Élelmiszereink A-Z

Fekete retek

A fekete retek valószínűleg Ázsiából származik, az ókori egyiptomiak a magjából olajat is készítettek, sőt állítólag retekkel etették a piramisépítőket, hogy bírják a strapát. A népi gyógyászatban sós levét a szeplők elmulasztására használták, de fekete retket etettek a beteggel a középkorban pestis és tüdőbaj ellen, ha álmatlanságban szenvedett, csúz gyötörte, vagy ha netán skorpió csípte meg a kedves pácienst. Kínában a mai napig 30 kiló az egy főre jutó évi fogyasztás, ez nálunk nem éri el a 2 kilót, pedig Európába valószínűleg már a római birodalom (császárság) idején megérkezett, a források szerint Marco Polo hozta be Európába. Romániában a forró húsleveshez hajszálvékonyra szelt friss vagy sózott fekete retket kínálnak.

A fekete retek a káposztafélék családjába tartozik, egy lágyszárú, kétéves növény, amelynek a gumóját fogyasztjuk jótékony hatásaiért. Gumója a cékla alakjára és méretére emlékeztet: a fekete retek héja egészen sötétbarna/fekete árnyalatokban játszik, vastag és érdes külsejű. A retek húsa hófehér, és - a hónapos retekhez hasonlóan - előfordul, hogy szivacsos (pudvás) a belseje, amely leginkább a túladagolt nitrogéntartalmú műtrágya miatt alakul ki. A zöldségesnél ellenőrizzük, hogy nem puha-e a gumó belseje, s csak akkor vegyük meg, ha keménynek érezzük.

Alacsony energiatartalmú, 100 grammban körülbelül 15 kalória van, rosttartalmával pedig támogatja az emésztést és a jóllakottság érzetét, így testtömeg csökkentésnél is ideális élelmiszer. Magas C-vitamin tartalma (majdnem háromszor annyi, mint a fehér retekben), és a benne lévő kéntartalmú illóolajok, mint a mustárolaj-glikozidok és raphanol teszik szuper immunerősítővé a zöldséget. Tartalmaz még B1, B2-vitamint, és vasat, magnéziumot, káliumot, kalciumot, foszfort, cinket, mangánt, ként, szelént is. Kiváló megfázás, köhögés, torokfájás ellen - a mézes fekete retek hatását évszázadok óta ismerik. A benne lévő illóolajok és fitonutriensek miatt támogatja a szervezet méregtelenítő folyamatait, májvédő hatású, segíti az emésztési folyamatokat, javítja az epe és a gyomor működését, szabályozza az epesav kiválasztását. Mivel megszünteti az epepangást, segíti az epebetegségek, így az epekő megelőzését is (már kialakult epekő esetén azonban nem tanácsolt alkalmazása). Szélhajtónak is kiváló. Fogyasztása azonban egyéni tolerancia függő, illóolaj tartalmának köszönhetően puffadást, díszkomfortérzetet kelthet az arra érzékeny emberekben. Akármennyire is egészséges, bizonyos gyomorbetegségeknél, epekövesség esetén lehetőleg ne fogyasszanak retket!

A fekete retek is sokáig eláll a hűtőben, csak a tárolásra kell odafigyelni. Vágjuk le a szárát, tegyük a hűtő alsó, zöldséges rekeszébe egy lehetőleg lebomló, környezetbarát műanyag zacskóban vagy dobozban, felhasználáskor pedig nagyon gondosan mossuk át. Környezetbarát tippeket kerestem a tárolásra, mert zacskó nélkül nem marad friss sokáig a zöldségek többsége, de a zacskó meg ugye tudjuk… És találtam egy oldalt (biztos van több is, majd belevetem magam a témába)! https://hulladeknelkul.hu/zoldseg-tarolas/

FELHASZNÁLÁSA

Mivel íze sokkal erősebb a többi retekénél, állaga pedig valamivel keményebb, a hőkezelést is jobban bírja, aki tehát meg akar szabadulni a harsány, csípős íztől, és egy édeskés, félpuha, se nem krumpli, se nem csicsóka köretet szeretne, pirítsa vagy süsse meg hirtelen a fekete retket, esetleg párolja meg habzó vajban. De mindig csak félig, ressre hagyva, hogy megtartson valamit eredeti jellegéből is. Gyökerét belefőzhetjük a húslevesbe a gyökérzöldségek mellé, főve a karalábéhoz hasonló az íze. Aki viszont direkt a csípősségre hajt, reszelve keverje reszelt répával és forgassa vinaigrette öntetbe, vagy tegye amerikai káposztasalátába, és párosítsa majonézzel. Felhasználás előtt alaposan keféljük le a gumókat hideg vízben, majd hámozzuk meg, mert úgy könnyebb felszeletelni, lereszelni. A levágott vastag, de ehető héjat díszítésre használhatjuk, hogy ne menjenek veszendőbe értékes hatóanyagai. Ha az alapos mosás után egy zöldséghámozóval zebracsíkosra hámozzuk, aztán így szeleteljük fel és használjuk, még eredetibb lesz az egyértelműen csinos kicsi piros rokonainál is.

Fogyaszthatjuk még csíráját és olaját csepp formában. A fekete retek csepp a fekete retek magjából sajtolt olajból készül, ami tartalmazza és koncentrálja a fekete retekben megtalálható illóolajokat, zsírban oldódó vitaminokat.
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.