Élelmiszereink A-Z

Szilva

Már az egyiptomi fáraók sírjaiban találtak aszalt szilva maradványokat, és Svájcban a bronzkorból származó szilvamagok is előkerültek. A Kaszpi-tenger partjáról származó szilváról először Konfúciusz emlékezett meg i.e. 479-ben, az ókori idők Kínájában kedvelt élelmiszereket felsorakoztató írásában. Kínában nagyra tartották, ugyanis a tájon a szilva borul először virágba, melynek szépsége a kemény tél után nagy jelentőséggel bír. A szilvavirág egyébként a nőiesség, a szépség szimbóluma. Gyakran a szép asszonyok metaforájaként használatos. Rómával Pompeius Magnus, a hadvezér ismertette meg e gyümölcsöt. A termesztett változatok száma hamarosan elérte a háromszázat és eljutott a Földközi-tenger vidékére. Észak-Amerikába a XVII. században került. Hazánkban először egy 1231-es dokumentumban említik meg silwafa-ként. Latinul egy 1552-es oklevélen jelenik meg, una libra pruna besztercei, azaz egy font besztercei szilva formájában.
A világ második legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcse, csak az alma előzi meg. A legnagyobb szilvatermesztő országok az USA, Oroszország és Kína. A Földön közel 2000 szilvafajtát tartanak nyilván. Méretre, alakra, színre és ízre különböző szilvák találhatóak a világon. Ki hinné, hogy hazánkban a szilva a legelterjedtebb gyümölcs? Gyümölcsfa-állományunkból minden magyar állampolgárra két szilvafa jut. Valóban rengeteg a szilvafánk, ezek száma jelenleg az ország gyümölcsfáinak egynegyedét teszi ki.
A rózsafélék családjába tartozó szilva és a vele fajazonos ringló a mandulával, barackkal áll rokonságban, a csonthéjasok közé tartozik. Feltehetően a kökény és a cseresznyeszilva vad alakjainak kereszteződéséből jött létre, a kökény majdnem egész Európában vadon élő szilvaféle. Színét, formáját és ízét tekintve a legváltozatosabb gyümölcs. A gyümölcsök lehetnek egészen aprók (szilvásgombócba tökéletes) vagy fél öklömnyiek, húsa lehet sárgás, bordós árnyalatú, héja akár sötétlila vagy bordó, a ringlószilvának zöld vagy sárga, narancsos árnyalatú. Nyár elejétől ősz végéig terem, kezdődik a ringlóval, folytatódik a vörös szilvával, majd jön a gombócba való besztercei.
Beltartalom
100 g szilva 46 kcal és 11 g szénhidrátot tartalmaz, élelmi rostban gazdag, víztartalma magas (85%). A többi lédús gyümölcshöz hasonlóan zsír- és fehérjetartalma elenyésző, gazdag káliumban, kalciumban, magnéziumban, foszforban, tartalmaz B1-, B2-, és C-vitamint, és antioxidáns hatású vegyületeket. Növényi antioxidánsok közül antocián színanyagokat és flavonoidokat; rutint és quercetint tartalmaz jelentősebb mennyiségben. Ezeknek köszönhetően támogatja az immunrendszert, véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben, csökkenti bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Szorbit nevű cukoralkoholt tartalmaz, amely enyhe hashajtó hatású lehet az arra érzékenyeknél, ezért mennyiség tekintetében legyünk mértéktartóak a szilvával, szilvalekvárral, aszalt szilvával. Ugyanakkor pont természetes hashajtó hatása miatt fogyasztják sokan, akik székrekedéssel küzdenek.
