Élelmiszereink A-Z

Dinnye

Egy kis dinnye-történelem:
A dinnyének két alapvető fajtája van. A piros dinnyék a görögdinnyék, a sárga húsúak a sárga- vagy cukordinnyék. A görögdinnye fajtáiról a köv. cikkben olvashat: https://tesco.hu/.../gorogdinnye-es-sargadinnye.../18721/.
A görögdinnye (Citrullus lanatus) a tökfélék vagy más néven kabakosok (Cucurbitaceae) családjába tartozik, így rokona a töknek, cukkininek és uborkának is. Sokan gyümölcsnek tartják, de termesztéstechnikailag zöldségnek számít. A dinnye édes íze azonban nem arra utal, hogy ez a lédús termés nem gyümölcs. Így a dinnye a paradicsomhoz hasonlóan megtéveszt bennünket, ami gyümölcs, de zöldségként esszük. És bizony, nem Görögországból származik, a görögöknek annyi közük van a görögdinnyéhez, mint a kanárinak a Kanári-szigetekhez! Valószínűsíthető, hogy a Kalahári sivatagból származik, ahol rengeteg található belőle, és szabadon nő. A legkorábbi feljegyzett görögdinnyeszüret nagyjából 5000 évvel ezelőtt a dinasztikus Egyiptomban történt, hieroglifával is megörökítették. A növényt gyakran helyezték fáraók sírkamrájába élelemként a túlvilágra. A 10. században már termesztették Kínában, mely a világ legjelentősebb görögdinnye termesztője ma is. A 16. században mór hódítók hozták be Európába. A magyar dinnyetermesztés a XVII. században kezdődött, a hatvan-gyöngyösi síkon kialakult egy legendás termőterület: ez a hevesi, illetve közismert nevén a csányi dinynye hazája. Nevének eredetéről több alternatíva is van- https://nagybani.hu/.../document.../12/dinnye-1528471560.pdf. Érdekesség, hogy régi magyar írók és költők műveikben is megemlítik, például Mikszáth Kálmán Az első dinnyék című novellájában.
A görögdinnye és az egészség
Bőséges folyadéktartalma az egyik legfinomabb szomjoltó a kánikulában -víztartalma 90 %. Remekül hidratál, de jó vízhajtó is egyben.
Energiatartalma alacsony, 30 Kcal/100g.
Cukortartalma 6,5 gramm/100g, fruktóz és glükóz. Glikémiás indexe 70-90%. Szénhidrát- anyagcsere zavaroknál -mint a diabétesz és inzulinrezisztencia- sem kell lemondani róla, de fontos hogy mikor, mennyit és mivel fogyasztjuk. Például az ebéd befejező fogásaként vagy uzsonnára fehérjével vagy egészséges zsiradékkal együtt esszük, mint egy fetasajtos, görögös dinnyesaláta, 10-20 dkg mennyiségben.
Magas kálium- és magnéziumtartalma miatt vértisztító hatású gyümölcsnek is szokták nevezni, mert a sok vízzel átmossa az ereket, jót tesz az érfalak rugalmasságának és a szervezet hidratáltságának, ami pedig a vese működését segíti.
B6-vitamint is tartalmaz, mely fontos enzime több anyagcserefolyamatnak, és hozzájárul az optimális agyműködéshez és az idegrendszer egészségéhez is.
A görögdinnye piros színét a likopin nevű antioxidáns adja, ami számos szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegség megelőzésében is fontos szerepet játszik.
Rostanyagai szabályozzák a székletürítést.
A görögdinnyében érlazító és vízhajtó hatású citrullin nevű nem esszenciális bizonyos aminosav is található, ami a szervezetünkön belüli átalakulás során keletkező arginin által kedvezően hat a szív és az erek, valamint az immunrendszer egészségére.
Az arginin másik fontos hatása, hogy emeli a vérben az érfal ellazulását okozó nitrogén-monoxid szintjét, emiatt lényegében afrodiziákumként és potencianövelőként is hat.
!!! Fogyasztása körültekintést igényel bizonyos vesebetegségekben (például veseelégtelenség, glomerulonefritisz, nefrózis szindróma), amikor a napi folyadék- és káliumfogyasztás korlátozott. Valamint akik a parlagfűre allergiások, a lehetséges keresztallergia miatt inkább kerüljék, vagy csak fokozott óvatossággal fogyasszák a görögdinnyét.
Összegezve: A dinnye felfrissít és megnyugtat is egyben, elűzi a szomjúságot és az éhséget.
A dinnye minden része felhasználható- húsban, héjban orvosság
A húsát általában hidegen, nyersen fogyasztjuk. Készíthetünk belőle turmixot, smoothiet, és levest, sorbet-t, sültek mellé pedig kiváló salátát, például fetasajttal, lilahagymával, vagy más gyümölcsökkel gyümölcssalátát. Grillezhetjük is. Bólékba, koktélokba is kiváló, főleg ha a gyümölcsbe - darabolás előtt - injekciós tűvel óvatosan rumot vagy vodkát juttatunk.
Egyes kultúrákban a héjának van nagy kultusza. A kínaiak a héját zöldségként wokban sütik meg fokhagymával, újhagymával, de ragut is készítenek belőle. Savanyítani is szokták a dinnyehéjat, vagy cukorszirupban tartósítják, hogy télen süteményekhez adják. Ez már nálunk is szokássá válik, sőt kandírozzák, befőttet, lekvárt főznek belőle. Önnel is előfordult már, hogy mikor felvágta a dinnyét, kiderült, hogy a piros belseje helyett halovány színű, éretlen gyümölcsöt vett nem kevés pénzért? Ne bosszankodjon, és főleg, ne dobja ki a dinnyét, mert isteni savanyúság készíthető belőle.
A tökmaghoz hasonlóan a dinnyemag gazdag esszenciális aminosavakban, bőven van benne a B-vitamincsaládból, cinkből, vasból, valamint telítetlen zsírsavakból is, csak a kemény héjból ezek nem jutnak be az emésztőrendszerbe. A hasznosuláshoz rágjuk össze a magot, vagy kipiszkálás után ne dobjuk ki, hanem a napon megszárítva mozsárban törjük össze vagy őröljük meg. Rágcsálnivalót szárítás, sütés és fűszerezés után nyerhetünk belőle. A dinnyemag teaként vese- és cukorbetegeknek segíthet, de van, ahol olajat is sajtolnak belőle. Csíráztatással is a szervezetünk számára jól hasznosuló formába kerülnek a mag belsejében lévő „kincsek”!- https://ripost.hu/.../enni-vagy-nem-enni-mi-az-igazsag-a.../
És hogy jön ide Lőrinc?
A nyáreleji hideg miatt az idei dinnyeszezon kicsit késett, de valószínűleg tovább is tart majd. Meddig? A dinnyére vonatkozó óvintézkedéseket a 2. (szeptember 5-i) Lőrinc nap után érdemes betartani, bár az is tény, hogy a korszerűbb fajtáknak és technológiáknak köszönhetően legalább egy hónappal hosszabb lett a dinnyeszezon és szeptember végéig jó minőségű gyümölcshöz juthat, akinek telik rá.

