Élelmiszereink A-Z

Cukkini

A cukkini a tökfélék családjába tartozik, csakúgy, mint a nyári tök és a patisszon, igazi nyári zöldségek. A tökfélék (Cucurbitaceae) őshazája a mai Guatemala és Mexikó területe. A család tagjait több mint tízezer éve fogyasztjuk. A spanyol és portugál felfedezők különös növényeket hoztak Európába: a cukkini Olaszországban lett először sikeres. A Földközi-tenger tájékán megtelepedve meghódította Franciaországot, sőt a hűvösebb éghajlatú Nagy-Britanniát is. Mexikóban a kezdetektől fogva része az étrendnek, Európában viszont csak a huszadik
század közepétől fogyasztják széles körben. A hetvenes évek végén a cukkini még ritkaságnak számított hazánkban. Szorgos kertészeknek és a természet sokoldalúságának köszönhetően ma már kerekded, hajlított alakban, sárgán-zölden-feketén, csíkosan, egyszínűen és foltosan egyaránt megtalálhatjuk. A cukkini virágát is használja a francia és az olasz konyha. Kecskesajttal, paradicsommal és fűszerekkel megtöltve, zsiradékban kisütve fogyasztják. A cukkini azon kívül, hogy a nyári melegben oltja a szomjat, táplálja a testnedveket, frissítő hatású, nagyon hasznos reflux, gyomorégés,
hirtelen felbukkanó farkaséhség, kellemetlen szájszag vagy olthatatlan szomjúság esetén is.

Nézzük kicsit részletesebben:

A cukkini (Cucurbita pepo convar „cocozella”) a kabaktermésű növények családjába tartozik, rokonai a dinnyefélék, tökfélék, az uborka és a patisszon is. Friss nemesítésű növény, valószínűleg a tök és az uborka keresztezéséből származik. A növény 10–30 cm hosszú termésének színe a világoszöldtől az erőteljes sötétzöld árnyalatig terjed, de lehet sárga vagy sárga csíkos, sőt még gömbölyű alakú is. Tápértékének zöme a puha héjában rejlik, ezért szerencsésebb a zsenge, 15-20 cm-es, még puha héjú példányokat megvenni. Ezek héjastul elkészíthetők, és a magházat sem kell kikaparni. A kifejlett, 25-30 cm-es termések is ehetőek, csak ezeket meg kell hámozni. Főszezonja májustól októberig tart, az üvegházi termesztésnek és az importnak köszönhetően azonban ma már egész évben frissen kapható, de gondolkodjunk fenntarthatóan, tehát csak szezonálisan vásároljuk.
Miért jó, ha rendszeresen szerepel étrendünkben?
10 dkg cukkini mindössze 17 Kcal energiát tartalmaz, fehérje- és zsírtartalma elenyésző (1,2 g fehérje, 0,3 g zsír), szénhidráttartalma is nagyon alacsony, mindössze 2,5-3 g. Glikémiás indexe alacsony. Ennek köszönhetően a normál étrend mellett a fogynivágyók és a cukorbetegek étrendjében is hangsúlyos szerepet kaphat, mert akár nagyobb mennyiséget is elfogyaszthatnak belőle büntetlenül. Persze nem mindegy milyen formában, leginkább zsírszegényen elkészítve.
Magas víztartalma, és alacsony élelmirost-tartalma (1g/100g) miatt a cukkini könnyen emészthető, és hozzájárul az emésztőrendszer egyensúlyának fenntartásához. Megfelelő ételkészítési eljárást alkalmazva, a legtöbb diétás étrendben felhasználható. Ritkán, egyéni érzékenység függvényében puffadást okozhat, ezt érdemes kitapasztalni, és megtalálni esetleg azt a mennyiséget, ami még tünetek nélkül tolerálható.
A cukkini gazdag a vérképzéshez szükséges folsavban, káliumban és az antioxidáns hatású C-vitaminban (17,9 g/100g), ezek nagyrésze a héjban található. Káliumtartalma, és alacsony nátriumtartalma miatt szívünk egészségét is támogatja. Gazdag B6 vitaminban is, mely nélkülözhetetlen a fehérje-, szénhidrát-, és zsíranyagcseréhez. Nyákszerű és kesernyés anyagai jó hatással vannak a bélműködésre, a szelén, a C-vitamin és béta-karotin pedig immunrendszer-erősítő. Lutein- és zeaxantintartalma (az ajánlott napi bevitel 21%-át tartalmazza 100 g) erősíti a szemet, valamint csökkenti az öregedésből eredő szemproblémákat. A vitamin-, ásványianyag-, és egyéb biológiailag aktív hatóanyagtartalmat nagyban befolyásolja, hogy milyen előkészítő-, és ételkészítési technológiát alkalmazunk, ezért ha tehetjük, együk minél gyakrabban héjastól, nyersen, gőzben főzve, párolva, fermentálva.

Főszezonja májustól októberig tart, az üvegházi termesztésnek és az importnak köszönhetően azonban ma már egész évben frissen kapható, de gondolkodjunk fenntarthatóan, tehát csak szezonálisan vásároljuk. Egy praktikus segítség, hogy mi mikor szezonális: https://tudatosvasarlo.hu/idenynoveny-adatbazis/

Praktikus tanácsok vásárláshoz, tároláshoz

- A kisebb, keskenyebb cukkinik íze édesebb, magvaik puhák.

- A héj legyen fényes, foltosodástól, puhulástól mentes. A kocsány (az a kis szár a végén) legyen puha: a kemény kocsány régi
szedésre, túlérettségre utal. Az ilyen cukkini is ehető, de sokkal rostosabb és a magvait nyersen már nem tudjuk könnyedén elfogyasztani.

- A méretéhez képest szokatlanul könnyű cukkini mársok vizet veszített, tehát régen szedték le.
- A cukkinit óvatosan szállítsuk, mert a héja sérülékeny.
- Hűtőszekrényben 5-7 napig tárolható. A helyenkénti megpuhulás a romlás jele: ekkor azonnal használjuk fel a még ép részeket.
- Csakis felhasználás előtt mossuk meg.

Változatosan elkészíthető
A fiatal cukkini zöldjével együtt mehet salátákba, párolt zöldségköretekbe, de grillezve, rántva, töltve és krémlevesként is elkészíthetjük. Édes desszerteket is készíthetünk belőle, például az almás piténél az alma egyharmadát finomra reszelt cukkinipürével helyettesíthetjük. Készíthetünk belőle „pizzatésztát” vagy épp "spagettit", lecsót, pástétomot, fasírtot, pörköltet, tócsnit, savanyíthatjuk/fermentálhatjuk. Íme néhány receptötlet:
- https://www.nosalty.hu/recept/pizza-cukkinibol,
- https://www.nosalty.hu/.../cukkinispagetti-pestos-csirkevel,
- https://www.nosalty.hu/ajanlo/csodas-- cukkinisalatak-200-kcal-alatt
- https://hatszinvirag.cafeblog.hu/.../07/30/cukkini-puffancs/

Forrás:
- https://tudatosvasarlo.hu/mi-fan-terem-cukkini/
- https://merokanal.hu/receptek/cukkinikremleves/?fbclid=IwAR1zlKSOJBiCkXizCShYV6oHhYpkNNLyaH1Lxl0ZfpGSOZCP0ATLqmW_Lew
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.