Élelmiszereink A-Z

Spárga

Már az óegyiptomiak is ismerték, és az általuk termesztett spárgát Asparagus officinalisnak nevezték. Az ógörögök egy másik fajtát fogyasztottak, de nevét azóta használják, az "asparagos" szó ugyanis görögül fiatal hajtást, nyelet jelent. Első írásos nyoma Hippokratész munkájában lelhető föl az i. e. 460–370 körüli időből. Akkoriban főként gyógyhatása miatt tartották becsben, kevésbé volt mindennapi eledel. Ételalapanyagként a rómaiak kezdték használni. Magyarországon, hasonlóan a többi európai országokhoz már a 15–16. században ismerték, de a 20. század elejéig a spárga csak a főúri kertek növénye volt. Üzemi termesztése az 1920-as években alakult ki.

A "spárgaszüret" ideje április-májusra esik, így szezonja április végétől júniusig tart. Termesztése nem egyszerű, így nagymami letett róla.
Zsenge, megvastagodott hajtásai fogyaszthatóak, ezeket sípnak nevezik. Színe alapján megkülönböztetünk halványított (halványító, vagy fehér), lila és zöld spárgát. A zöldspárga a leggyakoribb (világviszonylatban az éves termelés 60%-a), és azután nyeri el jellegzetes színét, miután kibújik a földből és megfelelő mennyiségű fény éri. Ez a zöldség erőteljesebb és karakteresebb ízű és nem kell meghámozni; nincsenek rostszálai, amiket le kellene húzogatni felhasználás előtt. Csupán egy mosást igényelnek, utána pedig csak az alsó harmaduk környékén kell letörni a szárukat. A spárga ott fog elpattanni, ahol kell, ahol a legfrissebb. Fogyaszthatjuk nyersen, a zsenge zöldséget salátába aprítva, vagy krémes risottóra téve feltétként grillezve, de lehet párolni, sütőben sütni és állítva főzni pár percig, hogy a szárak megpuhuljanak, de a csúcs ne főljön pépesre.
A fehér spárga íze enyhébb és jobban oda kell figyelni, milyen más alapanyagokkal párosítjuk. Míg a zöld grillezéskor elbírja a frissen tört borsot és a kristály sót, addig a fehér a legtöbb estben valamilyen mártás, például a krémes vaj és tojás alapú hollandi után kiállt. Előkészítése is több időt igényel, mint a zöldnek, mivel minden esetben meg kell tisztítani a rostszálaktól. A zöld spárgával ellentétben a fehér legízletesebb és húsosabb része a csúcsa, amit egy centiméterrel alatta érdemes levágni. A maradék szárrészt ismét meg kell hajlítani és ami a csúcs felé törik, azt lehet a továbbiakban felhasználni. Az öregebb rész a szezon vége felé már annyira fás, hogy nem lehet elfogyasztani.
Akár a piacon, akár zöldségesnél vásárolunk spárgát, a vékonyabbakat keressük. A szakértők szerint a túl vastag spárgát lehet hogy túl későn szedték le, így nem csak fás lesz, hanem ehetetlenül keserű is.
Lila spárgával jóval kevesebb helyen találkozhatunk (a termelés alig 1 %-át adja). Frissen és nyersen finomabb az íze, mint a zöldnek, ezért ha rábukkannak, érdemes megkóstolni, bár az ára magasabb, mint társaié. Főként eperrel keverve az igazi, mivel édesebb ízű, mint a társai. /https://www.travelo.hu/.../20190508-piacozas-sparga.../
Egy szuper epres recept: https://www.nosalty.hu/recept/epres-spargasalata. Ebben a nagy melegben remek frissítő, könnyű étel.

Lássuk, miből is áll a spárga!
A növény szárát jól emészthető rostok alkotják, rosttartalma 3,25 g. A hajtások A-, B1-, B2-, B3-, B5-, C- és E-vitaminban, folsavban gazdagok. Miután a hajtások nagy része, 93-95 százaléka víz, a maradék szárazanyag kevés kalóriát képvisel. 100 gramm spárgába mindössze 17 kalória szorult. Összesen 2 g fehérje, 0,1 g zsír és 1,8 g szénhidrát van benne. Sok értékes aminosavat, köztük aszparaginsavat is tartalmaz. Tartalmaz kalciumot, foszfort, vasat, rezet, sok káliumot, viszont nátriumtartalma alacsony. A nyomelemek közül mangánt, szelént, ónt, szilíciumot, molibdént. A zöld klorofillban gazdag, több benne a C-vitamin és a karotin, mint a halványított változatában, ezért táplálékként is értékesebb. Purintartalma 25 mg/100 g, ezért purinszegény diétában csak mértékkel fogyasztható. A spárga nagy FODMAP-tartalmú. Beltartalmi értéke nagyban függ a fajtától, de természetesen az évjárat is számít. Emellett a zöldspárga, szemben a halványítottal, tartalmaz 0,03-0,06% rutint és 25 mg protodioscint és protodiogenint.
Láthatjuk, hogy eme sokszínű és gazdag hatóanyagtartalmánál fogva kiváló antioxidáns tulajdonságú, támogatja a látást, a magzat egészséges fejlődését, hozzájárul a szív-és érrendszer, a csontok és a bőr egészségéhez, gyulladásgátló, csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát, támogatja az anyagcserefolyamatokat, stresszcsökkentő hatású.

Érdekességek
- Az első aminosavat 1806-ban spárganedvből izolálta Vauquelin és Robiquet, így lett a neve aszparagin. Az aszparagin (Asn vagy N) és az aszparaginsav (Asp vagy D) a nem esszenciális aminosavak közé tartozik.
- Évszázadok óta foglalkoztatja a spárgát szerető embereket, hogy fogyasztását követően miért olyan orrfacsaró a vizelet szaga, s miért van az, hogy valaki ezt érzi, más pedig nem. Akik nem érzik a spárgából származó metán-tiolnak és metabolitjainak a szagát, azoknál Asparagus-anosmia áll fent, s ez a géneken múlik. Egy 6909 fős, egészségügyi dolgozók körében végzett kutatás szerint a férfiak 58 százaléka, míg a nők 61,5 százaléka „szenved” benne.
- Határon innen és túl spárgafesztiválokon ünneplik a spárgát, sőt néhol spárgakirálynőt is választanak. Német, osztrák, francia, spanyol és olasz települések is büszkélkednek eredetvédett spárgával.
A spárgában egy krémlevesnél jóval több lehetőség rejlik. Előételtől a desszertig asztalra kerülhet, sütni, főzni, párolni és grillezni lehet, de akár ecetesen is fogyasztható, miként konzervként is kapható. Lassan vége a szezonjának, ezért érdemes „beraktározni. Egy mosás és gyors, gőz fölötti párolás után már tehetjük is be a spárgákat a mélyhűtőbe, így egész télen van friss zöldségünk. Mire figyeljünk vásárlásnál? A szára merev, a csúcsa pedig zárt legyen, amit hosszabban tudunk frissen tartani, ha vizes papírtörlőbe csavarjuk és betesszük a hűtőbe.

Forrás: http://mdosz.hu/.../uploads/2019/12/ud-2019-1_final.pdf

A spárga nálunk is ritkaságnak számít, de lehet, hogy ezután gyakrabban kerül az asztalra. Receptjeimet a következő oldalról lestem: https://igyteljesazelet.hu/sparga-receptek-amiket-imadni..., illetve egy könnyített hollandi mártást is készítettem. A spárga tisztításáról: https://igyteljesazelet.hu/igy-hasznald-a-spargat
Located in: zöldség
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.