Élelmiszereink A-Z

Csicseriborsó

A csicseriborsó (Cicer arietinum) a hüvelyesek (Fabales) rendjének pillangósvirágúak családjába tartozó haszonnövény. Közepes méretű, sárgás színű, gömbölyű szemekből álló száraz hüvelyes, jellegzetes csúcsos kitüremkedéssel. Népiesen bagolyborsónak is nevezik, mert formája egyesek szerint a bagoly fejéhez hasonlít. Valószínűleg a ma is vadon termő Cicer reticulatum-ból fejlődött ki. Az egyik legősibb kultúrnövények egyike, a Közel-Keleti térségben kb. 7,500 éves maradványokat is találtak, innen terjedt főleg a Földközi-tenger térségébe és Indiába. Legfőbb termőhelyei a mediterránium országai, Nyugat-Ázsia, és az indiai szubkontinens. Hazánkban az 1300-as években jelent meg cicer borsó néven, mégsem terjedt el igazán a gasztronómiában, inkább takarmányként használták.

BELTARTALOM

Gazdag növényi fehérjékben – emiatt a vegán étrend egyik fő fehérjeforrása-, élelmi rostokban, összetett szénhidrátokban és rezisztens keményítőben, cinkben, kalciumban, káliumban, vasban, foszforban, valamint szelén és folsavtartalma is jelentős. Rendszeres fogyasztása hozzájárul a csontok egészségéhez, csökkenti a vér koleszterin- és trigliceridszintjét, ezzel mérsékli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Hosszantartó jóllakottság-érzetet biztosít, összetett szénhidráttartalma lassan emeli a vércukorszintet, így tökéletes alapanyag a fogyókúrás vagy cukorbeteg/IR-étrendben. Segíti az emésztőrendszer működését, támogatja a bélflórát, csökkenti a végbélrák rizikójának kockázatát. A fitokemikáliák közé sorolható szaponinjai szintén a rákos sejtek megjelenését, illetve azok szaporodását előzik meg. A szelén szerepet játszik a máj egészséges működésében, segíti a rákkeltő anyagok eltávolítását a szervezetből, valamint segít megelőzni a gyulladásos folyamatok és csökkenti a daganatok kialakulásának esélyét. Legfontosabb szerepe az antioxidáns tulajdonságából következik, részt vesz egy antioxidáns enzim (glutation-peroxidáz) szerkezetének felépítésében. Erősíti az immunrendszert, illetve számos, a kórokozók elleni védekezéshez szükséges folyamat intenzívebben zajlik szelén jelenlétében. Folsavtartalmánál fogva szerepet játszik a DNS szintézisében és javításában, megelőzi a sejtek mutációját, a rákos sejtek megjelenését. Összegezve: szinte minden szinten védi a szervezetet. Kissé nehéz emészthetősége, puffasztó hatása miatt bizonyos emésztőszervi betegségekben fogyasztása ellenjavalt vagy óvatosságot igényel.

FELHASZNÁLÁSA

Beszerezhető konzervben előfőzve és szárítottan is. Főzésre Európában a csicseriborsó vajszínű fajtáját használjuk, de Indiában és Afrikában kapható zöld, fekete, piros és zöld csicseriborsó is. A konzervvel könnyebb dolgunk van, ugyanis jelentősen lerövidül főzési ideje. A konzerv levét ne öntsük ki, pláne, ha a vegetáriánus, vegán konyha felé kacsintgatunk, vagy csak egyszerűen nem szeretnénk pazarolni ezt a sokoldalúan felhasználható folyadékot. Külön neve is van, ez az aquafaba (akvafaba). A szárított csicseriborsót érdemes jól záródó üvegben tárolni, megromlani ugyan nem igazán tud (molyosodni se nagyon), de fél évnél tovább lehetőleg ne tároljuk. Felhasználás előtt minimum 10-12 óra áztatást (minimum 2-3x mennyiségű vízben, jó nagy edényben) igényel, majd a készítendő étel jellegétől függően körülbelül két órán át kell főzni (bő, sós vízben, lassú tűzön kell puhára főzni). Ha nincs egy éjszakányi időnk, akár egy-két órányi áztatás is elég lehet, már az is nagy segítség a csicserinek a főzés közbeni puhulásban. Ebben az esetben viszont nem hideg, hanem forró vizet kell önteni a borsóra, majd ebben hagyni állni egy órát. Ha nagyobb adagot főztünk le egyszerre, kis zárható zacskókban vagy dobozokban le tudjuk fagyasztani, remekül felhasználható lesz így is. A fagyasztásra szánt csicserit viszont érdemes kevésbé pépesre főzni, így jobban tartani fogja a formáját. Számos receptben találkozhatunk a csicseriborsóliszttel, mint alapanyaggal, használhatjuk sűrítésre, sütemények és lepények elkészítéséhez. Ezt otthon is könnyen előállíthatjuk: a száraz csicseriborsót óvatosan megpirítjuk, állandóan mozgatva a serpenyőt, hogy ne legyenek a borsókon égett pontok, majd turmixba téve addig őröljük, míg porózus nem lesz. FONTOS: A nyers csicseriborsó emészthetetlen méreganyagokat tartalmazhat, ezért az áztatáshoz használt vizet ki kell önteni, és csak friss vízben szabad főzni.

Készíthetünk belőle levest, főzeléket, indiai ízvilágú curry-ket, csodás hummuszt, falafelt, salátát, de fűszeres snacket is. További receptötletek: https://www.mindmegette.hu/receptlista/hozzavalok/csicseriborso/

Pár szó a FALAFELről

Egy népszerű közel-keleti étel, mely mára a világ egyik legnépszerűbb street foodja lett, gyakran kínálják pita kenyérbe csomagolva, vagy salátával és szószokkal (nem ritkán humusszal, tahinivel vagy tzatzikivel) tálalva. Valószínűleg először Egyiptomban fogyasztottak falafelt eleink széles körben, amikor a kopt keresztények nagyböjt idején a hús helyettesítésére használták az ételt. Érdekesség, hogy valószínűleg a falafel először fava babból készült. Feltehetően csak később került a csicseriborsó a képbe, miután az étel tovább vándorolt észak felé.Az igazán jól készült falafel kívül kissé ropogós, belül puha. Egyike azoknak az ételeknek, amely még a húsimádók körében is közkedvelt, noha hús nincs benne, de éppen emiatt húshelyettesítőként is teljesen jól megállja a helyét. Mai világunkban, mikor a fenntarthatóságnak egyre nagyobb szerepe van, egyre többen váltanak vegán vagy vegetáriánus étrendekre, vagy csupán csökkentik húsfogyasztásukat.

Források:
- https://zsido.com/koser-gasztro-falafel/

- https://www.travelo.hu/boresgasztro/20210513-csicserikrem-hummusz-vilagnapja-hatasa-a-szervezetre-dietetikus-velemeny.html

- https://hungarianflavours.com/termeszet-aldasa/konvencionalis-szemestermekek/huevelyesek/csicseriborso
- https://www.nosalty.hu/alapanyag/csicseriborso?
- https://prove.hu/puffadas-vegankent/
- https://streetkitchen.hu/vegetarianus-etelek/hazi_falafel_recept/
- https://streetkitchen.hu/cikkek/toplista/5-franko-csicseriborsos-etel-ami-fuggove-tesz/
- https://sobors.hu/technologia/igy-fozd-a-csicseriborsot/
- https://www.nosalty.hu/ajanlo/csicseriborso-titka
- https://www.mindmegette.hu/csicseriborso-van-helye-a-kamraban-46825/

Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.