Sokan gondolják, hogy a szilva “tilos”, ha fogyni szeretnénk, vagy szénhidrátanyagcsere-zavarral élünk (pl. diabetes, inzulin-rezisztencia). Ez természetesen nincs így, a szilva is tökéletesen beilleszthető a kapcsolódó étrendekbe:
- fogyaszthatjuk nyersen - kásánkba vagy rostdús keksz kíséretében tízóraira, uzsonnára
- szintén jó uzsonnamegoldás, a szilva pl. sajtkockákkal vagy dióval, mandulával
- ha szeretjük ezt az ízkombinációt, akkor készíthetünk belőle házi szilvás joghurtot is (persze mindenki legyen tekintettel az emésztőrendszere tűrőképességére)
- készíthetünk belőle hideg joghurtos krémlevest is, ha azonban ezt édesíteni szeretnénk, akkor bánjunk óvatosan a cukoralkohol alapú édesítőszerekkel, és inkább valami más megoldást válasszunk (legjobb talán, ha más, édes gyümölcsöt, pl. almát adunk a leveshez, és akkor külön édesíteni sem kell,
- készülhet belőle gyümölcskrém, adhatjuk gyümölcssalátákhoz, tehetjük smoothie-ba, turmixba,
- akárcsak az őszibarack, a szilva is jól grillezhető, fűszeres hús-/halételeink körete is lehet, de akár egy házi készítésű vaníliafagyit is feldobhatunk egy fahéjas, netán gyömbéres-chilis grillezett szilvával,
- fűszeres, intenzív ízű szilvachutney-t is készíthetünk, amivel ugyancsak a frissen sült hús, hal, sajt vagy tofuételeinket kísérhetjük,
- teljes kiőrlésű liszt vagy zabpehely-alapú tésztával készíthetünk szilvás lepényt vagy kevert süteményeket is.
Forrás: https://www.nosalty.hu/.../dieta-szilva-fogyas...
HOGYAN VÁSÁROLJUK ÉS TÁROLJUK?
Befőtt, kompót készítéséhez, sütemény díszítésére, rizottóhoz a félérett szilvát javasoljuk. Tároláskor pár nap alatt megpuhul, ám a cukortartalom már nem emelkedik. Friss fogyasztásra, lekvárfőzéshez érett szilvát vegyünk.
A legtöbb fajta héja enyhén viaszos: minél érintetlenebb ez az enyhén szürkés, puha bevonat, annál frissebb a szedés. A ráncosodott gyümölcs talán már 2-3 napot is töltött a rekeszben. Egységes külsejű, szokatlan foltoktól mentes szilvákat válasszunk. A viaszréteg jól elkülönül a penészgyeptől, amely a már elszíneződött, nagy tömegben együtt tárolt gyümölcsökön jelentkezhet.
Mosatlanul papírzacskóban a hűtőszekrényben 3-4 napig áll el. Csak fogyasztás előtt mossuk meg.
FELHASZNÁLÁS
Legegészségesebb nyersen, szobahőmérsékleten fogyasztva.
Finom a belőle készített vegyes vagy egynemű kompót és leves. Tortákba, muffinba, pitékbe, gyümölcskenyerekbe, édes kásába tehetjük nyersen, kompótként vagy pürésítve. Gyümölcssalátában remekül mutat. Érdekes ízhatást érünk el, ha kecskesajttal ízesítjük. Sós mártásként sültek kiváló kiegészítője. Nagy becsben tartják és tartották fokhagymával töltött, ízesített, savanyított formáját. Természetesen töltelék nélkül is kiváló savanya pecsenyéink kísérőjeként. A szilvából érdemes lekvárt készíteni. Sok helyen sütőben, tepsiben sütik - a cukrot nem látott – gyümölcsöt. Az igazán finom, buktába való masszív lekvárok ezekből a tepsikből kerülnek ki. És persze ne felejtsük el a szilvásgombócot! Hallgassák meg: https://www.youtube.com/watch?v=J3x8fTW5Htc
Jól fagyasztható és aszalható. Az aszalt szilva kitűnő rágcsálnivaló, de jól illik egyes húsételekhez is. Kezdetben a napon szárították, később aszalókat és kemencéket építettek. Az aszalt szilvában is megvan minden tápanyag, ami a friss szilvában, de töményebb mennyiségben, ezért mértékkel fogyasszuk.
Fűszerek közül a klasszikus nagy barátai a szilvának a fahéj, a szegfűszeg, de jó hozzá a szerecsendió, egy kicsit merész, de jó párosítás a rózsabors vagy a szegfűbors. Ha hús mellé kínáljuk, akkor zöldfűszerekkel is játszhatunk. Például egy egészen kevés kakukkfűvel meg lehet bolondítani egy kis szilvamártást.
Forrás: https://tudatosvasarlo.hu/mi-fan-terem-szilva/
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:wvs0Yve5n04J:elelmezes.hu/letoltesek/elelmezes-szaklap/323/+&cd=13&hl=hu&ct=clnk&gl=hu
https://www.mindmegette.hu/szilva-levestol-desszertig-46677/
Located in: gyümölcs
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.