Élelmiszereink A-Z

Rizs

A rizs a világ második legfontosabb gabonája, az emberiség 60 százalékának fő tápláléka. 2017-ben nagyjából 482 millió tonna hántolt rizst állítottak elő világszerte. Fél Ázsia ezt termeszti, és ezt is eszi – a világ rizskészletének 90%-át Ázsia produkálja. Európában is termesztenek rizst. A legnagyobb európai termesztők a mediterrán országok: az EU-s rizs 80%-a Olaszországban, elsősorban a Pó-síkságon és Spanyolországban, nagyrészt Andalúzia és Estremadura tartományban terem. További 12%-ot Görögország és Portugália, a maradékot, Franciaország, Bulgária és Magyarország adja. A rizs Magyarországon is régóta ismert és kedvelt étel, a 16. században törökök honosították meg hazánkban. 1950-1970 között közel 50 ezer hektáron folyt rizstermesztés Magyarországon, 1970-től viszont már folyamatosan csökkent a vetésterület. A legnagyobb hazai rizstermesztő és feldolgozó a Nagykun 2000 Zrt., a Nagykunságon 1530 hektáron termeszt rizst. A hazai termés 40%-át, 3500–4500 tonna árurizst állít elő, amit a Magyarországon mások által termesztett rizzsel együtt, saját hántoló üzemeikben Kisújszálláson és Mezőberényben dolgoznak fel. A magyarok átlagos fogyasztása fejenként 4, maximum 4,5 kilogramm, vagyis összesen évente nagyjából 40 ezer tonna rizs fogy Magyarországon – ezzel a mennyiséggel a kevés rizst evők közé tartozunk a kontinensen. Annak ellenére, hogy a nyugati kultúrákban a távol-keleti konyhák térhódításával, valamint a gluténérzékenység miatt is egyre nő a rizs népszerűsége, Magyarországon csak minimálisan nő a fogyasztás. Az európaiak rizsfogyasztása dél felé nő: míg egy spanyol vagy olasz évi 6-18 kg-ot, egy északi csak 3,5-5,5 kg rizst eszik meg évente.
Érdekességek a rizsről:
1. A rizs (Oryza sativa) a pázsitfűfélék családjába tartozik, két alfaja van, a rövid szemű japonica és a hosszú szemű indica. Magyarországon a japonica-fajtákat termesztik, amelyek viszonylag rövid idő alatt (100-120 nap) beérnek, jól tűrik a hideget és ellenállóak a főbb kártevőkkel és betegségekkel szemben. Létezik még a Nyugat- és Közép-Afrikában termesztett afrikai rizs (Oryza glaberrima) is. Az észak-amerikai vadrizs (Zizania aquatica) egynyári vízinövény, amely rendszertanilag nem Oryza nemzetségbeli rizsfaj.
2.A rizs bugája 100–150 rizsszemet tartalmaz, amelynek színe lehet fehér, barna, sárga, vörös vagy lila. A tisztított, valamint a szemméret és a szemforma szerint osztályozott rizst először hántolják, azaz eltávolítják a pelyvás maghéjat. Így keletkezik a barna rizs. A következő lépésben a hántolt szemekről fokozatos csiszolással eltávolítják az ezüsthártyát és a rizscsírát. Az ezüsthártya eltávolítását különböző mértékű csiszolással végzik az előállítandó késztermék minőségének függvényében. A tetszetős szemformájú, üvegesen áttetsző, legnagyobb csiszolási fokozatú és minimális törtszemtartalmú rizst fényezhetik. A késztermékeket a csiszolás mértéke és a törtszemtartalom mennyisége, valamint jellege alapján különböztetik meg.
