• Állapotfelmérés
    Vérnyomás, vércukor, testtömeg, testzsírszázalék mérése, kérdőíves vizsgálatok különböző helyszíneken és az irodánkban
  • Mozgásprogramok
    Átmozgató, kondícionáló, állóképesség-fejlesztő tornák
  • Iskolai egészségfejlesztés
    Minden, ami a táplálkozásról, mozgásról, lelki egészségről az osztályokban átadható

ÚJDONSÁGAINK

Lassan vége a januárnak, a veganuárnak. Sokan tették érthetővé, emberközelivé, változatossá, biztonságossá, ízletessé a vegán életmódot, megbízható módon. Sokat tanultam én is, inspirálódtam. De nem tudtam teljesen tartani, talán még nem is akartam. Talán soha nem leszek teljesen vegán, az viszont biztos, hogy törekedni fogok, hogy húsokat ne fogyasszak, de néha egy kis túró, joghurt, tojás színesíti majd az étrendemet. Családom igényli a húsos ételeket, de vannak húsmentes napok is. A zöldségfélék alapélelmiszerek nálunk, csupán tinédzser lánykám tiltakozik erősen, bár van egy-két bevált rejtett zöldséges receptem. Receptjeimben sokféle ételt találnak, talán egyre több húsmenteset, vegánt. Igyekszem szezonálisan választani, és hazait, de néha elkap a kíváncsiság, és kipróbálok messziről jött élelmiszereket, próbálom más nemzetek ételeit kicsit magyarosítani. Van ami beválik, van ami nem. Képes beszámolómban megmutatom fermentált karfiolomat és karalábémat, imádtam (a családnak annyira nem jött be), sütöttem falafelt, póréhagymás túrós pogácsát, készítettem szójaszószos zöldségtálat, miso levest. De készült zserbógolyó, sós perec, almás habos kocka, burgonyapüré sült csirkével, pörkölt tésztával, raguleves, húsleves a családnak. A recepteket keressék honlapunkon.

Január után is bátran készítsünk és fogyasszunk vegán fogásokat, ehhez nyújt remek ötleteket, finom recepteket a következő oldal, nekem nagyon tetszik: https://www.facebook.com/bekeatanyeron

Egészségünk támogatásához a megfelelő konyhatechnológia megválasztása is sokat számít. Sőt, gazdasági szempontból is fontos a költséghatékony módok választása. Kardiológiai rehabilitáció betegedukációs programunkban is fontos téma ezek bemutatása. Nézzük!

FŐZÉS

Főzhetük vízben, zöldség-, hús-, és halalaplében. Zöldségeket, gyümölcsöket, gabonaféléket (kásának való gabonamagvak, köles, hajdina, kuszkusz), húsokat. Takarék hőfokon, fedő használat mellett hamarabb és kímélőbb módon készül el az étel. A húsok kivételével, törekedjünk a nem túl/szétfőzött, puha állagra, a roppanós, „fogkemény-harapnivaló” konzisztencia alapos rágás mellett előnyösebb a szervezetünknek. Speciális edényekben (pl.kukta) a főzési idő jelentősen csökken. A GŐZBEN főzéssel (az alapanyag egy gőzölő edényben a forrásban lévő víz felett helyezkedik el) jobban megőrizhetjük a zöldségek vitamin- és ásványianyag tartalmát. Sokféle zöldséget főzhetünk gőzben, például brokkolit, sárgarépát, de még spárgát is. A két módszert egy jó edénnyel és kosárral, akár együtt, egyidőben is alkalmazhatjuk. Vannak olyan élelmiszereink, melyeknek elég, ha forró vízzel leöntjük és állni hagyjuk, így készíthetjük a bulgurt és a kuszkuszt is. A zabpehely pedig egy éjszakai áztatás után fogyasztható, hőkezelés nélkül is. Tésztát, rizst készíthetünk a hagyományos főzés helyett a következő módon (mint a tarhonyát): a tésztát zsiradék nélkül, szárazon óvatosan átmelegítjük takarék lángon –vigyázzunk ne égjen meg!-, majd pici olajjal átkeverjük, forró vízzel felöntjük ( kb. egy ujjnyival a tészta felett), és főzzük a megadott ideig. Félkeménységnél le is zárhatjuk a hőforrást, fedő alatt így is megpuhul. Hosszú tésztát a sütőben is átmelegíthetünk, ha használtuk vagy fogjuk a sütőt.

