Élelmiszereink A-Z

Mák

A mák őshazája Perzsia és a Földközi-tenger keleti partvidéke. I.e. mintegy 4000 évvel a sumérok az „öröm növényeként” emlegették.(rózsaszín gyertya-öröm) Az egyiptomiak pedig már ismerték a kövek között megtört mák ízesítő szerepét is, tésztába keverték vagy a tésztát behintették vele. A síró gyermekek megnyugtatására száraz máktokból készített főzetet használtak. Az ókori görögöknél a máknak mágikus tulajdonságokkal felruházott szerepe volt a gyógyításban, valamint a vallási szertartásokban. Gyakran ábrázolták Isteneiket mákgubóval. A mákból nyert morfin is a görög mitológia egyik ismert alakja, Morpheusz után kapta a nevét. A görögök mellett a rómaiak is ismerték fájdalomcsillapító, nyugtató tulajdonságait, valamint bódító hatását. Az indiai orvoslás köhögéscsillapítóként, hasmenés, vérszegénység, és láz ellen, valamint nyugtató és bódító hatását használta. Mi magyarok valószínűleg a szláv népek révén ismertük meg a középkorban. Népi hitvilágunkban a máknak rontáselhárító szerepe volt, de magvaihoz bőség- és termékenységi hiedelmek is kapcsolódtak. A magyar népi orvoslásban is nyugtató hatását alkalmazták gyermekek, bélhurut és kólika esetében. Emellett javasolták hurutoldónak, bél- és fejfájás, álmatlanság, magasvérnyomás ellen. Mint később kiderült, ezek a hatások a máktokban jelenlévő alkaloidoknak köszönhetők, mint a morfin, kodein és papaverin - amelyek gyógyszerek alapanyagaiként is szolgálnak-,de csak nagyon kis mennyiségben (0,3–0,5%). A máktokban lévő tejnedvből állították elő az ópiumot, majd abból a morfint. Míg egy magyar gyógyszerész, Kabay János, feleségével, a vegyész Kelp Ilonával, az 1920-as években felfedezte, hogy az addig mezőgazdasági hulladéknak tartott, érett, száraz mákgubóból morfin és más alkaloidok állíthatók elő. Mégpedig sokkal olcsóbban, mintha ópiumból nyernék. Azóta őt tartják a morfiumgyártás atyjának, és az ő módszerét használják szerte a világon! A morfin a legerősebb központi fájdalomcsillapítók egyike, a kodeint köhögéscsillapítóként használják, a papaverin simaizomgörcsoldó szer, melyet pl. gyomor- és bélgörcsöknél, az epehólyag görcsös állapotában, vesekőrohamoknál és menstruációs görcsöknél használnak.
Az étkezésre szolgáló mákszemben a nyugtató, altató hatásért felelő alkaloidok gyakorlatilag nincsenek jelen, így sem az ételhez adott mákban, sem a mákból kivont olajba nem kerül ilyen hatóanyag. Élsportolók esetébe azonban ez a „nyomokban (!) tartalmazhatnak” morfium és kodein opiát-alkaloidokat, potenciális kockázatot jelent ezeknek a vegyületeknek a hamis pozitív gyógyszertesztjeiben. Bár ez a jelenség tényleg ritka, mégis jobban teszik a sportolók, ha a mákos ételek fogyasztását mellőzik 3-4 nappal a versenyek kezdete előtt, egészen a versenyek végéig, elkerülendő a felesleges problémákat, amelyek a tesztelés során felmerülhetnek.
Mit rejt a mákszem?
100 gramm mák 520-540 kcal energiatartalommal rendelkezik, és beltartalmát tekintve igen értékes élelmiszer. Kitűnő összetett szénhidrát-, növényi fehérje-, élelmirost-, és esszenciális zsírsavforrás. Magja 18% fehérjét, 28 % szénhidrátot, 42% olajat, és 10,8 g rostot tartalmaz. Kedvező telítetlen zsírsav összetétele, ezen belül a magas linolsav (omega-6) arány. Ennek köszönhetően könnyen avasodik, így a kibontott mákot minél hamarabb használjuk fel, felbontás után a hűtőben tároljuk, a zacskót jól lezárva. Magas rosttartalma nagy segítség szorulás, székrekedés esetén, így hozzájárul a bél, az emésztőrendszer egészségének fenntartásához. Emellett gazdag káliumban (700 mg/100 g), kalciumban (1438 mg/100 g), foszforban (870 mg/100g), magnéziumban (333 mg/100 g), cinkben (8,1 mg/100 g), vasban (9,8 mg/100 g), rézben (1 mg/100 g) és mangánban (12 mg/100 g). Tartalmaz még E-, B1-, B5-, B6-vitaminokat, niacint (B3 vitamin), növényi szterolokat, és fitonutrienseket. Mindezeknek köszönhetően a mák rendszeres fogyasztása a legtöbb krónikus betegség megelőzésében fontos szerepet játszik. Ilyenek a szív-, és érrendszeri megbetegedések, a daganatos betegségek, a csontritkulás, a cukorbetegség.
A mákszemek önmagukban nem emészthetőek, a belső tartalom felszívódásához a magokat meg kell őrölni, darálni. Ha a finomra őrölt mákot rendszeresen fogyasztjuk, a benne lévő ásványi anyagokból minden bizonnyal jelentős mennyiség szívódik fel, bár a bennük található rostok és fitinsavak miatt nem tudnak kellőképpen hasznosulni.
A mákolajjal kicsit más a helyzet, az olaj sajtolásakor ugyanis ezen anyagokból csak az kerül át, ami zsíroldékony. A zsírban oldódó vitaminok (pl. E-vitamin) valóban átjutnak az olajba, de az aminosavak, ásványi anyagok és vízben oldódó vitaminok nem. Így aztán a magolajok nem tartalmaznak sem ásványi anyagokat, sem vízben oldódó vitaminokat. A mákolaj kalcium-tartalma tehát egyenlő a nullával. Csak hidegen és kis mennyiségben használjuk.
Fogyasszuk rendszeresen, ne csak karácsonykor. Nem kell nagy mennyiségben, mert jelentős az energia-, és zsírtartalma, cukorbetegeknek szénhidráttartalmával is számolni kell. Egészben inkább csak díszítésre használjuk, megszórhatjuk vele házi péksüteményeinket, édes desszertjeinket. Bizonyos emésztőszervi betegségekben fogyasztása nem ajánlott magas zsír-, és rosttartalma, valamint dugóképző hatása miatt. Darált formában nem csak töltelékként használhatjuk, hanem a tészta alapanyaga/összetevője is lehet, így már könnyebben emészthető. Lisztjét gluténmentes étrendben alkalmazzák, remek rostforrás.
Located in: gyümölcs
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.