3.A feldolgozás során folyamatosan osztályoznak: az „A” rizs olyan, hántolt rizs, amelynek a hossza legalább háromnegyede a teljes szem hosszának, míg a „B” rizs csak fél vagy háromnegyed szemeket tartalmaz. A maradék rizstöretet vagy törkölyrizst a takarmányozásban és a sörgyártásban használják fel. A rizsliszt kirostált melléktermék, amelyet élelmiszerként és arcpúderként hasznosítanak. Az előfőzött rizst még a hántolás előtt áztatják és gőzölik, majd a kiszárított szemeket hántolják. A rövid szemű rizs hossza átlagosan 5,5 mm, a közepes szemű rizs 6,6 mm, míg a hosszú szemű rizs 7-8 mm.
4.Világszerte egyre népszerűbbek az aromás rizsfajták, így a Himalája lábainál termesztett, hosszú szemű, illatos, pergős basmati rizs, amely igen drága. A jázmin rizs Thaiföldről származik, jellemzője a jázminra emlékeztető illat és a hosszú, egymáshoz tapadó rizsszemek. A rizottó készítéséhez ragacsos fajták szükségesek, legyenek rövid vagy közepes szeműek, mint az egyik legismertebb arborio rizs. Valamennyi említett rizsnek létezik barna változata is.
5.Az indiánok kedvenc eledele volt a diós ízű vadrizs, más néven indián rizs, fekete rizs, amelynek fogyasztását a gluténmentes diétában nem javasolják, mivel a betakarítás során szennyeződhet, azaz más gabonákkal érintkezhet. Az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália mellett hazánkban is termesztik Préri néven a Nagykunságban és a Körösök völgyében található rizstelepeken. A vadrizst legtöbbször fehér rizzsel keverve hozzák forgalomba.
6.A hántolt, fényezett, fehér rizs 100 grammjának energiatartalma 353 kcal, s 7,4 g fehérje, 0,6 g zsír, 77,5 g szénhidrát és 4,6 g élelmi rost van benne. Vitaminok közül számottevő a B1-, B2-, B3-, B5- és B6-tartalma, míg az ásványi anyagok közül foszfor, kalcium, kálium, magnézium, nátrium, cink, króm, mangán, nikkel, réz és vas van benne. Közismert, hogy táplálkozás-élettani szempontból a barna rizs értékesebb, mint a fehér rizs. Az Egyesült Államokban a fehér rizs nagy részéhez a csomagolás előtt tiamint, niacint, folsavat és vasat adnak. A rizs glikémiás indexe függ a rizs fajtájától; kétszázharmincöt-féle rizs vizsgálatakor a glikémiás index 48 és 92 között változott.
7.A rizs felhasználása igen sokrétű. Például a puffasztott rizs kitűnő kisétkezésekre, az enyhén édeskés ízű rizstej megfelelő a tehéntej helyettesítésére, míg a fehér vagy a barna rizsliszt a búzaliszt egyik alternatívája. Gluténmentes étrend esetén a csomagoláson ellenőrizendő, hogy a gyártó szavatolja-e a termék gluténmentességét. Az ázsiai gasztronómia meghatározó eleme a rizs mellett a rizstészta és a rizsecet, de léteznek alkoholos italok is, amilyen például a japán szaké. A rizsszalmát keleten matracok töltőanyagaként, tatamiszőnyeghez, zsákok, kalapok és kosarak készítésére, valamint a papíriparban is felhasználják. Érdekesség, hogy többféle méretben kapható rizsformájú, olasz tészta is. A rizs a termékenység jelképe, így esküvőkön az ifjú párt sokfelé rizzsel szórják meg.
8.A rizs a világnépesség felének fő táplálékforrása. Számos országban a napi energiafelvétel 40–80%-át rizsből fedezik, emiatt ezekben az országokban az egyoldalú táplálkozás következtében bizonyos mikrotápanyagok (A-vitamin, vas, cink) hiánya nagyon jelentős probléma. Ezen kíván változtatni a Fülöp-szigeteken található Nemzetközi Rizskutató Intézet egyik új nemesítése, a genetikailag módosított, béta-karotint tartalmazó aranyrizs. Az intézet a nemesítésen túl egy génbankot is működtet, amelyben több mint száztizenhétezer rizsfajtát őriznek.
