Élelmiszereink A-Z

Cékla

A cékla (Beta vulgaris subsp. vulgaris var. conditiva), más néven céklarépa, ritkábban vörös répa, régóta ismert salátanövény. Ugyanennek az alfajnak egy másik változata a spenótra emlékeztető mángold. A cékla Őshazája a Földközi-tenger vidéke. Régen levelét használták fel különböző gyógyászati célokra. Zöldségnövényként i.e. 3000 óta ismert.

Tápanyagtartalma 100 g-ra nézve: 44 Kcal, 1,7 g fehérjét, 0,2 g zsírt, 10 g szénhidrátot, 2 g rostot tartalmaz. Tele van antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, sok vasat, nátriumot, káliumot, foszfort, kalciumot, magnéziumot és cinket tartalmaz. Bővelkedik vitaminokban, kiemelkedő a folsav, B6, C-vitamin, B1, B2, B5, B3 vitamin tartalma. Sokan csak savanyúság formájában fogyasztják, pedig kiváló grillezve húsok mellé köretnek, vagy salátába nyersen lereszelve, a frissen facsart céklalé pedig egyenesen kincset ér. De készíthetünk belőle még levest, chipset, smoothie-t, rakott-töltött ételeket, lekvárt, fasírozottat, ízesíthetünk vele krémeket: https://cookpad.com/hu/kereses/c%C3%A9kla. Teljesen beérett állapotában, sötét, párás helyen hónapokig is eltartható.

Nézzük, mitől is szuper:

A cékla színe a piros pigmenteknek köszönhető, amelyek betacianin (betain) néven ismertek. Egyes kutatások szerint a betacianin védelmet nyújt bizonyos rák fajták, a máj-, a vastagbél és a bőrrák ellen.

Védi az erek falait, így csökkenti a kardiovaszkuláris megbetegedések és a stroke kialakulásának esélyét. Csökkenti a koleszterinszintet.

A cékla erős májtisztító hatással bír, a máj pedig az egyik legfontosabb szerv a méregtelenítéshez. A cékla erősíti a bélrendszert, segíti az anyagcsere működését, és hozzájárul a zsírbontási folyamatokhoz. Hatékony gyulladáscsökkentő is. Megvédi a sejteket, a belső szerveket, rendszeres fogyasztása betegség megelőző hatással is bír.

A cékla nitrátban gazdag. Az emberi szervezetben a nitrát nitrogén-oxiddá alakul, amely segít kitágítani az ereket, javítja a test oxigén felhasználását, így edzés közben később érezzük fáradtnak magunkat. A cékla a regenerálódást is segíti.

Szilícium-dioxidot tartalmaz, ami segíti a kalcium beépülését, ezáltal csökkenti a csontritkulás kialakulását.

A cékla C-vitaminban gazdag, ennek köszönhetően hatékony segítség lehet a bőrpigmentációk és különböző bőrfoltok, bőrbetegségek ellen, persze csak belsőleg használva.

A céklának magas a vas és a folsav tartalma, ami jótékony hatással van a vérképzésre. Ráadásul a szervezet könnyebben veszi fel a céklából a vasat, mint más növényből.

Érdekességek a cékláról: https://agroforum.hu/szakcikkek/zoldseg/a-cekla-sokoldalu-felhasznalasa/

Elszinezheti a vizeletet és a széletet is, ne ijedjünk meg: https://napitaptudas.blog.hu/2017/01/20/pirosat_pisilsz_a_ceklatol

A cékla nitráttartalma veszélyt is jelenthet a csecsemőkre, ezért hozzátáplálásnál 10 hónapos kor előtt nem javasoljuk! Bővebben: - https://m.facebook.com/kiskanalkommando/photos/a.571319866407897/845510442322170/?type=3&source=57
https://manomenu.hu/tag/cekla
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.