Élelmiszereink A-Z

Bazsalikom

A bazsalikom (Ocimum basilicum L. - jelentése királyian illatozó) dísz-, fűszer-, és gyógynövény. Népies elnevezései: bazsalikusfű, buszujok, kerti bazsalikum, királyfű, német bors. Ha hiszik, ha nem, már a régi időkben, a parasztházak mellett, kiskertekben termett illatos növényt Magyarországon a lányok növényének tartották (a fiúké a rozmaring volt), leveleit sokszor imakönyvek lapjai között préselték – mindenféle csodatévő erőt tulajdonítva neki. Eredetileg Dél-Ázsiából, Perzsiából, Afrikából került Európába, és itt is kedvelt, egynyáriként termesztett kerti, cserép- és fűszernövény lett. Jellegzetes illatú és dús aromájú, színe zöld, virága pedig fehér színű. Nálunk is jó néhány száz éve ismert és termesztett növény. Eleinte dísznövényként, majd gyógy- és fűszernövényként vált mind elterjedtebbé. Az emberek többsége mégis elsősorban úgy ismeri, mint a mediterrán, azok közül is elsősorban az olasz és görög konyha fogásainak egyik meghatározója.

Kellemes, a szegfűszegre emlékeztető, fanyar illatú, pikáns ízű fűszernövény. Illóolajban igen gazdag, de vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. Megtalálható benne számos B-vitamin (köztük a folsav), kifejezetten magas a C-vitamin tartalma (100 gr friss bazsalikomban 18 mg), csakúgy, mint a K-vitaminé, sőt E-vitamin is található benne. Az ásványi anyagok közül számottevőnek mondható mennyiségben rejlik benne mangán és vas, de magnéziumot, kalciumot, sőt cinket is tartalmaz. Fitokemikáliákban is igen gazdag: színanyaga a klorofill, ezenkívül szaponint, Lutein-zeaxantint és keserű anyagot is tartalmaz.

A Klorofill a növényi anyagcsere legfontosabb jellemzője. A növények a klorofill, a víz és a széndioxid segítségével szénhidrátot termelnek. Minden növényi táplálékkal klorofill kerül a szervezetbe, s az emberi szervezetben is többféle hatást fejt ki. A tudományos közlések szerint segíti a sejtek regenerálódását, részt vesz a vörösvértest képzésben, erősíti a májat és támogatja annak méregtelenítő tevékenységét, továbbá erősíti a bélflórát és a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét és nem utolsó sorban gátolja a rákkeltő anyagok aktivitását.

További érdekességek a klorofillról: https://mit-ehetek.hu/egeszsegre-szinezve-a-klorofill-367b

lllóolaja gyulladás gátló és antibakteriális tulajdonságú. Orvosi kutatások kimutatták, hogy egyik illóolajának, az eugenolnak, gyulladás gátló hatása van, a cycloxygenase(COX) enzimre hat, amely a szervezetben a gyulladások elterjedését segíti. Ezért kiváló ellenszere az olyan gyulladásoknak, mint a reumás gyulladás, a csontritkulás, valamint a különféle bélgyulladások. Ugyanakkor, felfedezték, hogy a fertőzés gátló illóolajai olyan kórokozók elterjedésének vetnek gátat, mint a Staphylococcus, Enterococci, Shigella és a Pseudomonas.

Gyógynövényként a népi gyógyászat elsősorban étvágyserkentőként, a felfúvódás kezelésére, köhögéscsillapítóként, természetes vízhajtóként, vérnyomáscsökkentőként alkalmazza. Tea főzésére is alkalmas, ami influenzás, megfázós időszakban a hurutos köhögés csillapítására különösen javalt, hányinger- és enyhén fertőzés gátló. Nem mellesleg egykor a depresszió egyik ellenszerének - ahogy akkoriban mondták: a búskomorság elleni csodanövénynek - is tartották, teáját ezzel a céllal is kortyolgatták. A friss levelekből préselt nedvet pedig rovarcsípések kezelésére alkalmazták - külsőleg.

Fűszerként igen sokoldalúan használható: levesek, (különösen fehér babból készült) főzelékek, saláták, szószok, pácok, sültek, mártások, darált húsok, halételek, kolbászáruk, növényi ecetek, ecetes és vizes uborka ízesítéséhez, gyógytea készítésére. A pesztó egyik fő összetevője. Tökéletes fűszere a paradicsomos ételeknek, a tészta ételeknek, ízesíthetők vele sütemények, édes desszertek, csokik, jó barátja az eper és a citrom. Használják frissítő italokba is, pl. limonádéba. Készíthetünk belőle fűszersót, fűszervajat, vagy a leveleket megszárítva ízesíthetjük vele az olívaolajat, vagy a borecetet (ez utóbbiakat salátákhoz használhatjuk). Főtt ételekhez a főzés utolsó perceiben kell hozzáadni. Íze a legjobban citrommal és fokhagymával kombinálva érvényesül.

A levelei felhasználhatók frissen, vagy szárítva. Ez utóbbihoz a bazsalikom csokrot fejjel lefele, naptól védett száraz szobába kell fellógatni. Morzsolva bármilyen edényben sokáig eltartható. A frissen szedett leveleket nedvesen egy papírtörlőbe csavarva a hűtő zöldséges fiókjában néhány hétig frissen tarthatjuk, de akár le is fagyaszthatjuk olajban, jégkockatartóban.

A bazsalikomot lakásban is lehet tartani, egy napfényes (ám a tűző napot nem szereti) ablakban. Ha 20 fok körüli a hőmérséklet erkélyre, teraszra is ki lehet tenni. Szereti a vizet, így hetente többször is meg kell locsolni.

További érdekességek:

https://www.mindmegette.hu/bazsalikom-a-kiralyi-fuszer-48701/

https://szupermenta.hu/10-erdekes-teny-a-bazsalikomrol/

https://www.edenkert.hu/konyhakert/fuszernovenyek/bazsalikom-taperteke-fogyasztasa/3544/

5 érv a zöldfűszerek fogyasztása mellett: https://www.hazipatika.com/taplalkozas/gyogynovenyek/cikkek/5_erv_a_zoldfuszerek_fogyasztasa_mellett/20130522112836?autorefreshed=1
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.