Mire figyeljünk a vásárlásnál?
Már nálunk is beindult a dinnyeszezon, jó minőségű magyar dinnyét lehet kapni sok helyen, van olyan nagy áruházlánc is, amely kizárólag magyar termesztésű dinnyéket árul. Magyarországon jelenleg 4000-4200 hektáron termesztik a görögdinnyét, ebből Békés megyében 1600-1800 hektáron.
A görögdinnye vásárlásakor mindig van az emberben egy kicsi bizonytalanság, vajon érett, jó ízű lesz-e? Mivel a görögdinnyét a gyümölcsök többségéhez hasonlóan biológiai érettségben fogyasztjuk, ezért az érettségi állapotra kóstolás nélkül is következtetni lehet bizonyos jelekből. Árulkodó lehet a dinnye kocsánya, hiszen az érett gyümölcs már készen van, az anyanövényre már egyre kevésbé van szüksége, ezért a kocsány kezd száradni, barnulni (a fán termő gyümölcsök ugyebár lepottyannak). Az erős, friss, zöld kocsányú dinnye valószínűleg még nem érte el a teljes érettséget. A csíkos héjú fajtáknál érdemes a színre is figyelni, ugyanis a világosabb csíkoknál megjelenő halvány vajszín az érett állapotot jelzi. Az ütögetésre jelentkező kongó hang nem jelenti feltétlenül azt, hogy a dinnye érett, sokszor csupán azt jelzi, hogy a dinnye belseje nincs megszakadva, magas a víztartalma. Ez a „technika” inkább a szezon végén lesz érdekes, amikor már a túlérett, belül löttyedt dinnyék kiszűrése a feladat.
Az sem mindegy, milyen körülmények között tárolt dinnyét vásárolunk. A görögdinnye frissen szedve a legfinomabb, ezért fontos, hogy betakarítás után mielőbb a vásárlókhoz jusson. Bár látszólag jól bírja a tárolást, helytelen az a gyakorlat, amikor kánikulában a tűző napon (ahol akár 45-50 fokra is felmelegedhet) nagy halomba rakva árulják a dinnyét. Ha túl nagy a kupac, az alul lévő dinnyék bizony megnyomódhatnak, amitől romlásnak indul a termék, különösen a vékonyabb héjú fajták. Mivel a gondatlan tárolás nem kedvez az ízek megőrzésének, az ilyen helyeket tanácsos elkerülni.
!!!!! Nagyon figyeljünk oda a higiéniai körülményekre, ha felezett dinnyét vásárolnánk! Csak olyan helyen vegyünk fél dinnyét, ahol az eladó tud kezet mosni, tisztán tartja a kést és az asztalt, valamint gondosan lefóliázza a dinnyefeleket. https://portal.nebih.gov.hu/-/mikor-erett-a-gorogdinnye?
A görögdinnyét hűtőben kell tárolni, mert szobahőmérsékleten gyorsan megromlik. A megkezdett görögdinnye friss marad, ha fóliával letakarjuk. Felvágás vagy a hűtőbe tétel előtt mi is mindenképpen mossuk meg alaposan a dinnye héját, mert komoly fertőzést kaphatunk!
Mire figyeljünk még? https://maradeknelkul.hu/.../vedd-szamba-a-gorogdinnyet/...
És végül egy összefoglaló videó: Minden, amit a görögdinnyéről érdemes tudni –DIETREND: https://www.youtube.com/watch?v=2b6GCf68r3o

Források:
https://www.travelo.hu/.../20190713-minden-amit-a...
https://www.mindmegette.hu/a-gorogdinnye-39894/
Located in: gyümölcs
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.