fiatal felnőttek is egyre gyakrabban találkoznak vele. A magyarok egészségveszteségeinek, és az ebből eredő halálozások döntő része a krónikus, nem fertőző betegségekhez köthető. Az elhunyt nők felének, a férfiak több mint 40%-ának szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegség okozta halálát. A magas vérnyomás (hipertónia), amely fontos kardiovaszkuláris rizikófaktor, a férfiak esetében 1,8-szorosára, míg nők esetében 4,7-szeresére növeli a szív- és érrendszeri betegségek általi halálozás gyakoriságát. Egészségveszteségeink kockázati tényezői döntő részben a magasvérnyomás-betegség, a magas testtömegindex, a magas vércukor- és koleszterinszint, a dohányzás, valamint a magas só- és alkoholfogyasztás volt 2010-ben és 2019-ben is.

A helyes életmód manapság mindenkinek fontos, kortól és nemtől függetlenül. Fokozott kockázatot jelent, ha volt a családjában magasvérnyomás vagy egyéb szív- és érrendszeri betegség, elmúlt 50 éves, túlsúlyos/elhízott, cukorbeteg, vesebeteg, magas a koleszterinszintje, változókorban van (menopauza-nők), dohányzik, keveset mozog, stresszes, egészségtelenül táplálkozik, rendszeresen/ nagy mennyiségben fogyaszt alkoholt, nem alszik eleget.

A helyes életmód fogalmán a rendszeres fizikai aktivitást, az egészséges táplálkozást, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást/pihenést, a jó mentális egészséget,  illetve ezek segítségével az ideális testtömeg elérését és megtartását értjük. Ezért fontos a dietetikai tanácsadás és a megfelelő étrend kialakítása. Egészséges táplálkozással akár 30%-os relatív rizikó-csökkenés is elérhető.

Az ajánlott ÉTREND

- Egyénre szabott energia bevitel: az étrend energiatartalmát a tápláltsági állapothoz és a fizikai aktivitáshoz kell igazítani. A túlsúly, a hasi elhízás kerülése. Elhízás esetén ajánlott a testtömeg csökkentése energiaszegény étrenddel.

- A napi zsírbevitel max. 30 E%, az étrend zsírsavösszetétele (minőség) fontosabb, mint az összmenynyisége. Max. 10 E% a telített (SFA) zsírsavak aránya, a többi egyszeresen (MUFA) és többszörösen (PUFA) telítetlen zsírsav legyen. Kiemelten fontos az ómega-3, azon belül is az EPA és a DHA étrendi bevitele.

- A transzzsírsavak (tFA) mennyiségét a lehető legkisebb mértékig csökkentsük, úgy, hogy a feldolgozott termékek fogyasztását korlátozzuk, és a természetes tFA-bevitelt <1E% alá szorítjuk.

- Az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket és húsokat válasszuk, fogyasztásukat mérsékeljük. Napi szinten ne minden főétkezés tartalmazzon húst, heti szinten ajánlott 1-2 húsmentes napot tartani. Kevesebb vörös hús és feldolgozott húsipari termék fogyasztása- maximum 500 gramm egy héten.

- Tojást hetente max. 5-7 db mennyiségben fogyasszunk.

- <5 g/nap só. Hogyan csökkentsük sóbevitelünket: https://www.efidombovar.hu/index.php/egeszsegunk/taplalkozas/45-a-so

- A káliumbevitel pozitív hatással van a vérnyomásra. Az étrendben történő megvalósíthatóságát segíti a zöldfűszerek alkalmazása, és a káliumban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztása.

- Hal min. 1-2 alkalom/hét szerepeljen étrendünkben, amelyből egy legyen zsíros tengeri hal.

- Javasolt min. 5 adag- 500 g/nap zöldség és gyümölcs fogyasztása, ebből legalább 1 adag nyersen.

- 30-45 g/nap élelmi rostbevitel: részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű gabonákat naponta, a hüvelyeseket heti min. 2X iktassuk be étrendünkbe.

- 30 g/nap vagy heti 4-5 alkalommal natúr, sótlan olajosmag fogyasztása.

- Naponta 2-2,5 l folyadék elfogyasztása javasolt, elsősorban tiszta víz formájában.

- A cukor (beleértve a fruktózt is) és a cukros termékek (italok, üdítők is) fogyasztásának csökkentése, kerülése.

- Alkoholos italok fogyasztásának korlátozása.

- Étkezési ritmus kialakítása: Fontos a napi rendszeres étkezés beiktatása, és a megfelelő mennyiségű és minőségű ételek fogyasztása. Minimum napi 3x-i főétkezésre van szükség, de ha az életmódba beilleszthető, akkor két kisétkezés beiktatása is javasolt.

- A zsírszegény konyhatechnikák alkalmazása: párolás, gőzölés, főzés, sütőben sütés, diétás rántás és habarás,…

A kiegyensúlyozott táplálkozási ajánlás, az OKOSTÁNYÉR® iránymutatásai alapján a kardiovaszkuláris prevenció helyi és szezonális alapanyagokkal valósítható meg, így biztosítva populációszinten a fenntarthatóságot és az ökológiai szempontok figyelembevételét, illetve egyén szintjén az étrend költségeinek optimalizálását.

Kardiovaszkuláris rehabilitációs munkám során arra törekszem, hogy a lehető legkönnyebben, legegyszerűbben és szemléletesen megmutassam betegeimnek az étrendi ajánlásokat. Okostányér elv alapján étkezéseket mutatok diákon, majd étkezéseket állítunk össze a kedvenc ételek „okosításával”. Nyersanyagokat, élelmiszereket ismerünk meg egymás konyhájából, ezekből készült recepteket osztanak meg egymással, zöldfűszerekkel ismerkedünk, ezek házi termesztésével, majd a gyümölcsök és zöldségek tartósításával is foglalkozunk. Fontos téma a zsírszegény konyhatechnológia megismerése és alkalmazása. Természetesen nem mindent egyszerre és azonnal, hanem lépésről lépésre, ki ki a maga tempójában. És ugyan mindenkinek van már magasvérnyomás betegsége, de a család szintjén nekik is fontos a megelőzésről, a rizikócsökkentésről tudniuk, és felhívni rá családtagjaik figyelmét. A szűrés ezek mellett kiemelten fontos! 

 267 72 0518 felelos gasztrohos

Források, érdekességek:

-       https://jelesnapok.oktatas.hu/jelesnap/146

-       https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02oXjNukziUnMv6DWSkhjxiFwgzLcFuTtrmKgdfVWqG4VXHx1XJWGdHmm81yEPptFul&id=493016494414893

-       https://www.facebook.com/kurolieni/posts/pfbid0Wh4qPkwVLieH7YdnWkQP1nNp41oaR4y4kWFMD6nwETMLgp5HVxTRA44JVAdRWd33l

-       https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid08gWWMYCmnjRLJPathnVAwCdT6VnbEPgCUJKwFFCHrP9LSFML3bxh1a6r85tzbbkdl&id=252263692258619

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.