Élelmiszereink A-Z

Eper, szamóca

Az eper, illetve földi eper, kerti eper, termesztett eper, ananászeper latin neve a Fragaria. A kertészek által szamócának nevezett hibrid növényt az álterméséért termesztik. Lágyszárú, évelő bokrokon terem, amit a szakemberek szerint csak a köznyelv hív epernek. Valószínűleg a „földi” lekopott az idők során a név mellől.
Az „igazi” eper az eperfa vagy szederfa -latin neve a Morus nigra vagy Morus alba- termése, attól függően, hogy fehér vagy fekete színű a gyümölcs. Manapság kevés helyen találkozhatunk vele. Bővebben:
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/.../eper-vagy.../
Akkor pár szó a szamócáról.
A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Évszázadokkal ezelőtt is ismerték, gyógynövényként alkalmazták. Alacsony energiatartalmú, 35 kalóriát ad, tápanyagai közül 0,9 g fehérjét, 0,6 g zsírt, és 7,2 g szénhidrátot tartalmaz. Rosttartalma 1,7 g.
Számos vitamint, ásványi anyagot tartalmaz, melyek biztosítják az egészség megőrzését. Gazdag káliumban, magnéziumban, mangánban, krómban, vasban és rézben, vitaminok közül pedig C-vitaminban (65 mg), és B2-, B6, B7-, B9 (folsav) vitaminokban. Oxálsavtartalma 16 mg/100 g. Glikémiás indexe kicsi.
Jelentős az antioxidáns tartalma, ami hozzájárul az oxidatív stressz legyőzéséhez, ezáltal segít a sejtek megfelelő működésében, lassítja az öregedési folyamatokat. Flavonoidokat, gyümölcssavakat tartalmaz, rosttartalma hozzájárul az egészséges bélrendszer működéséhez. Ismert, hogy a bogyós gyümölcsök rendszeres fogyasztása csökkenti a neurodegeneratív betegségek (Alzheimer-kór, Parkinson-kór) kialakulásának kockázatát, azáltal, hogy a kognitív (agyműködés, tanulási készségek) és a motorikus funkciók (egyensúly és mozgáskoordináció) javulását eredményezi. Ha tehetjük, együnk naponta 10-15 dkg mennyiséget, azaz 10-15 szem friss epret. Ezzel csökkenthetjük a szív-érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát is.
Fontos tudunk azonban, hogy bizonyos egészségügyi állapotokban a fogyasztása ellenjavallt. Bélgyulladás, epe eredetű betegségek, akut hasnyálmirigy gyulladás, szájnyálkahártya gyulladás, fekély esetén kerüljük, vagy az egyéni tűrőképesség figyelembevételével javasoljuk a fogyasztását, apró magvai ugyanis irritálhatják a sérült nyálkahártyát. Esetleg szűrt levének, vagy szűrőn átpasszírozott gyümölcshúsának fogyasztása javasolt. A magvak száma egyébként fajtafüggő, s botanikailag ezek az elhúsosodó vacok felületén látható aszmagok a szamóca valódi termései. A magkezdemények nagyon fontosak, mert a termelt auxin révén serkentik a „szamócaforma” kialakulását. A szamóca magjából olajat is előállítanak, s a hátramaradt, zsírtalanított magőrlemény 5-10%-ban felhasználható keményítő helyett gluténmentes kenyér összetevőjeként. A szamócát hisztaminfelszabadító hatása miatt a hozzátáplálás során kétéves kor után ajánlatos bevezetni, ha viszont gyárilag előállított bébiételben fordul elő, akkor a gyártás- technológiának köszönhetően biztonságosan adható a csomagoláson feltüntetett életkortól. A hisztamin intoleranciával élők számára ezért fogyasztása nagy odafigyelést igényel. Kisgyermekkorban gyakran allergiás panaszokat válthat ki, de allergia bármely életkorban jelentkezhet, így azoknak a felnőtteknek is érdemes komolyan venniük a tüneteket, akik korábban panaszmentesen fogyaszthatták. Az eperallergia legjellemzőbb tünete a csalánkiütés, ami a bőrön megjelenő kiütésekkel és felsőbb rétegeinek duzzanatával jár. Ilyen esetben alapos kivizsgálás szükséges, hogy megbizonyosodhassunk róla, hogy a panaszokat valóban az eper fogyasztása váltotta-e ki. Allergén hatását a forralás, főzés gyengítheti. /Új Diéta 2017/1/
Located in: gyümölcs
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.