• Állapotfelmérés
    Vérnyomás, vércukor, testtömeg, testzsírszázalék mérése, kérdőíves vizsgálatok különböző helyszíneken és az irodánkban
  • Mozgásprogramok
    Átmozgató, kondícionáló, állóképesség-fejlesztő tornák
  • Iskolai egészségfejlesztés
    Minden, ami a táplálkozásról, mozgásról, lelki egészségről az osztályokban átadható

ÚJDONSÁGAINK

 
 
Elkezdődött az új, de folytatódik a múlt (ÉV). Kinek az első, kinek a második a könnyebb, egy a lényeg, érezzük jól magunkat a bőrünkben. A kialakult, nem túl pozitív helyzeteket nem mindig tudjuk megváltoztatni, eltüntetni, de a hozzáállásunkat igen. Persze ez nem mindig könnyű, akarni, tanulni kell, és gyakorolni. Egészségfejlesztési Irodánk 2023-ban is várja Önöket, ha kérdésük lenne, ha támogatót keresnek céljaik megvalósításához!
buek
Ismét január, és vele Veganuár. 🥦A Veganuár egy harminc napos kihívás. 2014-ben indította útjára egy brit nonprofit szervezet a Veganuary-t, mely a veganizmust népszerűsíti és oktatja azáltal, hogy az embereket a vegán életmód követésére ösztönzi január hónapban.
A vegán kifejezés nemcsak a teljes állati eredetű élelmiszerektől mentes táplálkozást jelenti, hanem egy olyan filozófiai és életmódbeli irányzat, amely arra törekszik – amennyire lehetséges és megoldható –, hogy kizárja az állatok kizsákmányolásának, kihasználásának minden formáját, illetve a velük szemben elkövetett kegyetlenségeket étkezési, ruházkodási vagy más célokból. Az első vegán január (a vegán és a január szó összeragasztásából ered a Veganuár kifejezés) felhívásukhoz 2015-ben 13 ezren csatlakoztak, vagyis ennyien mellőztek tudatosan egy teljes hónapig minden állati eredetű ételt. Két évvel ezelőtt már 200 országból mintegy 400 ezer ember tartott velük együtt egy hónapos „böjtöt” az év első hónapjában, ezzel számítások szerint 450 ezer repülésnyi szén-dioxidot és egymillió állat leölését spórolták meg. Magyarországon is egyre többen váltanak vegán életmódra. A kihívás segíthet megismerni ezt az életmódot, és így könnyebb megértenünk és elfogadnunk is.
Egyre többen választják azért is, mert a vegán életmód másik pozitív velejárója, hogy az összes életmód közül ennek a legkisebb az ökológiai lábnyoma. Számtalan tanulmány bizonyítja, hogy a növényi ételeknek, mind fehérjetartalmukat, mind kalóriatartalmukat arányosítva drasztikusan kisebb a földigénye, vízhasználata és károsanyag-kibocsátása, mint bármely állati eredetű ételnek.
Harmadik pozitívumként a növényi étrendről kiderült, hogy az egyik legegészségesebb étrend. A teljes értékű növényi ételekre fókuszáló étrend bizonyítottan csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, néhány rákbetegség, a magas koleszterin, a magas vérnyomás, a kóros elhízás, szív- és érrendszeri betegségek és a korai halál előfordulásának esélyét. Ezek a pozitív egészségügyi előnyök jelentősen javíthatják az életminőségünket, fizikai és mentális értelemben egyaránt.
Tavaly január végén találtam erre a kihívásra, már akkor megragadott. A fenntarthatóság, bolygónk/környezetünk védelme már jó ideje fontos számomra, gondolom ez már cikkeimből kiderült. Ehhez jött a növényi étrend egészségre gyakorolt bizonyítottan jótékony hatása, a sok ízletes inspiráló recept forrásgyűjtés közben, egy betegség. Volt, hogy napokig nem ettem húst, sőt állati eredetű élelmiszert sem, máskor meg megkívántam, vagy vendégségben voltam és nem volt alternatíva. Nem vagyok teljesen vegán, talán nem is leszek, de felismertem ennek az étrendnek a sok pozitív oldalát, hatását, és törekedni fogok, hogy minél szélesebb körben megismertessem az emberekkel ennek fontosságát. De nem vagyunk egyformák! Ha nem is tudunk lemondani az állati eredetű élelmiszerekről teljesen, odafigyeléssel tudjuk csökkenteni ezen élelmiszerek mennyiségét és gyakoriságát is. Illetve tudunk arra figyelni, hogy csak jó körülmények között tartott és „kíméletesen„ leölt állati terméket vegyünk. Hát elég durván hangzik így, de ez az igazság, a húsnak „ára” van! Különböző irányzatok közül választhatunk: flexiteriánus, peszkateriánus, pallotariánus, lakto-vegetáriánus, ovo-vegetáriánus, lakto-ovo-vegetáriánus. https://mdosz.hu/.../taplalkozasi_akademia_hirlevel_2020...
⚠️Ha szeretnék kipróbálni a vegán életmódot, vagy váltanának is, csak megbízható forráshoz, segítőhöz, szakemberhez forduljanak. Nem feltétlenül előnyös mindenkinek ez az életforma, illetve, ha nem körültekintően táplálkozunk, hiányállapotok alakulhatnak ki, melyek betegségekhez vezethetnek. Pár hasznos oldal elérhetőségét megtalálják a források, érdekességek között.
 
