Élelmiszereink A-Z

Karfiol

A karfiol, avagy kelvirág a vadkáposzta egy termesztett változata, nevezik még virágkelnek, virágos kelnek és olasz kelnek is. A Brassica, a káposztafélék családjának névadó nemzetségének egy faja. Az Eurázsiában fogyasztott zöldségfélék 20-40 %-a valamilyen Brassica-faj. Egynyári növény. Húsosan megvastagodott fehér virágait lapátszerű zöld levelek veszik körül. A keresztes virágúak családjába tartozó közismert zöldség megérdemli, hogy rendszeresen szerepeljen az étlapunkon, mivel igen fontos tápanyagokat tartalmaz, beleértve vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat és egyéb fitokemikáliákat.



Alacsony kalória-, valamint magas rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalma miatt jól beilleszthető a fogyókúrázók, cukorbetegek étrendjébe is. 10 dkg karfiol mindössze 25 kcal-t, 4 gramm összetett szénhidrátot, 0,1 gramm zsírt, valamint fehérjéből 2 grammot, értékes rostból pedig 2,5 grammot tartalmaz. Rosttartalma jótékony hatással van a vércukor-, illetve a koleszterinszintre, fogyasztása hozzájárul a teltségérzet kialakításához, és késlelteti az éhségérzet kialakulását, ezenkívül segíti az emésztést.

Értékes vitaminjai és ásványi anyagai közül kiemelendő a C- és a K-vitamin, illetve a folsav. 10 dkg karfiol fogyasztásával fedezhetjük a napi C-vitamin szükségletünk 77%-át; a K-vitamin szükséglet 20%-át, valamint a folsav-szükségletünk 14%-át. Ezek mellett gazdag többféle B-vitaminban, magnéziumban, mangánban, valamint foszforban.

A karfiolban található kolin – amely a B-vitaminok közé tartozik – serkenti az agyműködést, javítja a memóriát, mérsékelheti a korral járó memóriacsökkenést; hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez; valamint védi a májat és az érrendszert.

A mangán – bár szervezetünknek csak igen kis mennyiségben van rá szüksége – fontos antioxidáns, szerepet játszik a rosszindulatú daganatos megbetegedések kialakulásának megakadályozásában; szükséges egyes hormonok (különösen a pajzsmirigy és a nemi hormonok) előállításához, a szénhidrát- és a fehérje-anyagcsere megfelelő lezajlásához, valamint a DNS és az RNS képződéséhez.

A foszfor a második legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a szervezetünkben. Szükséges a csontok és a fogak egészséges felépítéséhez, a normális idegműködéshez, a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcseréhez, a fehérjeszintézishez, valamint az enzimek működéséhez. Érdekes tény, hogy szervezetünk a tartalékenergia egy részét foszforvegyületek formájában raktározza.

A karfiolban található biológiailag aktív, kéntartalmú vegyület a szulforafán, amely hozzájárul a szív-érrendszer egészségéhez (javítja a vérnyomást és a vese funkciókat is), valamint véd a különböző daganatos megbetegedések (pl. máj, vastagbél, prosztata, emlő) kialakulása ellen. A karfiolban megtalálható izocianátok is rákellenes hatásúak. A karfiol a kurkuma hatóanyagával, a kurkuminnal együtt segíthet megelőzni és kezelni a prosztatarákot. A szulforafán ezenkívül védi a szem érzékeny szöveteit az oxidatív stressztől, ami vakságot, makuladegenerációt, valamint szürkehályog kialakulását eredményezheti.

A karfiol gazdagon tartalmaz gyulladáscsökkentő tápanyagokat, s a fogyasztása ezért fontos a gyulladások kontrolálásában. Ilyen vegyület az indol-3-karbinol, vagy I3C, amely genetikai szinten segít megelőzni a gyulladásos válaszokat, azaz már a szervezet működésének alapszintjén fejti ki hatását. Jótékonyan befolyásolhatja az ösztrogén és tesztoszteron metabolizmusát, segít a hormonális egyensúly helyreállításában.

Antioxidánsok tárháza: a karfiolban rengeteg az antioxidáns, tele van C-vitaminnal, béta-karotinnal, kaempferollal, kvercetinnel, rutinnal, fahéjsavval, és még sok mással. Az antioxidánsok így természetes úton biztosíthatják, hogy a sejtek megfelelően védekezhessenek a reaktív oxigéngyökök (ROS) támadása ellen. Mindaddig, amíg ezekhez a fontos mikrotápanyagokhoz hozzájut a szervezet, addig képes lesz jobban ellenállni az öregedésnek, amelyet a mindennapi szennyezőanyagok, a krónikusstressz, stb. okoznak. Ha nincs megfelelő mennyiségű antioxidáns, amely segít legyőzni a szabad gyököket, akkor megnőhet az úgynevezett oxidatív stressz kockázata, ami gyorsított szöveti és szervi károsodásokat okozhat.

A fentebb említett értékes összetevők támogatják a szervezetet a méregtelenítésben is.

A karfiol egyik legnagyobb előnye az extrém sokoldalúság. Akár nyersen is fogyasztható salátákban vagy savanyúságként, fermentálhatjuk, de számos módon elkészíthető: főzve, párolva, egészben sütve, rántva, rakottan, csőbensütve, levesben, fasírtban, vagy a burgonyapüré részeként. Készíthetünk belőle karfiolrizst vagy pizzalapot, krémet vagy „sajtot”.
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.