Élelmiszereink A-Z

Kínai kel

A Kelet-Ázsia mediterrán vidékeiről származó növényt Kínában és Japánban már a 3. században termesztették. Európába a 19. században került át, de az 1950-es évekig alig ismerték. Az utóbbi néhány évtizedben Nyugat-Európában és az USA-ban nagyon népszerűvé vált: Ausztriában és Svájcban az egyik legfontosabb zöldségnövény.

Fő betakarítási időszaka szeptember közepén kezdődik, és egészen decemberig tart, mivel a kínai kel a gyenge fagyot jól tűri. Szabadföldi kínai kel februárig kapható, mert addig hűtőházakban frissen tárolják. Az év hátralevő részében a kínai kel a melegházból kerül ki, így egész évben kapható. Nagy előnye, hogy nagyon hosszú ideig eltartható. Míg a salátafejek pár nap alatt összeeshetnek, a kínai kel hetekig finom ropogós marad. Ha lazán fóliába tekerjük, a zöldségesrekeszben néhány hétig friss marad. Nem szabad gyümölccsel együtt tárolni, mivel akkor gyorsabban romlik, és a levelek hamar elfonnyadnak. A kínai kelt le is fagyaszthatjuk, ehhez apróra vágjuk, rövid ideig blansírozzuk, majd megfelelő fagyasztótartályokba töltjük.

Levelei fajtánként az oválistól a hengerformáig többnyire zárt fejet képeznek. Enyhén hullámosak, többnyire sárgásfehérek, és csak rövid főzési időt igényelnek. Levelein felismerhetjük azt is, hogy friss-e a kínai kel: a levelek feszesen zártak, és nem puhák vagy fonnyadtak.

Táplálkozási értéke jelentős. Kedvező az aminosav összetétele, 1,2-1,5 g/100 g fehérjét tartalmaz. Alacsony energiatartalma és magas telítő értéke miatt fogyókúrás és vegetáriánus ételek kitűnő nyersanyaga lehet (12 Kcal, 2,2 g szénhidrát, 1 g rost/100 g). A kínai kel remek A (béta karotin)-, C-vitamin-, és folsavforrás. Az ásványi anyagok közül kiemelkedő a kálium-, kalcium-, magnézium-,foszfor-, mangán és vastartalma. Élelmi rosttartalma révén tisztítja az emésztőrendszert, serkenti az emésztést. Könnyű emészthetősége (nem puffaszt) miatt jól beilleszthető lábadozók, kismamák, gyermekek, csecsemők (7-8 hónapos kortól), és emésztőszervi betegek étrendjébe is. Sokat tartalmaz a bizonyos rákfajták elleni küzdelemben bizonyítottan sikeres indolvegyületek közül. A zöldség glikémiás indexe 10-es. Ez az érték a 0-55 közötti tartományba esik, ami alacsony glikémiás indexnek felel meg, így a fogyasztása nem jár jelentős vércukorszint emelkedéssel.

A kínai kel enyhén fűszeres és kellemesen káposztaszerű. A leveleket bő vízben kell megmosni, majd a fő levélérre merőlegesen általában csíkokra vágva készítjük, de az egész leveleket meg is tölthetjük a töltött káposztához hasonlóan. Nyersen salátaként, vagy főzve, párolva fogyasztható. Csak rövid ideig pirítsuk, forraljuk vagy pároljuk - nyolc-tíz perc alatt megpuhul. A külső levelek vastag fehér bordáit a spárgához hasonlóan készíthetjük el, mivel rostosabb, markánsabb a belső zsenge leveleknél, de ez fajtánként is változhat. Salátaként különösen ropogós, ha fél órával a tálalás előtt hűtőszekrénybe tesszük. Alkalmas tekercsek, zöldséglevesek vagy ázsiai ételek készítésére. Koreában például a mi káposztánkhoz hasonlóan savanyítják, és kimcsi néven árulják. Hagymával, paprikával, gyömbérrel, rákokkal bolondítják meg.

Sokféle fűszerezést elbír, lehet magyaros pirospaprikával, vagy kaporral, köménnyel ízesíteni, de nem áll távol tőle a szerecsendiós, rozmaringos kakukkfüves ízvilág sem.

Mivel kevésbé karakteres az íze, mint a kelkáposztának, előszeretettel használom Frankfurti levesbe, de nyersen is rendszeresen fogyasztom szendvics mellé vagy salátának.
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.