Élelmiszereink A-Z

Romanesco vagy pagoda karfiol

Színe gyönyörű sárgás-zöldes, itthon többnyire a formájára utaló pagoda karfiol néven ismerjük, angol elnevezése – romanesco broccoli vagy romanesco cauliflower – alapján akár pagoda brokkolinak is nevezhetnénk. A romanesco név a Róma környéki eredetére emlékeztet (lehetne tehát római karfiol is), ugyanis a XVI. században, Észak-Olaszországban „Broccolo romanesco”- római brokkoli néven írták le először. Ránézésre sokkal inkább hordoz a karfiolhoz hasonlatos jegyeket, azonban mindhárom zöldség – a brokkoli, a karfiol és a romanesco – egyazon ültetvényből származtatható, a vadkáposztából. Igen közeli rokonai a fejes vagy fehér káposzta, a kelkáposzta, a karalábé, a bimbóskel, a leveles kel, a kínai kel. Családtagok továbbá a retek, a mustár, a repce, de még a torma is, vagy olyan ismert gyomok, mint az áprilisban fehéren virágzó pásztortáska. Az egyes fajok genetikailag igen közel állnak egymáshoz, így képesek egymás virágait megtermékenyíteni és újabb változatokat létrehozni.

A pagodakarfiol formáját tekintve azonban nem mindennapi, különbözik mindkét előbb említett zöldségtől. A karfiolnak az elhúsosodott virágkezdeményeit fogyasztjuk, a fej számtalan aprócska rózsácskából áll össze, ezek alkotják a 0,5-1,5 kg súlyú rózsát. A pagoda karfiol különlegessége a formája: nemcsak az egész fej, de a kis rózsácskák önmagukban is csúcsosak és a fejben látványos geometriai alakzatban, úgynevezett „fraktál” formát alkotva helyezkednek el. A fraktál olyan struktúra, amelyben az egyes részek hasonlítanak az egészre. A pagodakarfiol esetében a növényt felépítő rózsák és annak darabjai hasonlítanak az egész zöldségre. Egy nemzetközi kutatócsoport megfejtette a pagodakarfiol jellegzetes formája mögött rejlő titkot: a növény azért lesz ilyen, mert a rügyeiből nem fejlődnek virágok, ehelyett szárakká változnak, amelyek sikertelenül próbálnak virágot hozni. A szárakon újabb rügyek és a folyamat kezdődik elölről. Összességében ez a virágzás génhálózatának zavara. Míg a karfiolok szára egyenletes arányban termel új rügyeket, a pagodakarfiolban a folyamat egyre gyorsabban halad. A piramisszerű rózsák aztán ebből a gyorsulásból fejlődnek ki. A zöldség formáját adó minta matematikailag is leírható a Fibonacci-számsorral, amely az a számsorozat, mely 1;1-el kezdődik, a végtelenhez tart, és mindegyik szám megegyezik a számsorban előtte álló két szám összegével. A számsor kiinduló része: 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89… A Fibonacci-számsor így a matematika és a természet közti összefüggéssel egy gyönyörű fraktált alkot végeredményként ebben és számos más növényben is. A pagodakarfiol különleges formáján kívül a természetben Fibonacci-spirálba rendeződnek például a fenyőtoboz és az ananász pikkelyei, a napraforgó magjai, a málna szemei, a karfiol rózsái és egyes kaktuszok tüskéi is.

Minden káposztafélében, így a pagoda karfiolban is számos olyan anyagot fedeztek fel, amelyek közvetlenül vagy közvetve támogatják a szervezetünket a megfelelő és egészséges működésben. Ilyen a C-vitamin, a karotinok, a K-vitamin, valamint a rákos sejtek fejlődését bizonyítottan gátló szulfofarán előanyaga, a glükorafanin. 100 gramm pagodakarfiol tartalmazza az ajánlott napi C-vitamin bevitel egészét, mely javítja az immunitást és megfelelő védelmet biztosít a hideg ellen is. Emellett tartalmaz még folsavat, élelmi rostokat, omega-3- zsírsavakat, egyéb antioxidánsokat, és káliumot. Alacsony energia- és zsírtartalmú.

A legnagyobb pagoda karfiol termelő Európában Olaszország, de jelentős mennyiséget juttat piacra Spanyolország és Hollandia is. Hazai termesztésűt inkább csak ősszel találunk igényes és érzékeny termesztése miatt. Legjobb hűvös kamrában tárolni, de a hűtőszekrény alsó rekeszében is megfelelő. Ha eredetileg friss volt az áru, akkor egy hétig biztosan nem kezd romlani. Az alsó levelek sárgulása és a torzsáról való leválása jelzi a tárolhatóság végét. A pagoda karfiol a fehér karfiollal azonos módon fagyasztható. Vagyis először lobogó forró vízben 2-3 percig blansírozzuk, majd papírtörlőre vagy konyharuhára terítve megszárítjuk, végül amikor teljesen kihűlt, bezacskózva fagyasztóba tesszük.

Felhasználási lehetőségek

A karfiolhoz hasonlóan változatosan elkészíthető, de hogy csodás alakját és színét is megtartsa, érdemes rövid ideig (8-10 perc) párolni, vagy wokban sütni. Savanyúságnak is remek. Nyersen is érdemes megkóstolni és kipróbálni, például egy vegyes saláta összetevőjeként. Készíthetünk vele levest, rakott ételeket, bebundázhatjuk, csőbensüthetjük.

Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.