Élelmiszereink A-Z

Fagylalt

Azt hihetnénk, hogy a fagyi, a jégkrém, a jeges nyalánkságok gazdag családja a modern korhoz, a hűtőszekrény, a fagyasztógép feltalálásához kötődik. Nos, nem így van: évezredek óta csábítja sok-sok nemzedék tagjait ez a finomság. Az ókori Kínából származik, ahol már vagy ötezer évvel ezelőtt is ismerték a hó, tej, gyümölcslé és fűszerek összekeverésével nyert "ősfagylaltot". Karavánutak vándorai, nagy utazók, kereskedők hozták aztán hírét, receptjét Európába, a Földközi tenger partvidékére. Itt a magas hegyekből hozott, nyárra elvermelt téli jégből, mézből, gyümölcsökből, fahéj-, rózsavíz-, ibolyaízesítéssel állították össze.

Eleinte csak az uralkodók, nagyurak luxus csemegéje volt, de a XVII. századtól már az első nyilvános fagylaltozó is megnyílt Párizsban. Itt még csak citromízesítésűt lehetett kapni, de egy évszázad alatt annyit fejlődött a cukrásztechnika, hogy az 1700-as évek végére már nyolcvanféle fagylalt szerepelt a receptkönyvekben. A technológia legjelentősebb változása az volt, amikor rájöttek, hogy kívülről hűtve az edényt finomabb édesség készíthető, mint a jég belekeverésével. Az első hűtők a jégvermek voltak (földbe ásva, szalmával bélelve őrizték a hegyekből, illetve a tavak, folyók téli jégtakarójából kitermelt jeget benne).

Mit is nevezünk fagylaltnak?

Egy nagyon színes, változatos élelmiszercsoportot, amelyek között van sokféle tej-, gyümölcs-, tejszínalapú készítmény. A jégkrémen és fagylalton kívül a tejszínt tartalmazó parfé és a nagyrészt vízből, gyümölcsökből és cukorból készülő sörbet is idetartozik. A hagyományos, főzött fagylalt receptjében a tej, a tojás és a cukor az alapanyag, de ezek százféleképpen módosíthatók, kiegészíthetők. Olyannyira, hogy még a fogyókúrázók számára is kínálnak fagylaltot: a sovány tej, zsírszegény tejpor vagy joghurt és gyümölcsök felhasználásával elkészített, zsír- és energiaszegény változat nem tilos számukra sem.

Amit magyarul fagylaltnak nevezünk, az a tölcsérbe vagy kehelybe frissen mért édesség. A jégkrém technológiailag abban különbözik a fagyitól, hogy utánfagyasztással tovább növelik a levegőtartalmát, majd formázzák, kis rúd vagy hasáb alakúra, műanyagból vagy fából kis nyelet illesztenek bele, majd mártómasszába mártva bevonják csokoládéval. A Magyar Élelmiszerkönyv a jégkrémek nyolc típusát különbözteti meg. Az alapanyagok szerint lehet tej-, tejes, gyümölcs-, tejes gyümölcs-, vizes, fermentált tejterméket tartalmazó, alkoholtartalmú és tojást tartalmazó jégkrém. Meg kell említeni még a parfékat is: ezek tejszínhabbal elkevert termékek, amelyeket különböző formákban fagyasztanak ki, tortát is készítenek belőle.

Forrás: https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/nyaljuk_a_fagylaltot/20070521183034



Különböző érzékenység vagy allergia, illetve betegség esetén sem kell feltétlenül lemondani a nyári csemegéről. Kapható ugyanis tej-, tejcukor-, laktóz- és cukormentes fagylalt is. Ha nem tartalmaznak tejterméket, többnyire alacsonyabb az energiatartalmuk is, ilyenek az általában gyümölcsös, sorbet-jellegű fagylaltok, de nem árt figyelni, mert a cukortartalmuk akár a tejesekét is meghaladhatja.



A jégkrémek, fagylaltok energia-, és tápértékét az összetevőik határozzák meg, és széles skálán mozognak, attól függően mennyi cukrot(répacukor, fruktóz, gyümölcs, méz, tej), zsiradékot( tej, tejszín, tojás, csoki, joghurt, túró,stb.), fehérjét (tej, tojás, joghurt, túró) tartalmaznak. És még nem is beszéltünk a kérhető öntetekről, mázakról, édes díszítő elemekről.

A könnyen hazavihető és ott sokáig tárolható dobozos jégkrémek arra csábítanak minket, hogy minél gyakrabban fogyasszunk belőlük. Azonban míg a pálcikás jégkrémek esetén könnyebben látjuk, mekkora egy adag, a dobozosaknál ezt már jóval nehezebb felmérni. És bár a jégkrém erősen szezonális fogyasztású termék, a meleg nyári napokon sem lehet belőle bármikor, bármennyit fogyasztani. Ebből a szempontból hasznos, ha a jégkrémet ugyanúgy édességként kezeljük, mint a süteményeket, és hetente csak egyszer-kétszer, az étkezések befejező fogásaként fogyasztunk belőlük.

https://szupermenta.hu/bunos-elvezet-vagy-inkabb-csemege-a-jegkrem/

https://nepszava.hu/1162654_dietetikus-a-fagyi-nem-szamit-feltetlenul-bunozesnek



Láthatjuk, hogy nagy körültekintést igényel, milyen jégkrémet, fagyit válasszunk, ezért jobban járunk, ha mi magunk készítjük el, saját igényeink és egészségünk szerint.

Hogy tápanyagtartalmilag is vonzóbb, előnyösebb legyen kedvenc fagyink, tartalmazzon gyümölcsöt, joghurtot, túrót, minimálisan cukrot, ehhez használjuk ki a gyümölcsök édes ízét.

Located in: egyéb
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.