Forrás: Új Diéta magazin XXII. évfolyam, 5. szám
http://mdosz.hu/.../uploads/2016/03/ud_2013_5_final.pdf
Igen, valaki vagy szereti a rizst, vagy nem, illetve szeretheti pergősen, vagy kissé szétfőzve. Ha eddig nem lelkesedtünk érte, jó ha tudjuk, hogy több fajtája is van, és széleskörűen felhasználható. Hazánkban kapható rizsfajtákról és felhasználási területükről: https://www.travelo.hu/.../20190205-rizsbol-mikor...
KINEK MELYIK FAJTA AJÁNLOTT
A hagyományos fehér rizst hántolás után koptatják, így rost-, és vitamin-, ásványianyagtartalma alacsonyabb lesz. Könnyebben (az emésztőrendszert kímélve) felszívódik, gyorsabb vércukoremelő hatást okoz. Kímélő, rostszegény diétáknál, vagy ahol gyors energiához, szénhidráthoz akarjuk juttatni szervezetünket, nagyon előnyös. Fontos tényező a főzés mértéke is. Minél jobban szétfőzzük, annál gyorsabb a folyamat, ezért bizonyos betegségekben (cukorbetegség, inzulinrezisztencia, elhízás) nem lesz előnyös a rizs túlfőzése. A folyamat zöldségek és fehérjék, jó minőségű zsiradék együttfogyasztásával lassítható. Vannak olyan rizsfajták is, melyek összetételüknél-keményítő típus fogva jobban szétfőnek, ragacsossá vállnak, ezt használjuk ki bizonyos ételek elkészítésénél, mint sushi, rizottó. Így ezek is gyorsabb vércukoremelkedéssel járnak. És vannak a pergősebb változatok, mint a jázmin-, és a basmati rizs, melyek lassabban felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, bár ezek vércukoremelő hatása is különböző. A barnarizs magasabb rosttartalmánál fogva lassabban emeli meg a vércukorszintet, tehát előnyös választás szénhidrátanyagcsere betegségeknél. De ne felejtsük el! A lassabb felszívódásúból is csak adott mennyiség-adag fogyasztható, és a gyorsabb felszívódásúból is készíthetünk olyan ételt, amely már beilleszthető ezen betegségek étrendjébe is. Két oldal a témában: https://www.nosalty.hu/.../basmati-rizs-nepszerusege... , https://www.nosalty.hu/.../buza-rozs-arpa-rizs-dieta-fogyas
ALLERGIÁSOK, FIGYELEM!
„Jó hír, hogy a rizs valójában egy hipoallergén étel, vagyis a fehérjeösszetétele nem okoz allergiás reakciót, így a legtöbb diétában is bátran alkalmazható. A rizsből készült növényi ital (nem tej) a tejcukor-érzékenyek és tejfehérje-allergiások étrendjében valamelyest helyettesítheti a tehéntejet, bár azzal nem teljesen egyenértékű a beltartalmát tekintve - még kalciummal dúsítva sem -, de a tejre emlékeztető színe, állaga révén megadhatja a tejes italok, ételek fogyasztásának legalább az illúzióját.”/ Schmidt Judit dietetikus/
MIÉRT VÁLASSZUNK MAGYAR RIZST
A távolról jövő rizs esetében nem ismerjük a termesztés során felhasznált vegyszerek, hozamfokozók összetételét, sem a tárolási, feldolgozási, sem a szállítási körülményeket. A magyar vállalkozásnál saját maguk állítják elő a vetőmagot, termesztik a rizst, az aratás után náluk történik a rizs szárítása, tisztítása és tárolása. A cég különös odafigyel arra, hogy feldolgozó üzemükben kizárólag rizzsel dolgozzanak, ezért termékük megbízhatóan gluténmentes. És ami fenntarthatósági szempontból sem mellékes, az áru helyi termék, nem járja be a fél világot, és frissen kerül a hazai polcokra. Forrás: https://tudatosvasarlo.hu/rizs-kisokos/...