PÁROLÁS

Ebben az esetben az élelmiszert nem lepi el a víz, csupán rövid lében, fedő alatt, takarék hőfokon készítjük. A nyersanyagot főzéssel felpuhítjuk, majd sütjük, vagy gyakrabban zsiradékban pirítjuk az alapanyagot, majd felöntjük folyadékkal. Fontos, hogy minimális zsiradékot használjunk –el is hagyhatjuk-, és csupán rövid ideig (pár másodperc zöldségeknél, 1-2 perc húsoknál) pirítsuk a nyersanyagot ezen, amíg átmelegszik vagy picit színt kap. Füstölnie nem szabad a zsiradéknak, mert akkor már ég, károsodik, egészségre ártalmas anyagok keletkeznek. Párolással készülhetnek a zöldségköretek, a zöldséges, gyümölcsös húsraguk, és a natúrszelet is.

AROMÁS FŐZÉS/PÁROLÁS

A változatos ízeket, kevesebb sótartalom mellett aromás főzéssel, párolással érjük el. Aromásan főzhetünk citromos halat, vagy főtt rizs köretet (pl. fahéjjal). Aromás főzéssel készítjük el a gyümölcsleveseket, amelyeket fahéjjal, szegfűszeggel, citromhéjjal ízesítünk, de használhatunk az izgalmasabb ízek kedvéért például levendulát is. Aromásan párolhatjuk a húsokat, halakat intenzív aromájú zöldségekkel, fűszerekkel, gyümölcsökkel, például zöldborsóval, zellerrel, kakukkfűvel, lestyánnal, erdei gyümölcsökkel, ananásszal, datolyával, stb. Bátrak lehetünk a konyhában és az ízáthangolást is kipróbálhatjuk (a sós íz helyett édesebb vagy savanykásabb íz felé hangoljuk az ételeink ízét). Készítsük húsos, halas ételeinket édesen gyümölcsökkel, vagy savanykásan joghurttal, citromlével. Só nélkül is ízessé tehetjük a magvakat (pl. diót, kesudiót, szezámmagot) ha megpirítjuk azokat.

SÜTÉS

Alkalmazzunk zsírtakarékos sütési módokat. A bundázott, bő zsírban sülteket (rántott hús, rántott zöldség, fasirt, zöldségkrokett, fánk) elkészíthetjük a sütőben, tepsibe és sütőpapírra téve, néhány csepp étolajjal megspriccelve. A grillezés is zsírtakarékos technika, amelynél azonban ügyeljünk arra, hogy ne pirítsuk meg nagyon barnára a nyersanyagokat. A szabad lángon való sütéssel és grillezéssel azonban óvatosan bánjunk, mert olyan vegyületek keletkezhetnek túlsütéskor, melyek károsak a szervezetünknek, akár húsokról, akár zöldségekről, burgonyáról legyen szó. A modern edénybevonatok (teflon, kerámia, stb.) lehetővé teszik, hogy zsiradék nélkül készítsük ételeinket. Alufóliában, sütőzacskóban, jénai és cserépedényben szintén zsiradék nélkül süthetünk halat, húst, zöldségeket. Akár együtt, így még ízletesebbé vállnak az ételek. Pácolással vagy tűzdeléssel (zöldséges) is pikáns ízt adhatunk ételeinknek. Vannak már tartós, sütésálló fóliák, sütőlapok is, így környezetünk megóvásáért is teszünk. Sőt a forrólevegős airfryer is egyre népszerűbb, betegeim körében is csak jó véleményeket hallottam, szeretik. Pirított kenyér készítésénél is ügyeljünk, hogy csupán világosra pirítsuk, mert minél sötétebb, annál károsabb szervezetünknek.

SŰRÍTÉSI TECHNIKÁK

Levesek, főzelékek, mártások készítésénél használjuk.

Sűrítési eljárások a rántás, hintés, habarás, saját anyaggal történő sűrítés, amelyeket érdemes zsírszegény alapanyaggal elkészíteni. Alkalmazzunk száraz rántást, azaz zsiradék nélkül pirítsuk a lisztet, vagy a rántásnál csak fél evőkanálnyi növényi étolajat tegyünk a liszthez, a pirítás után. Lehetőleg minél világosabbra pirítsuk, kerüljük a túlhevítést. A habarást készíthetjük vízzel. A finom habaráshoz használjunk kefirt, joghurtot (pl. kefires tökfőzelék), csökkentett zsírtartalmú tejfölt (pl. tejfölös burgonyafőzelék). Hintéssel sűrítjük például a zöldborsófőzeléket, amelyet szintén csökkentett zsírtartalmú tejjel öntsünk fel. A sima fehérliszt helyett használjunk teljeskiőrlésű liszteket, zabpelyhet, esetleg keményítőt.

Önöknek van valamilyen bevált konyhai fortélyuk, mellyel nemcsak ízletes, hanem egészségtámogató is lesz az elkészült étel?

