Élelmiszereink A-Z

Gyömbér

Én jobban szeretem frissen megvenni, de szárított formában is piacra kerül. A friss gyömbér ára elsőre soknak tűnhet, de ha veszünk egy kisebb darabot – mert sokáig elég-, láthatjuk milyen könnyű, így akár 100 forintba sem kerül. Nézzük, miért is építsük be táplálkozásunkba ezt a messziről jött növényt!
A gyömbér ázsiai eredetű évelő növény, amelynek sárgás színű gyöktörzsét (rizómáját) a virágok elhervadása után takarítják be. Jellegzetes aromás illatú, fűszeres, csípős-égető ízű. Gyógy- és fűszernövényként egyaránt felhasználják. A középkorban jelentős szerepet játszott a népek közötti fűszerkereskedelemben, Európába a föníciaiak közvetítésével került. Magyarországon a középkorban gyakran alkalmazott fűszer volt, majd egy időre használata visszaszorult. Ázsiában már időszámításunk előtt is ismerték és termesztették. Kínában évezredek óta alkalmazzák elsősorban emésztési panaszok kezelésére, gyógyítására. Hányáscsillapító hatását kínai matrózok már évszázadokkal ezelőtt megfigyelték, a tengeribetegség kezelésére használták. Napjainkban hányinger megelőzésére és enyhítésére alkalmazzák, de enyhe gyomor- és bélpanaszok (pl.felfúvódás) kezelésére és ilyen jellegű fájdalmak mérséklésére is felhasználják. Számos modern vizsgálatban igazolták, hogy a gyömbér hányáscsillapító hatása egyenrangú egyes hányáscsillapító gyógyszerhatóanyagokéval a tengeri betegség, az operációt követően fellépő, illetve a terhességi hányinger mérséklésében, valamint a gyógyszeres kezelés kiegészítéseként a kemoterápiát kísérő hányinger csillapításában. Emellett mérsékli a vérnyomást, kedvező hatású a koleszterin- és vércukorszintre tartós alkalmazás esetén, enyhíti a menstruációs panaszokat, és fájdalomcsillapító hatását ízületi fájdalom esetén is kimutatták. Kedvező az emésztésre, mert fokozza a gyomornedv- és epeelválasztást, gyorsítja a bélperisztaltikát.
Fogyasztása kedvező, ha fázósak vagyunk, megfázásnál, átlátszó, bőséges köpet esetén nyákoldó tulajdonságú, segítség ételmérgezések megelőzésére (pl.tengeri herkentyűk esetén).
Jellegzetes mellékhatása nincs, de érzékenyek lehetünk rá. Teaként ne fogyasszuk rendszeresen, hosszú időn keresztül. Várandósság alatt csak friss gyökerét ételek fűszerezésére, mértékkel alkalmazzuk. A szájon át szedhető véralvadásgátlók hatását napi 1-2 g porított gyömbér nem befolyásolja. Túladagolása esetén központi idegrendszeri depresszió és szívritmuszavar alakulhat ki.
Használata
A bio, kezeletlen gyömbért elég csak alaposan megmosni, a nem bio-t ajánlott vékonyan meghámozni felhasználás előtt. Hűvös helyen sokáig eltartható. Ételkészítéshez elég néhány szeletet használni, bár indiai és keleti ételeknél ennél nagyobb mennyiséggel is találkozhatunk. A szárított gyömbér erős hatású fűszer, ezért bánjunk csínján vele!
Használhatjuk a következő ételekhez:
- babos, lencsés, káposztás ételek
- wokos ételek
- kompótok, gabonás felfújtak, kásák
- húslevesek, zöldséglevesek, krémlevesek
- rizs, köles, árpa főzővizébe
- gombás ételek
- húsos ételek
- fermentált zöldségekhez, gyümölcsökhöz
Fűszerek, melyekkel jó párost alkot: római kömény, koriander, currypor, köménymag, reszelt citromhéj, fokhagyma, vanília, szegfűszeg, kardamom, fahéj.
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.