Élelmiszereink A-Z

Zöldhagyma, újhagyma

A vöröshagyma ifjúkori alakja a zöldhagyma vagy újhagyma. Vannak évelő fajtái is, ezek a sarjhagyma különböző típusai, egész évben szedhetők.

Valószínűleg mindenki tudja, hány vitamin található a zöldhagymában: C-vitamin (kimagaslóan magas, 30 mg a zöldjében), A-provitamin (karotin), B1, B2, niacin (nikotinsav-B3 vagy PP), B5, B6, B9(folsav), biotin (H vitamin), és E vitamin. Ezenkívül ásványi anyagok forrása is: kálium, kalcium, magnézium, vas, cink, mangán, réz, foszfor, fluor, kobalt, jód, szelén, kén. Az éles "hagyma" szagot, a csípősséget a kéntartalom határozza meg.

Ezenkívül a zöldhagyma tartalmaz illóolajokat, szerves savakat, rostot, klorofillt, fitoncid vegyületeket, flavonoidokat, beleértve a kvercetint is. A zöldhagyma vitamin- és ásványianyag-összetétele, hatóanyagtartalma gazdagabb, változatosabb zöld szárában, mint a hagymagumóban.

Az újhagyma gyógyhatása:

- Fitoncid anyaga az allicin és egyéb kéntartalmú fitovegyületek már aprításkor kifejtik a nyálkahártyákon antibakteriális, antimikrobás hatásukat. Mivel ezek az anyagok nehezen bomlanak le, az egész szervezetre hatnak, még a húgyutakban is kifejtik gyulladáscsökkentő és gyógyító hatásukat.

- C-vitamin tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, erős antioxidáns.

- Daganatos megbetegedések kockázatát csökkenti, valamint gyulladáscsökkentő hatású -antioxidáns hatás: kvercetin, karotinoidok, flavonoidok, vitaminok.

- Illóolajai csökkentik a magas vérnyomást, valamint a koleszterinszintet.

- Vastartalmával, klorofilltartalmával hozzájárul a vérképzéshez.

- Flavonoidtartalmával segít megelőzni az érelmeszesedést, a szív-és érrendszeri betegségekkel szemben is védelmet nyújt, vízhajtó-diuretikus hatású.

- Jótékonyan hat a bélflórára (inulin, FOS) , bélműködésre, ezáltal enyhítheti az aranyeres panaszokat, és segíti az emésztést.

- Étvágyjavító.

- Sok folsavat tartalmaz, ami sejtmegújító hatása révén hozzájárul fiatalságunk megőrzéséhez, várandósság alatt a magzat egészségét támogatja.

- Légúti megbetegedésekkel szemben hatásos gyógyító- hagymatea.

- Támogatja az egészséges fogakat, ízületeket és csontokat kalcium és foszfortartalmán keresztül.

További érdekességek a hagymáról: https://hagymainfo.hu/ujhagyma-hatasa/

Láthatják, hogy a hagyma, zöldhagyma rendszeres fogyasztásával csak profitál szervezetünk! Sokféle fajtája van, melyek ízükben, erősségükben, színükben és alakjukban térnek el egymástól, így mindenki megtalálhatja a „fogára valót”: https://www.mindmegette.hu/10-hagymafajta-amit-ismerned-es-hasznalnod-kell-50275/

Túlzásba viszont nem kell esni, napi javasolt maximális fogyasztási adagja: 10-20 dkg.

A hagyma a magyar gasztronómiában régóta kiemelt jelentőségű. Ismerjük a nótát, a népdalt: Érik a szőlő, hajlik a vessző… Van vöröshagyma a tarisznyában, keserű magába,…

Elképzelhetetlen nélküle a pörkölt, a paprikás, de egy kis zsíros kenyér is. Most a hangsúly a zöldhagyma szárán van. Ne dobjuk ki, használjuk fel, gondolkodjunk fenntarthatóan!

Mit is készíthetünk belőle?

A múlt heti recepthez hasonlóan pesztót. Kevesen tudják, hogy kitűnően szárítható: karikára szelve, szellős helyen, tálcán, félárnyékban szárítani a nyári hónapokban, majd bébiételes üvegben, felcímkézve tárolni, míg el nem jön a következő szezon. Ugyanaz a hagyma íz, de lényegesen lágyabb. Főzésnél nem kell az elején hozzáadni, elég a vége fele, gyorsan szétfő. (https://gasztropajtikonyhaja.blogspot.com/2013/04/az-ujhagyma-meltatlanul-mellozott.html?m=1 ) Nyersen salátákba, szendvicsre, ízesíthetünk vele vajkrémet, sajtkrémet, főzhetünk belőle krémlevest, én egyébként mindenbe használom, mint a vöröshagymát, tehát sokszínűen felhasználható.
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.