Hoztam pár oldalt, ahol hasznos ötleteket, recepteket találnak az egészségmegőrző és fenntartható konyha témában:

https://www.okostanyer.hu/okos-fozes/

https://senior.mibolmennyitegyek.hu/tudastar/?search=%C3%A9telk%C3%A9sz%C3%ADt%C3%A9s

https://merokanal.hu/egyeb/gyakorlati-tanacsok-az-otthoni-etelkesziteshez-etkezesi-zsirok-olajok/

https://mdosz.hu/hirleveleink/

Sütés és olajok:https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2019/09/taplalakozasi_akademia_hirlevel_2019_09_sutoolajok.pdf

 A megújult OKOSTÁNYÉR is segíti a fenntarthatóságot:https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2022/08/mdosz-taplalkozasi-akademia-hirlevel-2022-8-a-megujult-felnott-okosttanyer.pdf

 

mehnyakrakJanuár a MÉHNYAKRÁK TUDATOSSÁG HÓNAPJA

A méhnyakrák a rák egyik leginkább megelőzhető és kezelhető formája. Fő oka a humán papillomavírus (HPV) magas kockázatú típusaival való tartós fertőzés, amely egy rendkívül gyakori víruscsalád, amely szexuális érintkezés útján terjed. Magyarországon évente mintegy 1500 nőnél diagnosztizálják ezt a betegséget és 400 nő hal meg évente a következtében. A méhnyakrák felszámolása három kulcsfontosságú pilléren nyugszik:

-        Védőoltás: Magyarországon a 13. életévüket betöltött leányoknak (és fiúknak) ajánlott

-        Szűrés: Magyarországon 25 éves kortól, 3 évente

-        Kezelés: az időben megkezdett kezelés teljes gyógyulást eredményez.

"ISMERD FEL IDŐBEN!"

Minden betegségnél, de különösen a daganatos megbetegedéseknél fontos a megelőzés, a prevenció vagy a korai felismerés önvizsgálattal és szűrővizsgálatokkal. Február 13.-16. között 4 városban szervez a Magyar Orvostanhallgatók Szövetsége egészségügyi állapotfelmérést és szűrést egészségügyi szakszemélyzet segítségével. 👩🏼⚕🧑🏽⚕

Hol?

Február 13. Budapest, Groupama Aréna

Február 14. Pécs, PTE ÁOK, Szigeti út 12.

Február 15. Szeged, Dóm tér

Február 16. Debrecen, Kossuth tér

Február 13-án figyelemfelhívó séta is lesz mind a négy városban a Magyar Rákellenes Ligával együttműködve.

Részletek a facebook eseménynél:

https://www.facebook.com/events/s/ismerd-fel-idoben/2273894266118804/

NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON

Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogram 2010-2020-2030 (MÁESZ) hazánk legnagyobb humanitárius formában működő egészségvédelmi programja, amely a lakosság számára ingyenesen biztosítja a szűrővizsgálatok elvégzését a legmodernebb eszközökkel szem előtt tartva a megelőzés fontosságát. A szűrőprogram 2020-2025 időszakában a gyermekekre, fiatalokra, családokra fokuszál a „Fókuszban a megelőzés Gyermekek – Fiatalok – Családok Évének” keretében. Ezen a kiemelten a magyar társadalomért életre hívott Program segít, hogy minél több magyar állampolgár életkortól, lakhelytől és foglalkozástól függetlenül megismerje saját egészségi állapotának alakulását és még időben felismerje a megelőzés fontosságát. Az éves menetrend most alakul. Kövesse honlapjukat, hogy időben értesüljön a szűrési időpontokról - https://egeszsegprogram.eu .

Életmódunkkal nagyban hozzájárulhatunk egészségi állapotunkhoz, csökkenthetjük egyes betegségek kialakulásának kockázatát. Ehhez nyújt segítséget Egészségfejlesztési Irodánk és honlapunk is: https://www.efidombovar.hu/index.php/egeszsegunk/taplalkozas/30-rakellenes-vilagnap-es-taplalkozas

 szures

Források, érdekességek:

-        https://www.facebook.com/rakliga/posts/pfbid0mDtePwDJbTsenjZKrRRqVo7BQmXaeM3G7EfmeKtE1o3yQnyeWP3hDeE7Uu82Zyc1l

-        https://www.facebook.com/rakliga

-        https://www.facebook.com/antalemesedietetikus

-        https://sobors.hu/receptek/hagyomanyos-koreai-kimchi-recept/

-        Fermentálás- tippek, trükkök, receptek  (Király Ágnes csoportja) https://www.facebook.com/groups/1879187349067634

Keressenek bennünket!

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.