FELHASZNÁLÁSA
Ahogy említettem, a rizst sokféleképp használhatjuk a konyhában. Főzhetjük, párolhatjuk, sőt gőzölhetjük, már lehet kapni speciális bambusz gőzölőt. Lehet önálló étel, lehet összetevő, pl. töltőanyag, ehetjük főétkezésre, de akár kisétkezésként is, lehet sós, lehet édes. A lényeg, törekedjünk rá, hogy minden étkezésnél legyen mellette/vele minimum 1 adag (10 dkg) zöldségféle vagy gyümölcs, akár egybe főzve-sütve, akár salátaként, savanyúságként. A fenntarthatóságot szem előtt tartva hús, de akár tejtermék vagy tojás nélkül is készíthetünk teljesértékű ételt, zöldségekkel, hüvelyesekkel, magvakkal kombinálva. Ha pedig nem fogyna el az utolsó szemig, maradék nélkül jegyében készítsünk belőle, vele rakott, töltött ételt, tojásos reggelit vagy vacsorát, kínai zöldséges rizst, lehet levesbetét, rizsgombóc, tejberizs vagy rizskoch, vészmegoldásként fagyasszuk le. További ötletek: https://maradeknelkul.hu/.../atok-vagy-aldas-a-maradek.../
ELŐKÉSZÍTÉS
Mossuk át mindig a rizst! Szűrőben tartsuk a csap alá, és mossuk mindaddig, amíg átlátszóan tiszta marad a víz. Ezzel megszabadítjuk a szemeket barnás, kérges héjuk apró, foltos maradványaitól, eltávolítjuk a káros anyagokat, továbbá kevésbé zsíros rizsszemeket kapunk, az összeragadásért felelős keményítőt lemossuk. Így már nem kell tartanunk, hogy túlfőjön és összeragadjon, csak ha mi úgy akarjuk. Áztatni csak bizony fajtákat, és bizonyos recepteknél kell.
MEDDIG TÁROLHATJUK?
https://eteltcsakokosan.hu/meddig-tarolhatjuk-a.../
Önöknek mindig sikerül jól elkészíteni a rizst? Bevallom, nekem többnyire sikerül, bár vettem már olyan fajtát, amivel meggyűlt a bajom, de azért megettük. Már szerintem többször leírtam, hogy én spórolok a vízzel, semmit sem szeretek kiönteni, így inkább szárazon átmelegítem a rizst, majd adok hozzá pici olívaolajat, és felöntöm annyi hideg vízzel, hogy bőven ellepje. Lefedve hagyom főni, néha átkeverem, ha bizonytalan vagyok, megkóstolom. Igazából a rizsszem formájából már látja a tapasztalt szem, hogy jó-e már, megfőtt-e. Múltkor a boltban nézelődve szemem a rizottó rizs elnevezésre esett, és bár nem volt olcsó, gondoltam kipróbálom, mert párom nagyon szereti, de eddig sima rizsből készítettem. Elolvastam a használati útmutatást, és belevágtam. Jó lett, de nem láttam a különbséget. Aztán utána olvastam. Hát bizony nagyon le volt egyszerűsítve a csomagoláson a leírás. Mellékelek majd oldalakat, de tudják, hogy mi a fontos: jó fajta rizottó rizs, fehérbor, alaplé, nem víz, amelyet adagonként, folyamatában többször adunk a rizshez, folyamatos keverés közben. Az utolsó vajas (esetleg sajtos) pihentetést nem szabad kihagyni, ettől lesz igazán selymes, krémes az étel. https://www.mindmegette.hu/a-rizotto-titka-42273/ és https://videkize.hu/.../mi-legyen-a-rizsbol-rizotto-vagy.../
Located in: gabonák
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.