📢ÖSSZEFOGLALVA
A három legnagyobb dologra, amire emberként hatásunk van — a környezetünk, a körülöttünk élő állatvilág és a saját egészségünk —, mind óriási pozitív befolyással van a vegán életmód. A jól összeállított vegán étrend egészséges, segíti a testsúly-kontrollt, színes és változatos, fenntartható és etikus. Bármikor kipróbálható és elkezdhető, nem csak januárban.
Most januárban így vegán vagy teljesértékű növényi recepteket fogok hozni. Ennek kapcsán csatlakoztam 2 oldalhoz a kihívás kapcsán: Veganuár by Prove (magyar) és Veganuary.com (Egyesült Királyság), inspirálódom. Sőt, egy könyvvel is megleptem magam, Nemes Dóra: Mentes Anyu szakácskönyve 3. Honlapunk recepttárában természetesen találnak a hús- és tejimádók is recepteket, de érdemes kipróbálni a húsmentes recepteket is, mert meglepetés is érhet bennünket. Én a felesleges kilóimtól szabadultam meg. Mégha nehéz is elhinni, nagyon laktatóak ezek az ételek, ha figyelünk a szabályokra és tudatosan állítjuk össze étkezéseinket.
Újév 1. napján receptem fő alkotóeleme mi is lehetne, hát persze, hogy a lencse. Újév napján minden ember arra törekszik, hogy az eljövendő év sikeres, szerencsés, gazdag legyen. Ennek kapcsán számos babonához, ősi, bevált módszerhez lehet fordulni. Talán a legismertebb a lencse. Szinte minden családban készül valamilyen változata az újévi asztalra. Ereje, szerencsehozó képessége abban rejlik, hogy rengeteg apró szemből áll. A babona szerint minden egyes szem pénzt szimbolizál, azaz minél többet fogyaszt valaki, annál szerencsésebb lesz. Azért kell újév napján enni, mert az újév napi cselekedetek szimbolizálják az egész éves tetteket. Fontos tudnivaló, hogy a lencsének pontban éjfélkor az asztalra kell kerülnie, ahhoz, hogy a szerencse beköszöntsön az újévben. A lencsén kívül ehető még bármilyen apró szemes étel, pl. bab, borsó is. Gazdagságot jelent az egészség is. Lássuk, a lencse hogy segít ebben bennünket, olvassák el honlapunk Élelmiszereink A-tól Z-ig fejezetében.
A recept ötlete pedig a Facebook-on „jött velem szembe”. A WWF (World Wide Fund for Nature) a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezete. A WWF küldetése egy olyan jövő megteremtése, amelyben az emberiség és a természet harmóniában él egymással. Karácsonyi receptjüket olvasva megfogott a tisztán növényi, vöröslencséből készülő „majonéz”. Karácsonykor kimaradt a franciasaláta, így most jó alkalom kínálkozott rá. Vöröslencséből vannak tartalékaim, így tegnap bele is vágtam, és az eredmény várakozáson felüli lett. Ugyanis párom is megkóstolta, és nem lett gyanús neki, se ízre, se kinézetre, sőt, ízlett is neki. Ő szereti a húst, így most kétfelé főzőm, de van, hogy megkóstolja a főztöm, no, nem mindig ízlik neki. Neki még elképzelhetetlen az élet hús nélkül, de nem viszi túlzásba. Szereti a zöldséges tésztaételeket is, melyeket el is készít, és bizony finomak is.
Természetesen készítettem lencselevest is, kétfélét. Egyet nekem zöldségesen, zöldfűszeresen, barna bulgurral. A húsos gulyásváltozat csülökkel, kis maradék füstölt szalonnabőrrel, sárgarépával, petrezselyemmel, kuktában készült. Galuskával, mely zabpehelylisztből és kukoricalisztből készült. Receptjeinket keressék itt!
 
!voroslencse golyo

😋😍Ettünk ma bőven lencsét, így gazdagság és egészség már jutalmunk az újévre! De ne csak ekkor egyenek hüvelyeseket, hanem egész évben, hetente akár 2-3-szor is, receptötleteket honlapunkon is találnak.
 

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.